Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Mygeeto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Mygeeto TEA.jpg
Mygeeto
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże[1]
Sektor: Sektor Albarrio[2]
Układ: Mygeeto[3]
Pozycja w układzie: 3[3]
Gwiazda: Malola[3]
Księżyce: 2[3]
Współrzędne: K-5[3]
Długość dnia: 12 godzin[3]
Długość roku: 167 dni[3]
Geografia
Typ: Mroźny świat[3]
Średnica: 10088 km[3]
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Arktyczny[1]
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Lodowce[1]
  • Postrzępione góry
  • Lodowe wąwozy
  • Zamrożone jeziora
  • Jaskinie
  • Klify
  • Wyschnięte i zlodowaciałe koryta rzeczne
  • Przełęcze
Społeczeństwo i inne
Ludność: 19 milionów[3]
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Jygat
Import:
Eksport:
Przynależność:
Mygeeto było mroźną planetą osadzoną na Zewnętrznych Rubieżach, w sektorze Albarrio i układzie o tej samej nazwie. Rdzennymi mieszkańcami planety byli Mygeetanie. Planetę zamieszkiwali również Muunowie i prymitywne stworzenia - kryształowe robale. W czasach ery przedrepublikańskiej Mygeeto padło ofiarą Bezkresnego Imperium Rakatan.

Historia

Era przedrepublikańska

W 30000 roku przed bitwą o Yavin Mygeeto padło ofiarą Bezkresnego Imperium. Dopiero po pięciotysięcznej egzekucji Rakatanie, którzy ponieśli klęskę powrócili na swój ojczysty Lehon.

W czasie epoki stuletniej ciemności planetą zawładnęli Huttowie i Neimoidianie.

Era upadku Republiki

Kontrola Klanu Bankowego

W pewnym czasie, podczas kontrolowania Mygeeto przez Intergalaktyczny Klan Bankowy, Muunowie, przewodniczący organizacji odkryli planetę i postanowili wziąć mieszkańców planety na niewolników. Po zbadaniu planety i kryształowych tuneli znajdujących się na niej, klan bankowy wysłał flotę, by kontrolowała Mygeeto. Członkowie organizacji nakazali wybudować miasta, które miały na celu kontrolować pracę niewolników. Mygeeto stało się drugim domem Muunów.

Kryształy można było montować do rozmaitej broni świetlnej, więc rycerze Jedi mogliby pobierać je z planety, ale Klan Bankowy nie pozwalał im na zbadanie Mygeeto.

Wojny klonów

Klony podczas bitwy o Mygeeto.

W czasach wojen klonów na Mygeeto wybuchła bitwa o planetę między siłami Separatystów i Republiką pod wodzą mistrza Jedi Ki-Adi-Mundiego. Najwyższy kanclerz Palpatine ogłosił Mygeeto jako jedna z trzech planet zła. Nazwano to Triadą zła. Wchodziły w nią planety: Saleucami, gdzie została wysłana Stass Allie z batalionem klonów; Felucja, na której walczyła Aayla Secura z 327 korpusem galaktycznym i właśnie Mygeeto, gdzie poleciał Ki-Adi-Mundi z oddziałem piechoty śnieżnej. Ki-Adi czasami musiał występować a Radzie za pomocą hologramu. Podczas gdy bitwa cały czas trwała, legionem dowodził Bacara.

Pod koniec bitwy Bacara dostał przekaz od Imperatora o zniszczeniu Jedi. Wraz z całym oddziałem wycelowali w Jedi i zakończyli życie Mundiego.

Galaktyczna wojna domowa

Podczas galaktycznej wojny domowej Mygeeto kontrolował Sojusz Rebelii. Darth Vader poprowadził atak myśliwców na bazę rebeliantów i przejął planetę[4].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!