Pojedynek na Naboo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Pojedynek na Naboo odbył się w 32 BBY pomiędzy rycerzami Jedi, Qui-Gon Jinnem i Obi-Wanem Kenobim, a Lordem Sithów, Darthem Maulem.

Historia

Preludium

Qui-Gon Jinn i jego uczeń Obi-Wan Kenobi powrócili na Naboo razem z królową Amidalą i jej świtą aby pojmać wicekróla Nute'a Gunray'a i odbić planetę z rąk Federacji Handlowej. Po opracowaniu planu natarcia, Jedi, królowa i grupa żołnierzy wyruszyła do miasta Theed. Tam rozpoczęła się walka z droidami bojowymi. Potem oddział udał się do hangaru, aby Eskadra Bravo wyruszyła w przestrzeń kosmiczną i zniszczyła centrum dowodzenia droidami. Po opuszczeniu hangaru przez myśliwce N-1, grupa postanowiła wyruszyć przez generator, aby skrócić drogę, ale na drodze stanął im Darth Maul.

Pojedynek

Qui-Gon kontra Maul.

Pomiędzy Jedi i Sithem nawiązała się walka, a pozostali żołnierze wybrali dłuższą drogę do sali tronowej. Walczący przemieszczali się dalej w głąb pomieszczenia z generatorem. Oprócz ciosów mieczem świetlnym Mroczny Lord używał licznych Pchnięć Mocy i kopnięć. W końcu dostali się do generatora. Od razu po wejściu, Maul odskoczył na pobliski most, a Jedi ruszyli za nim. W pewnym momencie, Sith zrzucił Obi-Wana z platformy, ale młody rycerz w ostatniej chwili złapał się krawędzi mostu kilka poziomów niżej. Po chwili Qui-Gon też zrzucił Maula na pobliską platformę. Wykorzystując ten moment mistrz Jedi skoczył za nim i już miał zadać ostateczny cios, ale Sith zrobił unik i mieczem lekko trącił Jinna w bok. W końcu Kenobiemu udało się wspiąć na most i zaraz skoczył na następny aby dołączyć do walczących, ale nie udało mu się do nich dotrzeć ponieważ wszyscy zostali zablokowani przez pole ochronne. Wykorzystując chwilę wytchnienia Qui-Gon skupił się na medytacji, a pozostali czekali z niecierpliwością. W końcu blokada się zwolniła i ponownie doszło do walki. Starcie mistrza Jedi z Maulem przeniosło się niedaleko szybu generatora, a Kenobi znowu został złapany przez system ochronny tuż przy walce. Między Qui-Gonem i Sithem nawiązał się zażarty pojedynek. W końcu Maul uderzył Jedi w twarz i wykorzystując jego dezorientację przebił go mieczem świetlnym. Obi-Wan widział upadającego mistrza co później przeistoczyło się w wściekłość. Po chwili pole zwolniło się i młody Jedi nawiązał walkę z Maulem. W pewnym momencie przeciął miecz Sitha uszkadzając jedną klingę, ale później po kilku starciach Maul zepchnął Kenobiego do szybu generatora. Jedi jednak w ostatniej chwili złapał się gzymsu. Lord Sithów rysował krawędź mieczem świetlnym zasypując Obi-Wana deszczem iskier. W końcu rycerz wykorzystując chwilę nieuwagi wyskoczył z szybu, dobył miecza swojego mistrza i przeciął Maula na pół. Ciało Sitha spadło w przepaść.

Obi-Wan kontra Maul.

Epilog

Po chwili Kenobi podbiegł do umierającego mistrza, który powiedział mu że Anakin Skywalker jest Wybrańcem i to Kenobi miał go szkolić. Po tych słowach Qui-Gon skonał. Później odbył się uroczysty pogrzeb mistrza Jedi.

Przez ten pojedynek ostatecznie potwierdzono powrót Sithów, Kenobi awansował do rangi Rycerza Jedi, a Skywalker został jego padawanem.

Źródła