Świątynia Przodków

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Świątynia Przodków

Świątynia Przodków była świątynią zbudowaną przez Rakatan na Lehonie. Stanowiła część systemu ochrony zarówno Gwiezdnej Kuźni, jak i samej planety - z jej szczytu sterowano polem zakłócającym, rozciągającym się na cały układ Rakatan. Wprowadzało ono w błąd urządzenia nawigacyjne i inne systemy gwiezdnych statków, najczęściej doprowadzając do ich kolizji z planetą, z której nie mogli się już potem wydostać. Świątynia Przodków zawierała w sobie sekrety Gwiezdnej Kuźni, a wejść do niej mogły jedynie osoby wrażliwe na Moc przed uprzednim odprawieniu specjalnych rytuałów przez rakatańskich kapłanów. Wtedy pole Mocy chroniące Świątynię znikało na pewien czas.

Historia

Darth Revan przybył na Lehon dwukrotnie. Za pierwszym razem sprzymierzył się ze Starszymi, którzy dzięki jego namowom otworzyli przed nim wrota świątyni. Sith jednak zdradził Rakatan, przejmując nad nią kontrolę, a w krótki czas potem - także nad Gwiezdną Kuźnią, której potęga pomogła mu rozpętać wojnę domową Jedi.

Trzy lata później odmieniony Revan, już jako Jedi, przybył ponownie. Tam spotkał Jedynego, przywódcę plemienia mało inteligentnych proto-Rakatan, który obiecał mu, że jeśli zniszczy Starszych i odda mu ich Księgę (starożytny tom z tajemnicami Bezkresnego Imperium), ten pomoże mu wejść do świątyni. Revan zorientował się jednak, że jedynie Starsi mogą mu pomóc tam wejść, co też - po sprawdzeniu czystości intencji Revana - niedługo uczynili. Po odprawieniu odpowiednich rytuałów przez Rakatan, Revan wraz z Joleem Bindo i Juhani przekroczyli próg świątyni.

Tam zorientowali się, iż jest ona pełna starożytnych droidów bojowych jak i wojowników Sithów, wysłanych przez Malaka, rozpoczęli więc stopniowe ich eliminowanie. Wkrótce odkryli terminal antycznego komputera, dzięki któremu poznali sekrety Gwiezdnej Kuźni, a także mogli wyłączyć pole zakłócające, co było ich głównym celem.

Na szczycie świątyni niedługo potem rozegrał się pojedynek na miecze świetlne pomiędzy Revanem a skuszoną ciemną stroną Mocy Bastilą Shan, w którym uczestniczyli też Bindo i Juhani.

Gdy w 1000 BBY na Lehon przybył Darth Bane, wszedł on do świątyni w poszukiwaniu jej sekretów, a na jej najniższym poziomie odnalazł holokron Dartha Revana, z którego długi czas korzystał. W końcu gdy wyszedł, napotkał na zewnątrz czekającego na niego lorda Sithów Kas'ima. Wywiązał się pojedynek, który Bane przegrał - jego twi'lekański przeciwnik był wówczas prawdopodobnie najlepszym szermierzem w Galaktyce. Aby uchronić się przed śmiercią, Bane, silniejszy Mocą, zburzył Świątynię, pogrzebując w niej Kas'ima żywcem.

Źródła