Oola

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Oola
Data i miejsce śmierci: 4 ABY, Tatooine[1]
Rasa: Twi'lekanka
Wzrost: 160 cm[2]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Zielona
Profesja: Tancerka
Oola to Twi'lekanka tańcząca na dworze Jabby w 4 ABY.

Biografia

Była córką głowy klanu z Ryloth. Została porwana i wyszkolona przez Biba Fortunę i Jerrisa Rudda oraz przeznaczona na podarunek dla Jabby. Oola była także przyrodnią siostrą Noli Tarkony, późniejszej przywódczyni Sojuszu Różnorodności.

Razem z inną Twi'lekanką, Sienn'rha, przeszła kurs tańca w jednej z najlepszych szkół na Ryloth. Luke Skywalker próbował odbić kobiety, kiedy tylko przyleciały na Tatooine, do Mos Eisley i zanim trafiły do pałacu Jabby. Udało mu się zabić Jerrisa Rudda i uwolnić Sienn, ale Bib Fortuna uciekł razem z Oolą.

Twi'lekanka wpadła w oko Jabbie, który nie tylko dał jej mocno okrojony kostium tancerki, ale i wciąż trzymał ją na łańcuchu, jako osobistą niewolnicę. Przebywanie w pałacu było dla niej męką i okrucieństwem, i pomimo, iż tańczyła dla Jabby, cały czas myślała tylko o tym, jak uciec. Karmiona ochłapami, była jednak zbyt słaba, by podjąć jakąś sensowną próbę ucieczki. Postanowiła więc, że będzie się opierać Jabbie tak długo, jak tylko zdoła i najwyżej umrze z czystym sumieniem. Za swój opór często dostawała razy od gamorreańskich strażników, którzy jednak bili ją na tyle umiejętnie, żeby sprawić ból, a nie zostawić śladów. Powoli traciła nadzieję na ratunek.

Odzyskała ją jednak, kiedy po krótkiej rozmowie z C-3PO dowiedziała się, że Luke Skywalker ma przybyć i uratować ich wszystkich. To dodało jej sił; dała tego dnia najlepszy taniec w swoim życiu, na nieszczęście - ostatni. Pląsy Ooli tak się bowiem spodobały Jabbie, że chciał przyciągnąć ją do siebie i obłapić. Zdegustowana Oola broniła się, co rozwścieczyło Hutta, który wrzucił ją do lochu pod swoją salą tronową. Oola zginęła w paszczy rankora Jabby, ku uciesze jego dworu.[1]

To jej historia zainspirowała byłą tancerkę Dame Needę, by nazwać jej znajdujący się w Mos Eisley na Tatooine hotel i kasyno między innymi od jej imienia: Gardulla Oola.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła