Tycho Celchu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Tycho Celchu
Data i miejsce narodzin: 21 BBY
Miejsce pochodzenia: Alderaan
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Tycho Celchu to alderaański pilot. Urodził się w 21 BBY, a do Marynarki Imperialnej wstąpił w roku 2 BBY. Gdy pierwsza Gwiazda Śmierci zniszczyła Alderaan, Tycho podjął decyzję o zdezerterowaniu w szeregi rebeliantów. Walczył w bitwach o Hoth i Endor. Zakochał się w agentce wywiadu Winter.

Biografia

W służbie Imperium

Tycho urodził się w 21 BBY. Dorastał w kochającej rodzinie, miał dwie siostry i brata. Jego ojciec był zarządcą dużej korporacji na Alderaanie. W roku 2 BBY wstąpił do Imperialnej Akademii na Prefsbelt IV. Po jej ukończeniu został mianowany na pilota myśliwców typu TIE. Tycho został oddany pod rozkazy znanego kapitana, Soontira Fela. Soontir nalegał, aby wszyscy z jego oddziału złożyli dodatkową przysięgę wierności Imperium, wtedy to kadeci Derek Klivian i Biggs Darklighter zdezerterowali do Sojuszu Rebeliantów. Gdy Gwiazda Śmierci zniszczyła rodzinny świat Tycha, Alderaan, ten zadecydował, że ucieknie z Imperium przy pierwszej możliwej okazji. Zawiadomił dowództwo, że wybiera się na zwiad, z którego już nie wrócił.

Rebelia

Tycho udał się na Dantooine w celu dołączenia do Rebelii, lecz został złapany przez tamtejszy patrolujący oddział szturmowców. Z niewoli uwolnił go Luke Skywalker, gdy wraz z oddziałem rebeliantów zniszczył posterunek szturmowców. Zaprowadził on Celchu przed oblicze generała Jana Dodonny. Wojskowy przydzielił pilota do Eskadry Łotrów i mianował na "Łotra 7".

Podczas bitwy o Hoth Tycho wraz ze strzelcem Kasanem Moorem zestrzelili ponad trzy maszyny AT-AT. Kiedy Imperium kończyło budowę drugiej Gwiazdy Śmierci, Tycho otrzymał kryptonim "Łotra 5".

Tycho pilotuje A-winga do wnętrza Gwiazdy Śmierci.

Po bitwie pilot dostał nowy myśliwiec typu A-wing.

Gdy dowódcy opracowywali plan ataku na Drugą Gwiazdę Śmierci, Tycho zgłosił się na ochotnika do zniszczenia jej od środka. Kiedy flota rebelii zaatakowała potężną stację bojową, Han Solo zdołał wyłączyć generator mocy na Endorze. Wtedy to Celchu, Wedge Antilles i Lando Calrissian wlecieli do wnętrza stacji i zniszczyli ją.

Druga galaktyczna wojna domowa

Tycho w stroju pilota myśliwca.

W 40 ABY między Korelią, a Sojuszem Galaktycznym rozgorzał konflikt. Po operacji Okrążenie władze obu stron zdecydowały się na negocjacje. Generał Celchu został przydzielony do admirała Pellaeona, jako jego szef ochrony.

Po przylocie na stację Toryaz spotkał starego kompana, Wedge'a Antillesa. Byli piloci Eskadry Łotrów odbyli rozmowę, w której starali się zrozumieć sens tego konfliktu. Gdy nie znaleźli odpowiedzi, Wedge spytał czy Tycho wciąż opiekuje się jego córką, Syal. Po zapewnieniu, że wszystko jest w porządku, generałowie rozeszli się.

Celchu jako szef ochrony Pellaeona, doradził mu by zmienił swoją sypialnię, a w pierwotnym lokum umieścił sobowtóra. Jego plan był jak najbardziej trafny, gdyż jeszcze tej samej nocy, na stację przybył oddział koreliańskich zabójców i zaatakował wszystkich uczestników delegacji. W zamachu zginął sobowtór admirała lecz sam dowódca ocalał.

W niedługim czasie została zorganizowana narada, na której Luke Skywalker przydzielił Tycho i Wedge'a do przeprowadzenia śledztwa w sprawie niedawnego zamachu. Początkowo porucznik Yorvin nie zgadzała się na taki charakter śledztwa, gdyż według prawa jej ludu, służby stacji powinny przeprowadzić śledztwo. Celchu do spółki z Antillesem pogroził pani porucznik degradacją. Pod siłom tego argumentu Kuatianka nie stała im więcej na przeszkodzie.

Tycho i Wedge wspólnie z Zekkiem i Jainą Solo przeszukali całą stację. Udało im się zdobyć informacje, że kapitan Siron Tawaler, odpowiedzialny za całą placówkę, poniósł śmierć w próżni. Ponadto znaleźli dziwną plecionkę. Po przedstawieniu raportu mistrzowi Skywalkerowi i delegatom, admirał Pellaeon otrzymał wezwanie na Coruscant. Tycho jako szef jego ochrony powrócił wraz z nim na planetę-miasto.[1]

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tycho Celchu.