Dash Rendar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Dash Rendar
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Wzrost: 180 cm
Kolor włosów: Czerwone
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:
Dash Rendar był koreliańskim pilotem. Początkowo próbował zrobić karierę jako imperialny oficer, jednak przez intrygę księcia Xizora, jego plany spełzły na niczym. Rendar stał się wtedy niezależnym łowcą nagród i pracował między innymi dla rebeliantów. Pomógł przejąć plany Drugiej Gwiazdy Śmierci.

Biografia

Dash Rendar urodził się na Korelii. Był synem właścicieli RenTrans, dobrze prosperującej firmy, która zajmowała się transportem towarów w Jądrze Galaktyki. Rendar zdołał dostać się do akademii imperialnej na Caridzie. Miał nadzieję ukończyć ją i zostać oficerem.

Historia potoczyła się jednak inaczej. Sabotaż przeprowadzony przez księcia Xizora doprowadził do katastrofy jednego z frachtowców RenTrans i uszkodzony statek uderzył w Muzeum imperialne zabijając brata Dasha.

Rozwścieczony Palpatine rozkazał wtedy przekazać cały majątek Rendarów Xizorowi, wygnał rodzinę Dasha z Imperium, a jego samego wydalił z akademii. Młody mężczyzna został wtedy niezależnym pilotem, łowcą nagród, najemnikiem i przemytnikiem.

Dash Rendar i Leebo w kokpicie Outridera.

Kilkakrotnie skrzyżowały się jego ścieżki z Hanem Solo, którego poznał jeszcze w akademii. Pracował razem z nim zarówno dla Lando Calrissiana, jak i dla Katyi M'Buele. Dorobił się wtedy wystarczających pieniędzy, aby kupić sobie frachtowiec YT-2400 Outrider. Podczas postoju na Rodii zaś, w zamian za przewiezienie aktora komediowego, dostał od niego w ramach zapłaty droida - LE-BO2D9, znanego jako Leebo. Po jakimś czasie, robot stał się drugim pilotem Outridera.

Jakiś czas później, Solo związał się z Rebelią. Dash zdecydował się jednak pozostać niezależnym. W tym czasie kupił sobie drugi statek: Outrunner. Około 1 ABY pracował zaś razem z Tashem i Zakiem, aby zniszczyć sztuczną inteligencję liniowca Star of Empire. Później zaś zaczął pracować dla Sojuszu Rebeliantów. Robił to jednak dla pieniędzy, a nie z przyczyn ideologicznych.

Gdy Imperium zaatakowało Hoth, Rendar właśnie kończył dostarczać do bazy Echo żywność. Zdecydował się wziąć aktywny udział w bitwie. Zasiadł za sterami dostępnego śmigacza śnieżnego i zniszczył jedną z nacierających maszyn AT-AT. Później uciekł z planety.

Po pojmaniu Hana Solo w Mieście w Chmurach, Dash zdecydował się pomóc Calrissianowi w uratowaniu dawnego przyjaciela. Efektem tych starań była walka z IG-88D na Ord Mantell i namierzenie statku Boby Fetta na Gall.

Póżniej, Dash poleciał na Bothawui i wziął udział w operacji pojmania frachtowca Suprosa. Współpracował wtedy z rebelianckimi pilotami - Lukiem Skywalkerem i Acem Azzameenem. Mimo trudności misja się udało, a w jej efekcie udało się przejąć komputer z planami Drugiej Gwiazdy Śmierci i dostarczyć do na Kothlis, do bazy rebeliantów.

Następnie poleciał na Coruscant i pomógł Luke'owi i Lando zinfiltrować pałac księcia Xizora. Uciekając z planety jego Outrider zderzył się z kawałkiem złomu kosmicznego i eksplodował. Dash jednak przeżył i kilka miesięcy po tym wydarzeniu natrafiła na niego Guri. Miało to miejsce w kantynie na Hurd's Moon.

Źródła