Zapraszamy do udziału w konkursie


X-wing, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
XwingRS5.jpg
X-Wing, część 1
X-Wing Rogue Squadron 5: The Phantom Affair, Part 1
Scenariusz:
Ilustracje: Edvin Biukovic
Kolory: Dave Nestelle
Tusz: Edvin Biukovic
Litery: Edvin Biukovic
Ilustracja na okładce: Mathieu Lauffray
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
13 stycznia 1996
Wydanie polskie: Egmont Polska
Grudzień 1999
(w Gwiezdne wojny Komiks 5/1999)
Przekład: Michał Studniarek
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: X-Wing Rogue Squadron
Zeszyt/Tom: 5 z 35
Poprzedni: X-Wing Rogue Squadron 4: The Rebel Opposition, Part 4
Następny: X-wing, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 4 ABY


X-wing, część 1 (X-Wing Rogue Squadron 5: The Phantom Affair, Part 1), to pierwszy zeszyt serii The Phantom Affair, a zarazem piąty zeszyt serii X-Wing Rogue Squadron. W Polsce został wydany w grudniu 1999 w Gwiezdne wojny Komiks 5/1999.

Streszczenie

Na planecie Mrlsst grupka dzieci wspina się na roślinną wieżę, żeby oglądać dziwne błyski na niebie. Tymczasem na orbicie trwa zaciekła walka pomiędzy Eskadrą Łotrów eskortującą konwój statków Nowej Republiki, a Gwiezdnym Niszczycielem uzbrojonym w studnie grawitacyjne. W końcu Wedge Antilles i Elscol Loro uszkadzają Niszczyciel i dołączają do reszty konwoju.

Po wylądowaniu w porcie kosmicznym Mrlsst pilotów wita Noss Prisht, który zaprasza Wedge'a na rozmowę z głównym rektorem Akademii Mrlsst - Gyrem Keela. Wedge jedzie z nim śmigaczem do Gmachu Głównego Akademii, gdzie spotykają Keelę. Gyr pokazuje Antillesowi projekt statku-widmo, oraz informuje, że Rada uczelni, jeszcze nie postanowiła czy sprzeda Sojuszowi to urządzenie. Wedge'a odprowadza do jego kwater pomocnik głównego rektora, Gade Yedan. W trakcie spaceru Yedan opowiada Antillesowi o Keeli. Gdy zostawia go przed budynkiem, w którym ma kwaterę, reszta pilotów już tam czeka. Nagle ktoś woła Wedge'a, a gdy ten odwraca się, widzi Mirax Terrik. Po czułym powitaniu siadają na schodach i wspominają dawne czasy. W tym czasie podchodzą do nich pozostali piloci. Wedge przedstawia im Mirax, a oni proponują wyjście do jakiegoś lokalu z muzyką. Terrik poleca im "Kopiec Dźwięków", więc odchodzą we wskazanym kierunku, a Wedge idzie się przebrać. Po drodze wchodzi do pokoju Elscol, która płacze wspominając zmarłego męża - Throma Loro.

Całą scenę obserwuje przez kamery zamontowane w Akademii. Na innym ekranie widać podium stojące na terenie Akademii. Właśnie tam Tycho Celchu, Plourr Ilo i Dllr, natrafiają na grupę ludzi wołających, że bitwa o Endor się nie odbyła. Tycho pyta Mirax kim są ci ludzie, a ta odpowiada, że to Stowarzyszenie Przeciw Endor. Celchu odłącza się od grupy, podchodzi do podium i wykrzykuje, że to nieprawda i, że sam brał udział w bitwie. Zapada wieczór i Tycho sam idzie w kierunku "Kopca Dźwięków". Nagle zostaje zaatakowany przez kilku członków SPE próbujących wymusić na nim, żeby powiedział, że bitwy o Endor nie było. Pilot radzi sobie z trzema spośród napastników, ale czwarty uderza go pałką w głowę. Wtem tuż za nimi pojawia się duch Jedi, który uderza mieczem świetlnym w twarz napastnika, tak, że ten traci wzrok i zostaje znokautowany przez Tycho. Pilot próbuje podziękować tajemniczej postaci, ale tej już nie ma.

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1996, 13 stycznia USA ---- Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2,95 USD
1999, grudzień
(w Gwiezdne wojny Komiks 5/1999)
Polska ---- Egmont Polska 64 stron Druk (miękka) 4,90 PLN

Ciekawostki

  • W polskim wydaniu (w Gwiezdne wojny Komiks), zostały zamienione miejscami strony 9-16 zostały zamienione miejscami, ze stronami 17-24, a na stronie 16 (według oryginału) dodano napis "Ciąg dalszy nastąpi...".

Linki zewnętrzne


X-Wing Rogue Squadron
[Pokaż/Ukryj]