Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Pernicar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy mistrza Jedi walczącego w Armii Światła. Zobacz też: planeta w układzie Ruusan, nazwana tak od jego imienia.
Pernicar profile.jpg
Pernicar
Data i miejsce śmierci: 1000 BBY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Siwe
Przynależność:
Pernicar to mistrz Jedi, jeden z lordów Jedi dowodzących Armią Światła. Długoletni przyjaciel i zaufany doradca głównodowodzącego armii - lorda Hotha. Zginął w trakcie kampanii ruusańskiej.

Biografia

Okres życia Pernicara i jego służby jako Jedi przypadł na trudny dla Republiki i Jedi czas nowych wojen Sithów.

Szkolony przez niego padawan, Wud Mortull, ok. 1018 BBY zniknął z Zakonu , a dziesięć lat później Pernicar spotkał go na polu bitwy, walczącego po stronie Sithów. Mistrz Jedi był zmuszony uśmiercić swojego byłego ucznia, gdy ten go zaatakował.

Kampania ruusańska

Pernicar wsławił się służbą w Armii Światła u boku Hotha, któremu wielokrotnie dawał mądre rady dotyczące dowodzenia wojskiem. Zawsze wierzył, że to co robi on i jego towarzysze jest słuszne z punktu widzenia jasnej strony Mocy. Umiał jednak spojrzeć na sytuację na Ruusan obiektywnie i wiedział, że wielu Jedi jest przeciwnych kontynuowaniu bitwy, która zdawała się być prywatną wojną Kaana i Hotha. Widział również wady Hotha, lecz mimo to uważał go za dobrego dowódcę. Odznaczał się wielką walecznością, głęboką mądrością i szaleńczą wręcz odwagą.

Śmierć

Pernicar zginął podczas szóstej bitwy o Ruusan. Wraz z Hothem eskortował zapasy zrzucone z powietrza. Transport został podzielony na trzy kolumny, by zwiększyć szanse dotarcia do obozu. Kolumna Pernicara i Hotha została zaatakowana przez przeważające siły Sithów. Na początku potyczki obydwaj Lordowie walczyli ramię w ramię, ale w miarę jak zwiększała się liczba przeciwnika zostali rozdzieleni. Hoth próbował dotrzeć do przyjaciela, lecz przybył za późno; mistrz Jedi już nie żył.

Egzystencja pozagrobowa

Krótko po potyczce, w której zginął Pernicar, mistrz Valenthyne Farfalla, przywiódł na Ruusan posiłki dla Hotha w sile 300 Jedi. Ten jednak, rozwścieczony krytycznymi uwagami Farfalli, rozkazał mu odlecieć wraz z posiłkami. W nocy śnił mu się Pernicar, który łagodnie wytknął mu błędy i przekonał go do pogodzenia sie z Farfallą i przyjęcia posiłków.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!