Wielka Czystka Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Wielka Czystka Jedi
Konflikt: Wojny klonów
Data: 19 BBY[1]
Miejsce: Galaktyka
Przyczyny: Chęć zdobycia władzy przez Palpatine'a
Skutki: Eliminacja Zakonu Jedi i przejęcie władzy w Galaktyce przez Sithów
Uczestnicy:




Wielka Czystka Jedi to wydarzenie, które sprawiło że Zakon Jedi został zniszczony, a niemal wszyscy Jedi zabici.

Historia

Przyczyny i początek

Sheev Palpatine, który był Mrocznym Lordem Sithów znanym jako Darth Sidious pragnął zniszczyć Zakon Jedi i zostać władcą galaktyki. W tym celu został Wielkim Kanclerzem Republiki i powołał armię żołnierzy-klonów.[2] Ta Armia walczyła ramię w ramię z Jedi, lecz każdy klon miał wszczepiony czip inhibicyjny, który był w stanie kontrolować żołnierza poprzez specjalne rozkazy. Jednym z takich rozkazów był rozkaz 66, który zakładał zabicie wszystkich Jedi w przypadku zdrady. Sidious wydał taki rozkaz w roku 19 BBY.[1]

Przebieg

Darth Vader na czele 501 Legionu wkracza do świątyni Jedi.

Niedługo po wydaniu rozkazu klony otrzymały polecenie i zaczęła się Czystka. Do ofiar należeli między innymi Ki-Adi-Mundi, Plo Koon, Aayla Secura, Depa Billaba[3], Jaro Tapal, Stass Allie i Chiata[4]. Łącznie zginęło tysiące Jedi, a świątynia na Coruscant płonęła. Doprowadziło to do zniszczenia Zakonu. Tylko nieliczni przeżyli. Byli to: Yoda, Obi-Wan Kenobi, Ahsoka Tano[5], Kanan Jarrus, Cal Kestis, Jocasta Nu[6], Eeth Koth[7], Cere Junda i kilku innych.

Skutki

Wielka Czystka Jedi sprawiła, że już nic nie stało na drodze Sidiousowi do przemianowania Republiki na Imperium Galaktyczne i objęcia pełnej władzy. Świątynię Jedi w stolicy galaktyki zmienił na Pałac Imperialny, a Jedi którzy przeżyli musieli się ukrywać. Niektórzy padawani zostali złapani i przechodząc na ciemną stronę Mocy stali się inkwizytorami.

Przypisy

Źródła