Cha Niathal

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Cha Niathal
Data i miejsce śmierci: 43 ABY
Rasa: Kalamiarianka
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Przynależność: Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Profesja: Admirał
Cha Niathal była kalamariańską panią admirał służącą w siłach Sojuszu Galaktycznego. Nie miała dobrej opinii wśród innych, gdyż w przeciwieństwie do swojego słynnego rodaka admirała Ackbara miała bardziej kąśliwy charakter.

Biografia

Druga galaktyczna wojna domowa

W 40 ABY wraz z admirałem Pellaeonem i prezydentem Omasem była obecna na spotkaniu z Lukiem Skywalkerem, na którym Wielki Mistrz przedstawił swój raport dotyczący Operacji Okrążenie. Cha chciała wiedzieć czy do zdradzenia planów operacji przyczyniła się siostra Luke'a, Leia. Skywalker zaprzeczył jej zarzutom, a gdy Kalamarianka ciągnęła temat, przerwał jej przywódca Omas. Przechodząc do kolejnej sprawy Niathal poprosiła o opinię w sprawie admirała Matrica Klauskina, który podczas operacji, nieprzemyślanie zaatakował i zdobył Tralusa. Wysłuchawszy opinii mistrza Jedi i przeanalizowawszy opinie członków jego załogi podjęła decyzję o usunięciu go ze stanowiska i skierowaniu na leczenie psychiatryczne. Następnie wojskowi przeszli do omawiania planów wyruszenia na misję dyplomatyczną, której celem byłoby osiągnięcie pokoju ze zbuntowaną Korelią. Zadania podjął się admirał Pellaeon, a Luke obiecał mu eskortę złożoną z Jedi.

Po powrocie z zakończonej fiaskiem wyprawy, Niathal, Pellaeon i Omas ponownie spotkali się ze Skywalkerem, aby wysłuchać jego raportu dotyczącego śledztwa w sprawie ataku na stacji Toryaz. Gdy Luke pochwalił się walecznością swego syna, Cha pogratulowała mu lecz gdy chciała przejść do kąśliwych uwag, przerwał jej Omas. Skywalker powiedział, że wielce pomocne w osiągnięciu pokoju byłoby porwanie przywódcy Korelii, Thrackana Sal-Solo. Niathal była zaskoczona tak radykalnym posunięciem ze strony Jedi. Luke wyjaśnił jej, że jego zakon już dawno stracił delikatność. Na odchodne admirałowie obiecali rozpatrzenie jego propozycji.

Źródła