Laa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Laa

Laa była jednym z skoczków, zamieszkujących planetę Ruusan. Uratowała Rain, dziesięcioletnią dziewczynkę zrekrutowaną do Armii Światła, przed niechybną śmiercią, gdy ta wypadła ze statku Torra Snapita podczas ataku dwóch sithańskich myśliwców typu Buzzard. Po tym zdarzeniu dziewczynka i skoczek zaprzyjaźnili się ze sobą i kontynuowali podróż do obozowiska Jedi na grzbiecie Laa.

W niedługim czasie po tym jak Darth Bane przybył na Ruusan, nauczył pozostałych Sithów, w jaki sposób stworzyć falę morderczej energii mogącej zniszczyć las, w którym ukrywali się Jedi. Rain udało się jednak stworzyć bąbel Mocy, dzięki czemu uchroniła siebie i Laa od śmierci. Skoczek miał wizję, w której dziewczynka została potężnym Sithem. Rain przeraziła się taką możliwością i oświadczyła, że wizja nie stanie się nigdy prawdą. Laa odparła, że zawsze się tak dzieje, ale ma nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Nie chcąc zostać mrocznym Jedi, Rain rzuciła się z klifu, jednak podczas upadku zmieniła zdanie i zamortyzowała swój lot. Postanowiła, że powróci do obozu i wbrew przepowiedni, zostanie dobrym Jedi. Jej postanowienie nie trwało długo: gdy w końcu udało jej się dotrzeć do obozowiska, dwójka Jedi zabiła Laa, myśląc że skoczek oszalał tak jak reszta swoich pobratymców po pożodze lasu. Zrozpaczona Rain skręciła kark najpierw Petji, a potem drugiemu Jedi, po czym z płaczem podbiegła do martwej Laa.

Śmierć Laa była katalizatorem wielu nadchodzących wydarzeń. Klęczącą przy trzech trupach Rain znalazł Mroczny Lord Sithów Darth Bane, który będąc pod wrażeniem jej czynu, zaakceptował ją jako swoją uczennicę. W późniejszym czasie Rain była znana jako Darth Zannah, pierwsza uczennica Sithów postępująca według Zasady Dwóch.

Źródła