Bib Fortuna/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Bib Fortuna
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lek
Wzrost: 180 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Jasna
Profesja: Majordomus
Bib Fortuna był twi'lekańskim łowcą niewolników i późniejszym majordomusem Jabby.

Biografia

Początek kariery

Fortuna urodził się i wychował na Ryloth. Żyjąc w ciężkich warunkach, jakie panowały na tej planecie, Bib nauczył się sztuki przetrwania. Dzięki swoim cechom, takim jak ambicja, bezwzględność i brak jakichkolwiek skrupułów, Twi'lek stał się całkiem nieźle prosperującym przemytnikiem. Zaczął handlować ryllem oraz niewolnikami. Lokalne władze miasta, z którego pochodził Fortuna, zdecydowały się ukarać go za destabilizację, do której doprowadził. Bib miał zostać wygnany na dzienną stronę Ryloth, gdzie czekała go pewna śmierć. Fortunie udało się jednak zbiec z ojczystej planety, przed wykonaniem kary. Wtedy obiecał sobie, że kiedyś na nią powróci i się zemści.

Praca u Jabby

Okazało się, że za głowę zbiega wyznaczono nagrodę. Jednakże, zanim ta wieść się rozeszła, Bib otrzymał propozycję od gangstera, Jabby. Hutt miał zamiar zacząć handel błyszczostymem, więc potrzebował dobrego w tym fachu pracownika. Fortuna stał się więc odpowiedzialny za sprawy wydobycia, a także dystrybucję narkotyku na szeroką skalę. Wszystko szło idealnie, do czasu, aż jego transporty zaczęło przejmować Imperium Galaktyczne. W obliczu takiej sytuacji, Twi'lek poprosił swojego szefa o zmianę posady i, ku własnemu zaskoczeniu, stał się jednym z doradców Jabby.

Fortuna i na tej posadzie radził sobie całkiem nieźle, a mając tak wysokie stanowisko w poziomach organizacji Hutta, otrzymywał sporą pensję. Wtedy, mając więcej środków pod ręką, postanowił się zemścić na tych, którzy wygnali go z rodzimej planety. Sprowadził na Ryloth handlarzy niewolników, którzy zniszczyli siedem miast planety. Jabba był pod wrażeniem dokonanej akcji, więc awansował go na bliższego współpracownika. Bib został majordomusem w pałacu Hutta na Tatooine i odtąd stał się niezastąpioną prawą ręką gangstera. Fortuna również wiele zyskał w oczach swojego pana sprawiając mu dwa prezenty - rankora, który od tego momentu stał się ulubioną maskotką Jabby, oraz twi'lekańską tancerkę, Oolę, którą porwał z Ryloth i wyszkolił przy pomocy najlepszych nauczycieli tańca.

Po 4 ABY

Ciekawostką, jaka dotyczy postaci Biba, jest fakt, że jako jeden z nielicznych przeżył wybuch barki Jabby i uciekł z niej na swoim prywatnym skiffie. Jeszcze za życia Hutta, Fortuna zawarł sojusz z mnichami B'omarr, mieszkającymi w niedostępnych zakamarkach pałacu. Po śmierci Hutta, gdy majordomus wrócił do fortecy, mnisi umieścili mózg Biba w droidzie VT-16 - tak, jak zrobili to z własnymi. Pewien Twi'lek, imieniem Firith Olan, odebrał wysyłane z ukrycia wiadomości Fortuny, dotyczące porzuconych skarbów Jabby. Po kilku perypetiach Olana z Imperium, Bib jakimś sposobem umieścił swój mózg w ciele Firitha. Wtedy też zaczął odbudowywać kryminalne imperium Hutta.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Biba Fortuny.