Biggs Darklighter/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Biggs Darklighter
Data i miejsce narodzin: 24 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 0 BBY[2]
Miejsce pochodzenia: Tatooine[3]
Rasa: Człowiek[3]
Wzrost: 183 cm[3]
Kolor włosów: Czarne[3]
Kolor oczu: Brązowe[3]
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
Profesja:
Biggs Darklighter był imperialnym, a następnie rebelianckim pilotem myśliwców. Pochodził z Tatooine. Zginął w wieku 24 lat, podczas bitwy o Yavin.

Biografia

Wczesne życie

Biggs na Tatooine.

Biggs Darklighter urodził się na Tatooine, 24 BBY. Pochodził z biednej rodziny, z okolic Anchorhead. Jego rodzice prowadzili farmę wilgoci, zwaną farmą Darkligherów. Już od dziecka marzył o tym, by wyrwać się z rodzimej planety i zostać gwiezdnym pilotem. Wraz z przyjaciółmi: Luke'em Skywalkerem, Janekiem, Lazem, Deaconem i Windym naprawiali i przerabiali wraki statków, by później się nimi ścigać. Biggsowi to jednak nie wystarczało i wraz z Luke'em zdecydowali się wstąpić do Akademii Imperialnej. Pomysłowi temu stanowczo sprzeciwili się Owen i Beru Lars - wujek i ciotka Skywalkera. W rezultacie Tatooine opuścił jedynie Darklighter. Przed odlotem odsprzedał jeszcze Luke'owi świeżo odremontowany ścigacz T-16 Skyhopper.

Imperium

Szkolenie

Szkolenie Biggsa rozpoczęło się kilka miesięcy przed bitwą o Yavin. Został wyznaczony na pilota myśliwców typu TIE. Po zakończeniu szkolenia był słuchaczem przemowy, jaką wielki moff Tarkin wygłosił do pilotów. Po powrocie do bazy, Biggs wraz z kolegami domyślili się sposobu funkcjonowania Gwiazdy Śmierci. Rozmowę tę podsłuchał Derek "Hobbie" Klivian, dawny rywal Darklightera z Tatooine. Doprowadziło to do kłótni między kadetami. Tymczasem następnego dnia odbyły się przydziały pilotów. Zarówno Biggs, jak i Hobbie zostali przydzieleni jako pierwszy i drugi oficer na fregatę II klasy - Rand Ecliptic.

Rand Ecliptic

W bliżej nieokreślonym czasie, Biggs dostał przepustkę i mógł odwiedzić Tatooine. Spotkał tam się ponownie z Luke'iem, Fixerem i Camie Loneozner. Widział również koniec bitwy między niszczycielem Devastator, a Tantive IV. Uznał jednak, że było o tylko tankowanie orbitalne[4]. Niedługo potem, Darklighter wrócił na pokład Rand Ecliptic, gdzie przejął obowiązki pierwszego oficera i dowódcy eskadry TIE Fighterów. Jednak działania Imperium coraz bardziej mu się nie podobały. Wraz z trójką przyjaciół z oddziału zorganizował tajne spotkania w jednym z ukrytych pomieszczeń na fregacie. Podczas jednego z nich, spiskowcy zdecydowali o przyłączeniu się do Rebelii przy najbliższej dogodnej okazji. Tymczasem eskadra Biggsa otrzymała nowe zadanie. W sektorze patrolowanym przez Rand Ecliptic odkryto nieznany statek, który nie potrafił podać imperialnych kodów identyfikacyjnych. TIE Fightery otoczył cel, który okazał się być okrętem Zakonu Cambliańskiego z planety Eedoq. Na rozkaz Darklightera, myśliwce zniszczyły kołnierze sterujące i zmusiły statek do poddania się. Tymczasem jeden ze strzałów, oddany przez Tarsa Nandiego trafił w reaktor i doprowadził do wybuchu, który rozsadził jednostkę na kawałki.

Biggs w Akademii.
Biggs i Hobbie.

W wyniku wybuchu zginęło ponad trzystu ludzi. To przeważyło szalę. Po powrocie na fregatę, Biggs i jego przyjaciele zdecydowali się rozpocząć przygotowania do ucieczki. Ich plan pokrzyżował jednak Hobbie, który podsłuchał rozmowę buntowników. Konspiratorzy musieli przyspieszyć swój plan. Udało im się przebić się do głównego hangaru, ukraść cztery myśliwce i odlecieć. Jednak potem zaczęły się problemy. TIE Fightery posiadały niewiele paliwa oraz zapasów, zaś brak hipernapędu uniemożliwiał ucieczkę w nadprzestrzeń. Po kilku godzinach poszukiwań schronienia, buntownicy zdecydowali się powrócić na Rand Ecliptic. Na miejscu okazało się, że Hobbie również stał na czele innej komórki Rebeliantów, która opanowała okręt. Imperialni lojaliści zostali schwytani, bądź uciekli myśliwcami. Doszło do ostatecznego porozumienia między Biggsem, a Klivianem, którzy wybaczyli sobie dawne winy i zdecydowali się razem dołączyć do Rebeliantów.

W służbie Rebelii

Kradzież X-wingów

Jakiś czas później fregata dotarła do głównej bazy na Yavinie 4. Biggs i Hobbie zostali włączeni oficjalnie w szeregi Sojuszu i przydzieleni do tej samej jednostki. Wkrótce generał Jan Dodonna przedstawił im plan pierwszej misji. Mieli oni pomóc w zdobyciu X-wingów z hangarów firmy Incom Corporation. Darklighter i Klivian weszli w skład Eskadry Ibb, wraz z Peatem Kurinem i Delundem. W zmodyfikowanych TIE Fighterach dotarli nad powierzchnię planety i zbombardowali fabryki Incomu. Potem, ścigani przez myśliwce Imperium, uciekli na orbitę i tak katapultowali się. Pościg skierował się za TIE Fighterami, sterowanymi przez roboty. Chwilę później, z nadprzestrzeni wyłonił się Rand Ecliptic. Okręt zniszczył imperialne maszyny, a następnie dokonał desantu na fabryki Incomu. Rebeliantom udało się przejąć X-wingi, a eskadra Biggsa odleciała na zdobycznych myśliwcach.

Zdobycie droidów astromechanicznych

Jednak w trakcie walk, Eskadra Ibb poniosła także straty. Kurin zginął w przestrzeni, zaś Hobbie został ciężko ranny. Jego sytuację pogorszyło zakażenie, jakie wdało się w ranę na Yavinie IV. Tymczasem Darklighter został przydzielony do eskadry Wedge'a Antillesa. Ich celem było zdobycie droidów astromechanicznych. W tym celu polecieli na Commenor. Udało im się przemknąć na powierzchnię planety, mieszając się z tłumem statków. Na miejscu pokonali w bójce grupę opryszków, a następnie spotkali się z Nerą Dantels - przemytniczką i kapitan statku Starduster. Miała ona przemycić droidy na Yavin. Tymczasem w drodze powrotnej frachtowiec został zaatakowany przez myśliwce Imperium. Po bohaterskiej walce, rebeliantom udało się uciec, choć jedna z pilotek - Cess Eirris zginęła w samobójczym ataku.

Lekarstwo dla Hobbiego

Tymczasem na Yavinie stan Hobbiego znacznie się pogorszył. Zakażenie objęło już prawie całe ciało pilota. Jedynym lekarstwem była rzadka roślina porastająca dżunglę księżyca. Na jej poszukiwania wybrali się Biggs, Nera Dantels oraz dr Shae Polikex. Mimo trudności, w postaci ataków zabójczych owadów i dzikich zwierząt, w końcu udało im się odnaleźć kwiat. Dzięki temu pilot przeżył i wyzdrowiał już kilka dni później.

Bitwa o Yavin

Śmierć Biggsa podczas Bitwy o Yavin.

W tym samym czasie Biggs otrzymał wiadomość od gen. Dodonny, mówiącą o tym, że Imperium odkryło bazę Rebelii i do Yavina zbliża się Gwiazda Śmierci. Wszyscy zdolni do walki piloci zostali wezwani do sali obrad. Tam odbyła się odprawa przed bitwą. Dzięki załodze Millennium Falcona: Leii, Hanowi, Luke'owi, Chewiemu, C-3PO i R2-D2 udało się zdobyć plany Gwiazdy Śmierci. Celem pilotów było dotarcie do szybu wentylacyjnego i wstrzelenie do niego torpedy protonowej. Jak się okazało, Biggs i nowo przybyły na Yavin Luke Skywalker zostali przydzieleni jako swoi skrzydłowi. Przyjaciele znów spotkali się, tym razem obaj po stronie Rebelii. Chwilę później myśliwce wystartowały. Rozpoczęła się bitwa o Yavin. Początkowo walka przebiegała pomyślnie, gdyż myśliwce były w stanie omijać strzały z imperialnych turbolaserów, a wiele maszyn dało radę wlecieć, do korytarza, gdzie mieli strzelać do szybu wentylacyjnego. Nie minęło jednak dużo czasu, gdy pojawili się przeciwnicy w postaci wielu myśliwców TIE/ln i Dartha Vadera. W końcu nawet Wedge musiał wycofać się z bitwy i na polu pozostały tylko dwa X-Wingi - Luke'a i Darklightera. Za oboma podążał Vader. Życie przyszłego Jedi uratował Biggs, który zasłonił kolegę ponosząc samemu śmierć. Dzięki jego poświęceniu pierwsza Gwiazda Śmierci została zniszczona, a Rebelia przetrwała.

Ciekawostki

  • Wszystkie sceny z Biggsem na Tatooine w stacji Toshee zostały wycięte z Nowej nadziei. Wydarzenia te pokazane są jedynie w książce autorstwa George'a Lucasa pt. Nowa nadzieja.
  • W Nowej nadziei w rolę Biggsa wcielił się Garrick Hagon.
  • Po bitwie o Yavin pilotem Rebelii został także kuzyn Biggsa - Gavin Darklighter.

Przypisy

  1. Źródło to Ilustrowany przewodnik po postaciach Gwiezdnych wojen. Fragment z biografii Biggsa na str. 40: "Biggs ukończył Akademię w wieku dwudziestu czterech lat (...). W tydzień później zjawił się na Tatooine, gdzie w warsztacie Fixera na stacji przesyłowej Toscho spotkał się niespodziewanie z Luke'em. Ten opowiedział mu o bitwie na orbicie, którą obserwował, ale Biggs uważał raczej, że to było pobieranie paliwa, a nie żadna bitwa" - Luke zaobserwował Tantive IV, a więc spotkanie to miało miejsce podczas trwania akcji filmu Nowa nadzieja (rok 0 BBY).
  2. Nowa nadzieja
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Ilustrowany przewodnik po postaciach Gwiezdnych wojen
  4. Wycięta scena z Nowej Nadziei.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Biggsa Darklightera.