Syal Antilles

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy córki Wedge'a Antillesa. Zobacz też: Syal Fel (jego siostra).

Syal Antilles była najstarszą córką Ielli i Wedge'a Antillesów. Otrzymała imię po swojej ciotce, Syal Fel, lepiej znanej jako Wynssa Starflare, sławnej aktorce. Była starszą siostrą Myri Antilles.

Biografia

Dzieciństwo

Syal Antilles urodziła się na początku kryzysu Czarnej Floty. Choć jej ojciec, Wedge, walczył w wielu wojnach, starał się spędzać jak najwięcej czasu w domu, z rodziną. Ojciec miał duży wpływ na córkę i przekazał jej wiele wartości, które sam wyznawał i o które walczył podczas galaktycznej wojny domowej. Po nim Syal odziedziczyła też miłość do latania.

Syal rozmawia z Valinem Hornem na ślubie Luke'a Skywalkera i Mary Jade.

Wojna z Yuuzhan Vongami

W 27 ABY, po upadku Coruscant, Syal i Myri zostały wysłane do Zaćmienia, które było bezpiecznym schronieniem dla dzieci Jedi i tajną bazą Zakonu. Tam też przeczekała działania wojenne, będąc daleko od głównego teatru zmagań.

Druga insurekcja koreliańska

Po wojnie rojów Syal była już dorosłą dziewczyną i służyła w stopniu podporucznika w Eskadrze Wibromieczy przy Siłach Obronnych Sojuszu Galaktycznego. W urzędzie na Ralltiirze zmieniła nazwisko na Lysa Dunter, by uciec od sławy, jaka ciągnęła się za nazwiskiem jej ojca. Cały czas jednak pozostawała pod czujnym okiem generała Tycho Celchu i specjalizowała się w lataniu myśliwcem Eta-5 Interceptor, z których korzystała jej eskadra. Pod nowym nazwiskiem spotkała się natomiast z szorstkim traktowaniem ze strony dowódcy Wibromieczy.

Gdy Sojusz usiłował przekonać rząd koreliański do ponownego poddania się jego jurysdykcji, Syal starła się ze swoim ojcem w pojedynku myśliwskim; wyszło to na jaw, kiedy Wedge się z nią połączył za pomocą komunikatora, widząc, że użyła w walce manewru wymyślonego przez Tycho. Chociaż była to jej pierwsza prawdziwa bitwa, udało jej się zniszczyć generator tarcz na jednej z koreliańskich fregat. Po bitwie została wysłana jako emisariusz do ministra stanu Thrackana Sal-Solo, który zagroził jej z kolei, że zabije jej ojca, matkę i młodszą siostrę, jeśli nie zgodzi się ona na wykonanie dla niego sabotażu. Syal udało się zabić szpiega Thrackana, jednak zmuszona była przy tym wyjawić swoją tożsamość reszcie eskadry, a także oficerowi wywiadu, Shalli Nelprin, byłej członkini Eskadry Widm. Po odkryciu tej rewelacji jej dowódca stał się dla niej jeszcze bardziej nieznośny, i została ona przydzielona do eksperymentalnej eskadry bombowej. I to właśnie w jej szeregach walczyła ze swoim ojcem oraz Hanem Solo podczas bitwy o Tralus.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Syal Antilles.