Ord Cestus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ord Cestus
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże[1]
Sektor: D'Astan[1]
Układ: Ord Cestus[1]
Gwiazda: 1
Księżyce: 2
Współrzędne: O-6[1]
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Społeczeństwo i inne
Języki: Język X'Tingów
Przynależność: Republika Galaktyczna
Ord Cestus, nazywany czasami Cestusem, to planeta leżąca w układzie o tej samej nazwie w sektorze D'Astan na Zewnętrznych Rubieżach. Był to ojczysty świat takich ras jak X'Tingowie, Zeetsa, lud pająków, zaś do miejscowej fauny należały węgorze Dashta. Stolicą planety było ChikatLik, na planecie znajdowały się jeszcze miasta takie jak Clandes, Barrens i Jantos.

Historia

Planeta została odkryta w 422 roku przed bitwą o Yavin przez Kilaphora Dashtę, jego nazwiskiem zostały nazwane góry Dashta i węgorze Dashta. W roku trzysta dwudziestym pierwszym planeta została kolonią karną. To wydarzenie rozpoczęło najgorszy okres w historii planety - trzy lata po zamienieniu planety w wielkie więzienie zostało zesłanych tutaj dwunastu zbuntowanych naukowców z Cybot Galactica. W późniejszych czasach owa grupa założyła Cestus Cybernetics.

W sto siedemdziesiątym roku mistrz Yoda z nieznanych powodów musiał ratować X'Tingów przed zagładą, pięćdziesiąt lat później Cestus Cybernetics stworzyło plagę mającą na celu wybicie całej populacji X'Tingów. Cestus Cybernetics sprawował faktyczną władzę nad planetą aż do drugiego roku wojen klonów, gdy na planetę przybyli Obi-Wan Kenobi, Kit Fisto, Doolb Snoil i mały oddział klonów, którzy mieli za zadanie wstrzymać produkcję najnowszego produktu Cestus Cybernetics - droida ZJ-13, robota wyspecjalizowanego w zabijaniu Jedi. Problemu nie udało się rozwiązać na drodze dyplomatycznej, a więc Jedi i klony z pomocą Pustynnego Wiatru zniszczyły na drodze walki zbrojnej linię produkcyjną droidów, przywracając władzę nad planetą X'Tingom.

W późniejszym okresie wojen klonów na orbicie planety znajdowała się stacja medyczna. Ahsoka Tano wraz z Barrissą Offee po drugiej bitwie o Geonosis leciały na tą stację po zaopatrzenie dla wojsk walczących na Dantooine. Podczas lotu załoga została zaatakowana przez geonosjańskie insekty mózgowe.

Ciekawostki

  • Historia planety jest pod pewnym względem podobna do historii Australii - obie przed pewien czas były koloniami karnymi.
  • Pomoc Yody dla rdzennej ludności Cestusa była bardzo cenna, więc X'Tingowie postawili mu pomnik.

Przypisy

Źródła