Mirax Terrik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Mirax Terrik-fota.jpg
Mirax Terrik
Data i miejsce narodzin: 18 BBY
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe (niebieskie w komiksach)
Przynależność: Nowa Republika
Profesja: Przemytniczka
Mirax Terrik później Mirax Horn, była przemytniczką, córką Boostera Terrika, żoną Corrana Horna, właścicielką Pulsar Skate i przyjaciółką Wedge'a Antillesa.

Biografia

Mirax urodziła się w 18 BBY na Korelii, jako córka znanego przemytnika. Rodziny Terrików i Antillesów przyjaźniły się ze sobą, toteż siłą rzeczy i Mirax spędzała wiele czasu ze swoim rówieśnikiem, Wedge'em, który traktował ją jak siostrę. Kiedy jej ojciec został aresztowany przez KorSek i skazany na pięć lat ciężkich robót na Kessel, Mirax przejęła kontrolę nad jego przemytniczym interesem. Pod jej przywództwem organizacja stała się rentowna, pomimo iż została także prawie całkowicie legalna.

Kilka lat później, Mirax zajęła się przemytem osobiście, korzystając ze statku ojca, Pulsar Skate. W tym okresie, około 5 ABY, dwukrotnie jeszcze pomagała Wedge'owi, który był wtedy komandorem i dowódcą Eskadry Łotrów: raz na Mlrsst, gdzie zdyskredytowali SPE i Lokę Haska, a także na Ciutric, podczas walki z admirałem Krennelem. Nie rozstawali się zresztą na długo; w 6,5 ABY została zaatakowana przez imperialny statek, Corusca Rainbow, ale uratowała ją właśnie Eskadra Łotrów. Poza jej przyjacielem, Wedge'em Antillesem, w eskadrze latał wtedy także Corran Horn – którego ojciec był odpowiedzialny za aresztowanie Boostera, ojca Mirax. Kobieta nie chciała mieć długu wobec Corrana, w związku z czym Wedge przekonał ją, by zaczęła pomagać Nowej Republice.

Mirax Terrik.

Tym samym Terrik zdecydowała się na bardziej aktywną pomoc nowemu rządowi, chociaż wciąż w ramach swojej profesji. W tym samym roku przemycała bactę na dopiero co wyzwoloną Coruscant, która cierpiała z powodu wirusa Krytos. Współpracowała też wtedy z Hornem, któremu ostatecznie przebaczyła i z którym się zaprzyjaźniła. Podczas wojny o bactę zakochali się w sobie i tuż przez rozstrzygającą bitwą, Mirax przyjęła jego oświadczyny. Zaraz po walce zostali potajemnie zaślubieni na pokładzie przechwyconej Lusankyi przez Wedge'a Antillesa, który pełnił obowiązki kapitana statku. Wkrótce potem większa i bardziej oficjalna ceremonia odbyła się na Coruscant.

Po ślubie, Mirax wciąż zajmowała się transportem, choć podczas kampanii Thrawna powróciła do przemytu, by dostarczać towary komórkom oporu i szmuglować uchodźców z planet zdobytych przez wielkiego admirała Thrawna.

Dwa lata po śmierci Chissa, w 11 ABY, próbowała schwytać Moff Leonię Tavirę, ale zamiast tego sama została pochwycona przez jej piratów, Gnęby. Uwięziono ją na planecie Suarbi, skąd po pewnym czasie uratował ją jej mąż (który przeszedł w międzyczasie szkolenie Jedi), przy pomocy Luke'a Skywalkera. W 13 ABY urodziła syna, Valina, a później córkę, Jysellę. W 20 ABY uczestniczyła w ślubie Skywalkera i Mary Jade; później Mara i Mirax, obie byłe przemytniczki, mające mężów Jedi, zaprzyjaźniły się ze sobą i kiedy obowiązki Luke'a zatrzymywały go w Akademii na dłużej, Mara latała razem z Mirax Pulsar Skate. Podczas jednej z takich wypraw, jeszcze przed 25 ABY, obie zostały oskarżone o spowodowanie zniszczeń podczas pościgu za nieznanymi przeciwnikami, jednak po krótkiej rozprawie oczyszczono je z zarzutów.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami Mirax razem z Corranem kilka razy odwiedziła Zaćmienie, a także była przy nim, kiedy został zaatakowany przez voxyny. W 40 ABY z powodu tego, iż jej mąż był Jedi, została poddana aresztowi domowemu przez rząd Thrackana Sal-Solo.

Ciekawostki

Mirax Terrik.
  • W komiksie Eskadra Łotrów Mirax ma niebieskie oczy, podczas gdy w Ja, Jedi - brązowe.
  • Choć nie należy to do kanonu, w notatkach Michaela Stackpole'a matka Mirax nazywa się Jysella Terrik i to właśnie po niej otrzymała imię Jysella Horn, a Valin Horn został tak nazwany po ojcu Corrana.
  • Przyjaciel Mirax, Wedge Antilles nazwał swoją młodszą córkę, Myri Antilles, na jej cześć. Myri pochodzi od dziecięcego przezwiska Mirax - Myra.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Mirax Terrik.