Errant Venture

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Errant Venture nad Yavinem 4.

Errant Venture (Błędny Rycerz lub Błędna Wyprawa) to niszczyciel gwiezdny typu Imperial-II, który zdobył sławę po dostaniu się w ręce Boostera Terrika. Znany wcześniej jako Zjadliwy, stał się największym mobilnym centrum rozrywki i hazardu w galaktyce. To także jedyny znany okręt tej wielkości pomalowany na jaskrawoczerwony kolor.

Historia

W służbie Imperium

Niezbyt wiele wiadomo o najwcześniejszej historii okrętu. Podczas bitwy o Endor] dowódcą Zjadliwego był kapitan Joak Drysso. Po zagładzie drugiej Gwiazdy Śmierci i śmierci Imperatora, Drysso zdecydował się połączyć swe siły z Ysanną Isard, ówczesną dyrektor Wywiadu Imperialnego. Po wpadnięciu Coruscant w ręce Rebeliantów Zjadliwy został wysłany wraz z resztą sił Isard nad Thyferrę. Drysso zyskał tam stanowisko kapitana flagowego okrętu floty Isard - Lusankyi, zaś Zjadliwym dowodziła odtąd Lakwii Varrscha. Okręt wziął udział w kilku akcjach wymierzonych przeciwko Eskadrze Łotrów, ale prawdziwie przełomowym wydarzeniem był dla niego atak na stację orbitującą wokół Yag'Dhul. Po przekazaniu informacji o położeniu stacji Melinie Carniss, szpiegowi pośród ludzi Karrde’a, system został zaatakowany przez Lusankyę oraz Zjadliwego. Booster Terrik uruchomił generator studni grawitacyjnej umieszczony na pokładzie stacji, po czym unieruchomił Lusankyę za pomocą promieni ściągających. Po chwili okręt został namierzony przez setki zestawów czujników wyrzutni torped protonowych. Dzięki poświęceniu pani kapitan Zjadliwego, która przecięła kurs przed dziobem niszczyciela klasy Super, uwalniając go od działania promieni ściągających, Joak Drysso zdołał uciec. Zaraz potem w systemie pojawiła się eskadra A-wingów Pasha Crackena. Przekonana, że jest to zaplanowany element zasadzki, załoga Zjadliwego poddała okręt bez walki. Booster obsadził statek swoją załogą i wraz z ludźmi Crackena ruszył do systemu Thyferry. Dzięki Zjadliwemu, Wolności Saira Yonki oraz flocie frachtowców z zamontowanymi wyrzutniami torped protonowych, których w rzeczywistości nie było na stacji, bitwa zakończyła się sukcesem Rebeliantów. Dzięki mediacji Karrde’a i własnej nieustępliwości, Booster Terrik zatrzymał Zjadliwego, choć jego uzbrojenie zmniejszono do dwóch generatorów promieni ściągających, dziesięciu dział jonowych i dziesięciu baterii ciężkich turbolaserów. Nadwyżka uzbrojenia i większość pokładowego kontyngentu myśliwców typu TIE została sprzedana Karrde'owi za niebagatelną sumę osiemnastu milionów kredytów.

W rękach prywatnych

Errant Venture malowana czerwoną farbą.

Okręt został na nowo ochrzczony przez Terrika, który nadał mu miano Errant Venture. Pod jego dowództwem niszczyciel stał się największym mobilnym targowiskiem i centrum rozrywki w galaktyce. Ze swego zagraconego biura Booster kierował przedsięwzięciami na wszystkich trzech pokładach – Diamentowym (dla wyjątkowych klientów), Niebieskim (dla przeciętnych gości) i Czarnym (dla tych, którzy szukali mniej legalnych rozrywek).

W 11 ABY okręt wziął udział w operacji uwolnienia Mirax z rąk Leonii Taviry i jej Gnębów. Wtedy to Booster, dzięki wydatnej pomocy zięcia, zdołał zmusić do ucieczki Gnębiciela, flagowy okręt Taviry. Około 13 ABY Terrik podjął współpracę z byłym członkiem Eskadry Łotrów, Nawarą Venem. Twi'lek pomagał mu w utrzymaniu urządzeń niszczyciela w stanie używalności, jako że okręt coraz częściej sprawiał problemy swojemu właścicielowi.

W 19 ABY jako część sił Garma Bela Iblisa niszczyciel wziął udział w bitwie o Yagę Mniejszą, ostatnim starciu galaktycznej wojny domowej. Mniej więcej w tym czasie przebył też kompleksowe naprawy i pozbył się większości problemów technicznych, które nękały jego i jego kapitana przez długie lata. Booster zdołał też wreszcie kupić odpowiednią ilość czerwonej farby, by pomalować nią swój ukochany pojazd. Dopełniło to wizerunek Errant Venture jako najbardziej niezwykłego okrętu liniowego Galaktyki.

Istnieje podejrzenie, że Booster nawiązał również kontakty z Huttami i za sporą sumę zakupił od nich projekt Miecza Ciemności, którego użył później, by wyposażyć swój okręt w swoisty rodzaj superlasera. Broń ta była w stanie jednym wystrzałem niszczyć okręty liniowe Yuuzhan Vongów.

Inwazja Yuuzhan Vongów i czasy późniejsze

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów Booster z początku trzymał się z daleka od działań wojennych. Po zagładzie Ithora udzielił schronienia na pokładzie Errant Venture wygnanemu przez władze Republiki Corranowi Hornowi.

Kiedy w niebezpieczeństwie znalazło się życie jego wnucząt, Booster nie zawahał się przed wkroczeniem do akcji. Wespół z Talonem Karrdem i jego współpracownikami rozbił nad Yavinem 4 siły Brygady Pokoju i dokonał ewakuacji Prakseum Jedi na Yavinie 4. Po tym wydarzeniu Errant Venture stał się na jakiś czas mobilną Akademią Jedi, rodzajem nowego Chu'unthora. Skacząc z jednego miejsca w galaktyce do drugiego, chronił młodych Jedi przed odkryciem. Na tym statku odbyły się narodziny Bena Skywalkera. Po odstawieniu Jedi do umieszczonej w Głębokim Jądrze bazy Zaćmienie Errant Venture mógł się włączyć do czynnej walki.

W 27 ABY wziął udział w obronie Borleias. Niszczyciel zyskał pełną sprawność bojową, dozbrojony działami z Lusankyi. W bitwie tej zniszczony został światostatek domeny Hul, śmierć poniósł zaś Czulkang Lah, ojciec mistrza wojennego Yuuzhan Vongów. Rok później jako element sił Sojuszu Przemytników wziął udział w bitwie o Ebaq IX.

W 40 ABY poruszający się już zazwyczaj na repulsorowym fotelu Booster jest właścicielem największego mobilnego centrum hazardu w galaktyce. Jego statek dołączył do blokady Korelii, by umożliwić Skywalkerom i Solo przepytywanie żołnierzy floty okupacyjnej. Na pokładzie tego statku doszło także do konfrontacji z Alemą Rar.

Ciekawostki

  • W wydanych w Polsce pozycjach z cyklu Gwiezdne wojny statek ten występuje aż pod trzema różnymi nazwami. W niektórych podawana jest oryginalna nazwa Errant Venture, w innych pojawia się jako Błędny Rycerz lub Błędna Wyprawa.

Źródła