Zapraszamy do udziału w konkursie


Miecz Jedi: Przygody Luke'a Skywalkera

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
MieczJedi.jpg
Miecz Jedi:
Przygody Luke'a Skywalkera
The Weapon of a Jedi:
A Luke Skywalker Adventure
Autor/rzy: Jason Fry
Ilustracje: Phil Noto
Ilustracja na okładce: Phil Noto (USA)
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Disney-Lucasfilm Press
4 września 2015
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 listopada 2015
Przekład: Błażej Niedziński
Typ publikacji: Powieść młodzieżowa
Seria/Cykl: W oczekiwaniu na Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
Następny/a: Ruchomy cel: Przygody księżniczki Lei
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY


Miecz Jedi: Przygody Luke'a Skywalkera (org. The Weapon of a Jedi: A Luke Skywalker Adventure) to powieść młodzieżowa autorstwa Jasona Fry'a. Książka została zapowiedziana 10 marca 2015 roku na oficjalnej[1] w ramach serii W oczekiwaniu na Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Publikacja pojawiła się w sprzedaży 4 września 2015[2] roku w czasie akcji Piątek Mocy, nakładem wydawnictwa Disney-Lucasfilm Press w twardej oprawie[2]. Ilustracje na okładce amerykańskiego wydania wykonał Phil Noto[2]. Na wyspach brytyjskich powieść ukazała się tego samego dnia w miękkiej oprawie[3]. Powieść ukazała się również w formie ebooka oraz audiobooka czytanego przez Jonathana Davisa.

W Polsce powieść ukazała się 16 listopada 2015[4] w przekładzie Błażeja Niedzińskiego[4], drukiem od oficyny Egmont Polska w miękkiej oprawie[4], wzorowanej na wydaniu brytyjskim.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Luke Skywalker returns for an all-new adventure in this thrilling upper middle grade novel. Set between Star Wars: A New Hope and Star Wars: The Empire Strikes Back, the story finds Luke Skywalker, C-3PO, and R2-D2 stranded on a mysterious planet, and explores a dangerous duel between Luke and a strange new villain. Hidden in the story are also clues and hints about the upcoming film Star Wars: The Force Awakens, making this a must-read for fans old and new![2](Disney-Lucasfilm Press, 2015)
Wydanie polskie
W tej opowieści, której akcja rozgrywa się między Nową nadzieją a Imperium kontratakuje, Luke Skywalker trafia na tajemniczą planetę, gdzie musi użyć Mocy, żeby ocalić młodą dziewczynę i wyjść cało z niebezpiecznego pojedynku z potężnym nieznanym wrogiem. W powieści ukryte są tropy i wskazówki dotyczące wyczekiwanego z niecierpliwością nowego filmu Gwiezdne wojny. Przebudzenie Mocy.[4]

Gwiazda Śmierci została zniszczona. Jednak do galaktyki nie zawitał spokój. Wciąż wstrząsają nią wojny domowe, a w mrocznych zakątkach czai się zło.

Po tym, jak Luke Skywalker zniszczył Gwiazdę Śmierci, wszyscy uważają go za bohatera. Luke jednak wie, że do ostatecznego zwycięstwa wiedzie jeszcze długa droga. Dlatego przemierza galaktykę jako pilot myśliwca X-wing w Eskadrze Czerwonych. Podczas jednej z misji bohater odkrywa coś, co wywołuje w nim dreszcze przerażenia. Wyczuwa zaburzenia Mocy. To oznaczać może tylko jedno – wkrótce poddany zostanie kolejnej próbie, bo jego przeznaczeniem jest dokonać rzeczy wielkich lub zginąć…[5](Egmont Polska, 2015)

Streszczenie

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie.

Jessika Pava znana także pod swoim kodem wywoławczym Niebieski Trzy jest młodą pilotką Rebelii wykonującą mało zajmujące czynności przy myśliwcach i droidach Sojuszu. W hangarze myśliwców trafia na droida protokolarnego, który przedstawia się się jako Threepio. Kiedy Jessica dowiaduje się, że co przeszedł droid, wysłuchuje jego opowieści o jednej z misji Luke'a Skywalkera w której młody Jedi musi po raz pierwszy użyć swego miecza świetlnego.

Luke Skywalker, jako nowy bohater Rebelii nie chce się zgodzić na specjalne traktowanie. Chce nadal walczyć w swoim X-wingu, ale Moc co raz silniej go do siebie wzywa. Wiele czasu zajmują mu myśli i medytacje, których podstaw nauczył go jeszcze Ben Kenobi. Po walce z myśliwcami TIE Luke i C-3PO zostają wysłani z misją dla Rebelii, a po drodze lądują na planecie Devaron. Dwuosobowy Y-wing pilotowany przez młodego Jedi ulega uszkodzeniom i musi zostać naprawiony. Luke orientuje się jednak, że pewne budowle na powierzchni planety widział już wcześniej... W wizji Mocy. Interesujące okazują się pewne stare ruiny, do których wstęp został zabroniony przez Imperium.

Luke znajduje przewodnika, którym jest Sarco Plank. Razem udają się do ruin świątyni Jedi, gdzie Luke ma możliwość potrenowania swoich umiejętności w walce mieczem świetlnym. Niestety, po wyczerpującym treningu ze zdalniakami okazuje się, że Imperium wpadło na trop młodego Skywalkera. Nie tylko Imperium jednak pragnie go zatrzymać. Sarco Plank w nadziei znalezienia w świątyni ukrytych skarbów dybie na życie Jedi...

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 4 września[2] USA 9781484724965[2] Disney-Lucasfilm Press 192 strony Druk (twarda) 12,99 USD[2]
2015, 4 września USA 9780147521866 Listening Library 196 minut Audiobook 20,00 USD
2015, 4 września USA 9781484725009 Disney-Lucasfilm Press 192 strony Ebook 9,99 USD
2015, 4 września[3] Wielka Brytania 9781405277860[3] Egmont Books 192 strony Druk (miękka) 7,99 GBP[3]
2015, 16 listopada[4] Polska 9788328111325[4] Egmont Polska 240 stron Druk (miękka) 29,99 PLN[4]

Przypisy

Linki zewnętrzne