Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Okręt kontroli droidów typu Lucrehulk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Droid Control Ship.jpg
Okręt kontroli droidów typu Lucrehulk
Podstawowe dane
Producent: Hoersch-Kessel Drive, Inc.
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 3170 m[1] - 3356,9 m[2]
Wysokość: 1028,77 m[2]
Szerokość: 3009 m[2]
Silniki:
Przyspieszenie maksymalne: 300 G[1] - 3000 G[3]
Prędkość w atmosferze: 500 km/h
Hipernapęd: Klasy 2 (zapasowy klasy 10)
Uzbrojenie: 42 poczwórne działa laserowe
Różne
Załoga:
Pasażerowie:
  • 10 Neimoidian
  • 139 000 droidów bojowych
Ładowność: 4 000 000 ton
Rola:
  • Okręt dowodzenia
  • Okręt wojenny
Przynależność:Okręt kontroli droidów typu Lucrehulk był jednym z najważniejszych okrętów stosowanych przez Federację Handlową i jednym z wielu używanych przez Konfederację Niezależnych Systemów podczas wojen klonów.

Historia

Okręty kontroli droidów powstały w wyniku modyfikacji jakim Federacja Handlowa poddawała posiadane frachtowce typu LH-3210 Lucrehulk. W przeciwieństwie do krążowników, które po zmianach pod względem wyglądu w zasadzie w ogóle nie różniły się od jednostki bazowej, okręty kontroli droidów miały widoczne modyfikacje, które pozwalały je rozróżnić. Ciągle jednak były to zmiany na tyle niewielkie, że Federacja Handlowa mogła swobodnie modyfikować swe siły wojenne bez zainteresowania ze strony Republiki Galaktycznej.

Podczas inwazji na Naboo w 32 BBY użyty został tylko jeden okręt tego typu: Saak'ak. Był on wtedy nie tylko częścią blokady otaczającej planetę, ale przede wszystkim, dowodził jednostkami naziemnymi, które stacjonowały na powierzchni planety. Dziesięć lat później, gdy wybuchły wojny klonów, okręty typu Lucrehulk zostały włączone do armii Separatystów i były szeroko wykorzystywane w całej galaktyce, aż do 19 BBY, kiedy to Separatyści zostali ostatecznie pokonani i wszystkie ich wojska wyłączono.

Charakterystyka

W pewnym sensie, okręty kontroli droidów typu Lucrehulk były kolejnym etapem w modyfikowaniu frachtowców o tej samej nazwie. Posiadały one wiele cech wspólnych z krążownikami typu Lucrehulk: wymagały takiej samej załogi, posiadały takie samo uzbrojenie (42 poczwórne działa laserowe), a ich hangary mieściły dokładnie ten sam zestaw jednostek i pojazdów (50 C-9979, 550 MTT, 1500 PAC, 6250 AAT, 1500 myśliwców typu Vulture i 139 000 droidów bojowych). Okręty kontroli droidów posiadały jednak możliwość zdalnego sterowania najróżniejszymi oddziałami wojsk Federacji przez co były one najważniejszymi statkami we flocie.

Zainstalowanie odpowiednich urządzeń odbyło się kosztem zmniejszenia ładowności statku do 4 000 000 ton. Zestaw 16 anten rozmieszczonych na kadłubie mógł jednak dzięki temu sterować wojskami z odległości 16 500 km. Kontrola dotyczyła zarówno wojsk lądowych, jak i chmar myśliwców typu Vulture, które stanowiły znaczne wsparcie dla krążowników walczących w przestrzeni kosmicznej.

Przypisy

Bateria poczwórnych dział laserowych okrętu typu Lucrehulk.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!