Nal Hutta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Nal Hutta
Astrografia
Region: Przestworza Huttów
Układ: Y'Toub
Pozycja w układzie: 3
Gwiazda: Y'Toub
Księżyce: 5 (w tym Nar Shaddaa)
Współrzędne: S-12
Długość dnia: 87 standardowych godzin
Długość roku: 413 lokalnych dni
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 12 150 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Dominujący krajobraz:
  • Bagna
  • Lasy
Społeczeństwo i inne
Języki: Język huttański
Rząd: Rada klanu
Ludność: 7 miliardów
Struktura demograficzna:
Import:
  • Żywność
  • Technologia
  • Towary luksusowe
Eksport:
  • Turystyka
  • Towary przemycane
Nal Hutta to planeta leżąca w centrum obszaru zwanego Przestworzami Huttów. Jej księżyc, Nar Shaddaa, znany także jako Księżyc Przemytników, był jednym z najbardziej znanych portów kosmicznych.

Historia

Zabudowania na planecie.

Przed przybyciem huttańskich kolonistów, Nal Hutta znana była jako Evocar i była zamieszkana przez prymitywną, pokojowo nastawioną rasę Evocii. Podstępni Huttowie wykorzystali naiwność tubylców i wykupili ich ziemię w zamian za nowe technologie. Po przejęciu większości powierzchni planety Huttowie przystąpili budowy pałaców i kurortów wypoczynkowych. Evocii zbyt późno zorientowali się zamiarach Huttów. Wysłali petycje do władz Starej Republiki, ale nic to nie dało, bo kontrakty były zgodne z prawem. Następnie Huttowie zmusili ich do opuszczenia planety i przenieśli na Nar Shaddaa, gdzie w końcu Evocii zostali zepchnięci na dolne poziomy i pod wpływem różnych odpadów zmutowali w odrażające nocne istoty. Huttowie po przejęciu Evocar, ustanowili nową nazwę, która w ich języku znaczy "wspaniały klejnot".

Charakterystyka

Pomimo tego, że planeta miała ponad 12 000 km średnicy, jej masa była niewielka, gdyż tak samo niewielka była jej gęstość. Nie było na niej żadnych naturalnych pokładów metali ciężkich. Rok trwał 413 miejscowych dni. Powierzchnia Nal Hutty to niemal wyłącznie bagna. Lasy tropikalne uprzednio porastające planetę, zostały zniszczone.

Galeria

Źródła