Gavin Darklighter

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gavin Darklighter.

Gavin Darklighter był pilotem myśliwskim, członkiem Sojuszu Rebeliantów; bratem Raski Darklighter oraz kuzynem Biggsa Darklightera.

Historia

Gavin Darklighter był o prawie 10 lat młodszym kuzynem bohatera Rebelii Biggsa Darklightera. Już w wieku 16 lat został przyjęty do Eskadry Łotrów. Nie dorównywał jednak talentem bardziej doświadczonym kolegom. Jego brak doświadczania omal go nie zabił, gdy podczas ataku wojsk Imperium Gavin został ciężko ranny. Jednak Gavin bardzo szybko zdobywał doświadczenie w walce. Wziął również udział w akcji na Coruscant. Podczas tej udanej wyprawy poznał Bothankę Asyr Sei'lar. Po kilku mniej lub bardziej udanych akcjach postanowili wziąć ślub. Ich planom przeszkodziła jednak misja, podczas której Asyr Sei'lar zderzyła się z innym statkiem i wszyscy uznali, że nie żyje. Następnie wraz z Eskadrą Łotrów Gavin wykonał kolejny szereg misji. Brał udział w walce przeciwko admirałowi Thrawnowi. Podczas jego ofensywy Gavin ożenił się z Serą Faleur. Zaadoptował dwójkę dzieci, a jego żona urodziła kolejną trójkę. Wreszcie 19 lat po bitwie o Yavin, gdy po podpisaniu pokoju z Imperium wielu pilotów przeszło na emeryturę Gavin został dowódcą Eskadry Łotrów. Odbudował jej skład, i przez sześć kolejnych lat walczył głównie z piratami.

Najgorszy okres jego życia zaczął się, gdy galaktykę najechali Yuuzhan Vongowie. Gavin już w pierwszych starciach, nim znaleziono sposób na unieszkodliwianie koralowych skoczków, stracił połowę eskadry. Podczas nowego naboru przyjął Jainę Solo. Wraz ze swoją eskadrą i statkami generała Kre'feya był przez prawie miesiąc jedyną siłą występującą przeciw Yuuzhanom. Walczył nad Dubrillionem oraz na Dantooine. Swojej działalności nie zaprzestał, gdy do akcji wkroczyły wojska Imperium i Nowej Republiki. Brał udział w bitwie o Ithor oraz wielu innych bitwach. Wraz z eskadrą Kypa Durrona i statkami admirała Kre'feya brał udział w akcji za linią frontu – zniszczeniu ogromnego światostatku Yuuzhan. Była to ostatnia taka akcja. Został odwołany do obrony Coruscant, a po upadku Coruscant wraz z resztą eskadry udał się na Kalamar.

Źródła