Star Wars Roleplaying Game (WotC)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Star Wars Roleplaying Game (SW RPG) w wersji d20 to gra fabularna osadzona w świecie znanym z cyklu filmowego Gwiezdne wojny, wydawana przez Wizards of the Coast.

System wydawany był z przerwami od 2000 roku, po przejęciu licencji na Gwiezdne wojny (ale nie na system SW RPG D6) przez firmę Wizards of the Coast. Mechanika gry opiera się na systemie d20 (używającym dwudziestościennej kości do gry), opracowanym na potrzeby trzeciej edycji systemu fantasy Dungeons & Dragons, z modyfikacjami związanymi ze specyfiką konwencji science fiction.

Wydania systemu

Wydano następujące podręczniki podstawowe:

  • Pierwsze wydanie (Star Wars Roleplaying Game, Core Rulebook) - w roku 2000
  • Wydanie poprawione (Star Wars Roleplaying Game, Revised Core Rulebook) - w roku 2002
  • Saga Edition (Star Wars Roleplaying Game, Saga Edition) - w roku 2007

Ze względu na niezadowalające wyniki finansowe serii oraz roczny limit ilości licencjonowanych produktów, WotC czasowo zaprzestało wydawania RPG na korzyść gry figurkowej; jednakże w 2006 roku ogłoszono plany wydania nowej edycji, mającej objąć wszystkie 6 epizodów oraz nowsze historie spod znaku Expanded Universe. Wydanie to ukazało się w 2007 roku, a jego zasady zostały zmodyfikowane w celu większej kompatybilności z grą figurkową Star Wars Miniatures.

Pozostałe podręczniki

Pierwsze i drugie wydanie

Saga Edition

Nawiązania

Na zmodyfikowanej mechanice d20, podobnej do systemu zastosowanego w Star Wars d20 oparta jest komputerowa gra fabularna Knights of the Old Republic firmy BioWare oraz jej kontynuacja o podtytule The Sith Lords, stworzona przez Obsidian Entertainment.

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.