Daultay Dofine/Legendy
|
Być może w archiwach są braki.
Ten artykuł wymaga poszerzenia. Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. |
Daultay Dofine |
Data i miejsce śmierci: | 32 BBY, Vuutun Palaa nad Naboo[1] |
Miejsce pochodzenia: | Cato Neimoidia |
Rasa: | Neimoidianin |
Kolor włosów: | Brak |
Kolor oczu: | Czerwone |
Kolor skóry: | Zielona |
Przynależność: | Federacja Handlowa |
Profesja: | Kapitan |
Daultay Dofine był Neimoidianinem pochodzącym z planety Cato Neimoidia. W okresie bitwy o Naboo pełnił obowiązki dowódcy jednego z głównych okrętów floty Federacji Handlowej, Saak'aka, biorącego udział w blokadzie planety Naboo.
Dofine był dość niewysoki jak na przedstawiciela swojej rasy, w dodatku między swoimi ziomkami był często uważany za słabego osobnika. Mimo to dzięki służalczości wobec przełożonych, sprytowi, a szczególnie dzięki władzy jaką posiadała jego rodzina, udało mu się dojść do zaszczytnej pozycji dowódcy okrętu Federacji Handlowej.
Biografia
Dorvala
W roku 33 BBY Dofine dowodził Revenue, jednym z wielu frachtowców Federacji kursujących pomiędzy światami Zewnętrznych Rubieży. Podczas długich miesięcy przebywania w przestrzeni, Dofine zatracił wiele z zaufania do własnych podwładnych, każde ich zdanie interpretując jako potencjalną oznakę buntu wobec jego dowództwa. W dodatku nie znosił faktu, że w owym okresie wielu członków załóg Federacji nie było Neimoidianami, co dodatkowo utrudniało relacje Dofine'a z załogą.
Jednym z regularnie odwiedzanych przez frachtowiec miejsc była planeta Dorvalla, której głównym surowcem eksportowym były złoża lommitu. Dofine wykorzystywał fakt, że planeta leży na uboczu głównych szlaków handlowych, a sama Federacja Handlowa uniemożliwiała do niej dostęp innym firmom. Podczas kilkukrotnych wizyt na planecie stopniowo zaniżał zapłatę za dostarczony lommit. Kiedy zdesperowane władze Dorvalli żądały zwolnienia ich z tego szantażu, Dofine skwitował to krótko mówiąc, żeby zgłosili się ze skargą do Komisji Handlowej na Coruscant.
Podczas ostatniej wizyty na planecie frachtowiec został zaatakowany przez niewielką flotyllę statków należących do Frontu Mgławicy - organizacji militarnej, walczącej z wyzyskującą Zewnętrzne Rubieże Federacją Handlową. Na czele flotylli leciał Jastrzębionietoperz, należący do jednego z najemników wynajętych przez Front, kapitana Arwena Cohla. Rozumiejąc powagę zagrożenia, Dofine rozkazał wystartować wszystkim myśliwcom, które niedawno sam przedwcześnie odwołał, szykując się do odlotu z systemu. Po włączeniu pól siłowych statków nakazał wysłanie meldunku do dowódcy znajdującego się w sąsiednim sektorze, na silnie uzbrojonym frachtowcu Federacji Acquisitor. Początkowo nie chciał go wzywać, odczuwając wstyd, że sam nie umie poradzić sobie z zagrożeniem, jednak bezpieczeństwo okrętu i ładunku wolał postawić wyżej niż własną dumę.
W tym momencie doszły meldunki o pojawieniu się na pokładzie nieznanych napastników. Okazało się, że był to kapitan Cohl, który dostał się na statek ze swoim oddziałem na jednym z frachtowców dowożących lommit z planety. Widząc jakich spustoszeń dokonują napastnicy, Dofine rozkazał uaktywnić wszystkie droidy na statku i pozamykać wszystkie grodzie pomiędzy ładowniami. Mimo tego Cohl i jego ludzie zdołali się przebić na mostek okrętu, po chwili zdobywając go niemal bez walki. Cohl sterroryzował kapitana Revenue, grożąc że jeśli się nie podda, jego ludzie wysadzą w powietrze statek. Widząc że frachtowiec dostaje mocne cięgi ze strony flotylli terrorystów, Dofine z niechęcią nakazał poddanie okrętu. Jednocześnie Cohl nakazał mu wydanie przewożonych na frachtowcu dwóch miliardów kredytów, zdeponowanych w sztabach aurodium. Dofine początkowo starał się wykręcić że nie wie o co chodzi, tym bardziej, że wiadomość o przewożeniu ładunku była zastrzeżoną dla niewielu tajemnicą. Widząc jednak że nie uda się to, niechętnie wydał kody dostępu do nich.
W tym samym czasie do systemu przyleciał w końcu Acquisitor, który rozpoczął ostrzał floty Cohla. Równocześnie zakończono zakładanie ładunków wybuchowych w przewodach paliwowych frachtowca. Cohl poinformował Dofine'a, że statek zostanie wysadzony w powietrze. Nakazał mu, by razem ze swoimi kilkoma podwładnymi ulokował się w jednej z kapsuł ratunkowych. Kilka minut po ucieczce ze statku, Revenue wyleciał w powietrze. Krótko potem kapsuła została wciągnięta na pokład Acquisitora. Po przybyciu Dofine nakazał dowódcy statku, komandorowi Napowi Lagardowi połączenie go z Wicekrólem Nutem Gunrayem. W rozmowie z nim Dofine zameldował o starcie swojego frachtowca i sztabek aurodium. Co niezwykłe, wicekról nie okazał wściekłości tym faktem, a nawet pochwalił Dofine'a za stawienie wyżej bezpieczeństwa załogi. Nakazał mu też, by tymczasowo objął dowództwo nad Acquisitorem. Zaskoczony tym faktem Dofine nakazał wkrótce potem wycofać frachtowiec z walki, długo potem zastanawiając się nad tym niespodziewanym awansem.
Wewnętrzny krąg
Niedługo po wydarzeniach nad Dorvalą Dofine dostał rozkaz udania się wraz ze swoim nowym statkiem nad planetę Neimoidia. Tam też, na pokładzie Acquisitora, miała nastąpić prezentacja nowego uzbrojenia dla Federacji, w której wziął udział sam Wicekról Gunray. W hangarach jednostki zaprezentowano transportowce, lądowniki, czołgi i inne rodzaje uzbrojenia, w które zaczęto uzbrajać flotę Federacji Handlowej. Pokaz ten, według uczestniczących w nim Neimoidian, wypadł nadspodziewanie obiecująco.
W tym też czasie komandor Dofine został wybrany przez wicekróla do grona nielicznych osób wtajemniczonych w najważniejsze działania Federacji. Gunray postanowił go wciągnąć najprawdopodobniej z powodu dyskrecji i posłuszeństwa, jakie wykazał w następstwie wydarzeń na Dorvalii. Do owego Wewnętrznego kręgu należeli też m.in doradcy wicekróla, Hath Monchar i Rune Haako. Owymi działaniami były natomiast kontakty, jakie wywiązał wicekról Gunray z tajemniczym Lordem Sidiousem, dążącym do zachwiania równowagi w Republice Galaktycznej, a sama Federacja miała według niego tylko na tym skorzystać. Podobnie jak inni doradcy, Dofine był przeciwny zadawaniu się z tajemniczym osobnikiem, jednak Gunray ostatecznie postanowił zaryzykować i kontynuować tajne relacje. Niedługo po szczycie na Eriadu Dofine wziął udział w tajnym spotkaniu z Lordem Sidiousem. Nakazał, by Federacja, w odpowiedzi na opodatkowanie szlaków handlowych, rozpoczęła blokadę handlową planety Naboo. Dofine tak jak pozostali miał duże wątpliwości co do tego planu, jednak postanowił zachować swoje zdanie dla siebie.
Blokada Naboo
- Wicekrólu, nie chcę więcej widzieć tego tępego ścierwa.
- — Darth Sidious do wicekróla Nute'a Gunraya, w odpowiedzi na słowa Dofine'a [1]
W roku 32 BBY, flota Federacji rozpoczęła blokadę planety Naboo, co miało zmusić Najwyższego Kanclerza Valoruma i Senat do cofnięcia opodatkowania na działalność Federacji Handlowej. Daultay Dofine, za dotychczasowe przysługi wyświadczone Federacji, został mianowany przez wicekróla Gunraya dowódcą Saak'ak'a'a, będącego jednostką flagową floty oblegającej planetę Naboo. Statek ów zaliczał się do najnowocześniejszych i najlepiej uzbrojonych okrętów używanych wtedy przez siły zbrojne Federacji.
Po pewnym czasie na Saak'aka przybyli dwaj ambasadorowie Najwyższego Kanclerza, chcąc omówić warunki przerwania blokady. Okazało się, że owymi ambasadorami są rycerze Jedi - Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi, których wysłano w celu przeforsowania ugody. Kiedy te nie najlepsze wieści dotarły na mostek dowodzenia, Gunray postanowił skontaktować się z Lordem Sidiousem, jednak w ramach zyskania na czasie chciał wysłać na spotkanie z Jedi Dofine'a. Ten ze strachu przed nimi nie chciał tego zrobić, wysyłając zamiast tego na spotkanie droida protokolarnego TC-14.
Kiedy już udało się skontaktować z Lordem Sidiousem, Dofine od razu wyraził swoje obawy w związku z przybyciem ambasadorów. Powiedział, że nie ośmielą się sprzeciwić Jedi i blokada planety jest zakończona. Rozwścieczony tym Sidious ostro zrugał Dofine'a, tym samym zakazując mu kiedykolwiek jeszcze uczestniczyć w rozmowie ze sobą. Po tym ataku Sidiousa Dofine wrócił na stałe do swoich obowiązków dowódcy okrętu.
Niedługo potem planeta została opanowana przez siły inwazyjne, a ambasadorowie Jedi zdołali uciec z pokładu statku. Sukces inwazji został częściowo zmącony przez przebicie się z Naboo statku z królową Amidalą na pokładzie. Niedługo potem większość okrętów floty opuściła orbitę planety, natomiast wśród nielicznych jakie pozostały był statek dowodzony przez Dofine'a.
Kilka tygodni później na planecie wybuchło otwarte powstanie przeciw Federacji. Okręt Dofine'a został zaatakowany przez kilkadziesiąt startujących z planety myśliwców typu N-1, na co natychmiast odpowiedziano kontratakiem setek startujących z Saak'aka zrobotyzowanych myśliwców. W trakcie bitwy Dofine nakazał uruchomić sterowane ze statku droidy bojowe, które wzięły udział w bitwie z walczącą na lądzie armią Gungan. Myśliwce Naboo nie dawały rady przebić się przez pole siłowe okrętu i Dofine mógł uznać że bitwa zostanie wygrana. Niespodziewanie do hangaru dostał się jeden z myśliwców N-1, pilotowany przez młodego Anakina Skywalkera. W wyniku niezwykłego splotu zdarzeń udało mu się przed wyleceniem ze statku zniszczyć z pomocą torped protonowych główny generator mocy okrętu. Usłyszawszy meldunek o zniszczeniach w hangarze, Dofine początkowo nie chciał w to uwierzyć, uważając, że atak musiałby nastąpić od zewnątrz. Krótko potem nastąpiły serie eksplozji, które doprowadziły do zniszczenia Saak'aka. Dofine zginął wraz ze swoimi podwładnymi w eksplozji na mostku dowodzenia. W wyniku tego wydarzenia armia droidów na polach przed Theed została wyłączona, co doprowadziło do klęski Federacji Handlowej w bitwie o Naboo.
Jeden z członków rodziny Daultaya, Lushros Dofine, wiele lat później również dowodził statkiem flagowym, tym razem już we flocie Separatystów, pod bezpośrednim dowództwem generała Grievousa.
Ciekawostki
- W postać Dofine'a w Mrocznym widmie wcieliły się dwie osoby. Alan Ruscoe zagrał go w kostiumie, natomiast głosu użyczył mu Chris Sanders.
- Daultay Dofine był blisko spokrewniony z Lushrosem Dofine'em, członkiem załogi Invisible Hand.
Przypisy
Źródła
- Maska kłamstw
- Darth Maul: Łowca z mroku
- Mroczne widmo (Pierwsze pojawienie)
- Część I: Słownik obrazkowy