Bitwa o Coruscant

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Bitwa o Coruscant była bitwą, która odbyła się w roku 19 BBY i została stoczona między Republiką Galaktyczną a Konfederacją Niezależnych Systemów. Do starcia doszło w końcowej fazie wojen klonów i spowodowane było napadem sił Separatystów na stolicę Republiki.

Historia

Pod wodzą Grievousa i hrabiego Dooku armia Separatystów przypuściła atak na Coruscant. Statki zawisły nad orbitą planety, jednak prawdziwym celem było porwanie kanclerza przez generała Griveousa. Po uprowadzeniu głowy państwa na akcję ratunkową zostali wysłani dwaj Jedi - Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi.

Anakin i Obi-Wan lecą odbić kanclerza.

Jedi skierowali się w stronę Invisible Hand, okrętu flagowego Separatystów, na którym przetrzymywany był kanclerz. Naprzeciw wyleciała im grupa wrogich myśliwców. Wywiązała się walka, w której eskadra Kenobiego poniosła straty. Anakin zaproponował, że pomoże klonom, lecz jego mistrz zaprzeczył mówiąc, że mają do wykonania swoją misję. Nagle jeden z myśliwców typu Vulture wystrzelił cztery torpedy w stronę Jedi. Anakin szybko poradził sobie z zagrożeniem, lecz Obi-Wan miał z nimi problem. Ostatecznie udało mu się zgubić torpedy, ale pojawiło się nowe zagrożenie. Były to droidy sabotażowe, które obsiadły myśliwiec Kenobiego, zniszczyły R4-P17 i zaczęły wyłączać urządzenia pokładowe. Z pomocą przyszedł Anakin który zniszczył wrogie droidy razem z R2-D2.

Po zniszczeniu osłon, Jedi wlecieli do hangaru okrętu generała Grievousa. R2-D2 zlokalizował kanclerza na platformie obserwacyjnej jednej z iglic statku. Jedi po drobnych problemach dotarli do pomieszczenia, w którym więziony był kanclerz. W tym samym czasie dotarł tam Dooku. Wywiązała się walka na miecze świetlne. Hrabia ogłuszył Obi-Wana, lecz nie mógł pokonać Skywalkera. W pewnym momencie Anakin przytrzymał rękę, w której Sith trzymał swój miecz świetlny i odciął mu obie dłonie. Po krótkim wahaniu i namowie ze strony kanclerza Skywalker zabił hrabiego. Zabierając ze sobą nieprzytomnego Obi-Wana, Anakin wraz z kanclerzem udali się w drogę powrotną.

Wymiana ognia między Guarlarą, a Invisible Hand.

W tym samym czasie statek, na którym się znajdowali rozpoczął ostrzał i wdał się w starcie z jednym z gwiezdnych niszczycieli Republiki. W wyniku tego okręt Separatystów poniósł uszkodzenia i przechylił się opadając pionowo w kierunku Coruscant. Kanclerz wraz z rycerzami wpadli do szybu windy i grupa zaczęła schodzić na dół, jednak niedługo potem statek znów się obrócił i Jedi zaczęli spadać.

Idąc korytarzem zostali złapani w tarczę promienną i otoczeni przez droidy, a następnie trafili na mostek gdzie czekał już na nich Grievous. Generał droidów zabrał miecze świetlne Jedi, lecz po chwili Anakin i Obi-Wan odzyskali je. Zniszczyli droidy i już mieli zaatakować Griveousa, gdy ten używając elektropałki rozbił szybę, wyskoczył w przestrzeń kosmiczną i udał się do kapsuły ratunkowej.

Okręt zaczął spadać w kierunku planety. Młody Skywalker przejął stery i z pomocą swojego mistrza oraz R2-D2 rozpoczął manewr lądowania. Podczas podejścia tylna połowa statku odpadła, a to co zostało, zaczęło się palić. W atmosferze Coruscant resztki Invisible Hand przejęły statki pożarnicze i zaczęły gasić ogień, a Anakin wylądował na pasie startowym.

Źródła