Monia Gahan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Monia Gahan
Miejsce pochodzenia: Kalamar
Rasa: Kalamarianin
Kolor oczu: Złote
Kolor skóry: Pomarańczowa
Przynależność:
Profesja: Pilot
Monia Gahan była kalamariańską pilotką służącą w siłach Sojuszu Galaktycznego. Latała w elitarnej formacji myśliwskiej Eskadrze Łotrów.

Biografia

Przygotowania do bitwy

W 137 ABY Monia udała się do wuja na Kalamar. Kiedy opuszczali planetę okrążali tamtejsze doki gdzie stała chluba stoczni - gwiezdny niszczyciel typu Imperious. Podczas lotu rozmawiali o najbliższych planach dowódcy Sojuszu Gara Staziego. Duros planował zaatakować kalamariańskie stocznie i ukraść Imperiousa. Po jakimś czasie oboje wylądowali w hangarze jednego z doków. Tam spotkali się z Stromem Dubrokiem, imperialnym porucznikiem. Gial poszedł z mężczyzną do dowódcy bazy. W tej samej chwili Monia udała się na pokład Kryształowej gwiazdy. Czekała tam już na nią jej przyjaciółka Anj Dahl. Na pokładzie statku przewoziły bactę, części i butelkę koreliańskiej brandy dla Andurga.

Kiedy przyleciały do punktu zbornego floty wleciały do jednego z hangarów Indomitable. Zastały tam bójkę pomiędzy Andurgiem, a Hondo Karrem. Walka została po chwili zakończona przez dowódcę eskadry Jhorama Beya. Po krótkiej rozmowie z pilotami komandor kazał obu dziewczynom złożyć raport u admirała. Po złożeniu meldunku odeszła, by przygotować się do bitwy.

Bitwa o Kalamar

W trakcie starć nad Kalamarem Monia podpięła się do sieci automatycznej obrony i rozpoczęła ostrzał wrogiej floty. Po zakończonej zwycięstwem Sojuszu batalii Kalamarianka ukryła się na powierzchni planety.

Ucieczka przed Imperium

Jakiś czas później Imperium schwytało wujka Monii. W wyniku egzekucji dokonanych przez Sithów w kongresie zginęło wielu Kalamarian i Quarrenów w tym Giala.

Widząc mord w holoinformacjach Monia rozpoczęła ucieczkę z planety. Po jakimś czasie została jednak zatrzymana przez oddział szturmowców. Przed śmiercią uratowała ją para imperialnych rycerzy: Sigel Dare i Treis Sinde. Dzięki pomocy nowych towarzyszy Gahan uwolniła z więzienia pilotów Sojuszu. Następnie przy użyciu podstępu opuścili planetę, jednak Treis stoczył pojedynek z Darthem Azardem. Po przylocie do reszty floty Sigel poinformowała Staziego o ładunkach na pokładzie Imperiousa przemianowanego na Sojusz.

Źródła