Rhen Var/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

RhenVar.jpg
Rhen Var
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Thanium
Układ: Tobali
Pozycja w układzie: 1
Gwiazda: Tor
Księżyce: Brak
Współrzędne: R-6
Długość dnia: 18 standardowych godzin
Długość roku: 563 standardowe dni
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 9380 m
Klimat: Mroźny
Dominujący krajobraz: Lodowce, śnieg
Społeczeństwo i inne
Przynależność:
Rhen Var to planeta położona na Zewnętrznych Rubieżach, w układzie Tobali. Była ona miejscem ucieczki Ulica Qel-Dromy oraz kilku bitew wojen klonów i galaktycznej wojny domowej.

Historia

Rhen Var był mroźnym światem. Na planecie odnaleziono świątynie z otwartymi dziedzińcami, które jednoznacznie świadczą, że nie zawsze panował tam tak srogi klimat. Nikt nie potrafił jednak wskazać przyczyn takich zmian oraz czasu ich nastąpienia.

Z powodu trudnych warunków klimatycznych Rhen Var był omijany przez wszelkich kolonizatorów. Nie rozwinęła się już na nim żadna cywilizacja. W 3986 BBY uciekł i ukrył się tam Ulic Qel-Droma, który dzięki temu znalazł chwilowy spokój po krwawej wielkiej wojnie Sithów. Po śmierci z rąk Hoggona, został pochowany jako bohater w zdobionym kamiennym grobowcu.

Tuż przed wybuchem wojen klonów, Republika Galaktyczna umieściła na Rhen Var swoją placówkę o nazwie Bravo. Została ona zaatakowana przez wojska Separatystów już w pierwszym miesiącu wojny. Rozegrała się bitwa, w wyniku której siły Republiki zostały zmuszone do ewakuacji z planety, która tym samym została opanowana przez Separatystów. Mroźny świat sam w sobie nie był specjalnie wartościowy dla najeźdźców. Hrabia Dooku jednak koniecznie chciał zbadać grób Ulica Qel-Dromy w poszukiwaniu informacji o Żniwiarzu Mocy. Jego pracę przerwało przybycie sił Wielkiej Armii Republiki pod dowództwem Jedi: Obi-Wana Kenobiego oraz jego padawana, Anakina Skywalkera. Doszło do kolejnego starcia, które tym razem zakończyło się zwycięstwem Republiki i odbiciem Rhen Var z rąk Konfederacji Niezależnych Systemów.

Podczas galaktycznej wojny domowej Rhen Var znów stało się miejscem starcia. Tym razem oddział Sojuszu Rebeliantów opanował placówkę imperialną i przejął kontrolę nad systemem. Kilka dni później przybyły jednak wojska Imperium i opanowały sytuację doszczętnie niszcząc placówkę.

Źródła