Ysanna Isard

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ysanna Isard
Data i miejsce narodzin: Około 30 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 9 ABY, na Lusankyi[2]
Miejsce pochodzenia: Coruscant[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 180 cm[3]
Kolor włosów: Czarne z domieszką bieli
Kolor oczu: Jedno czerwone, drugie niebieskie
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
Profesja: Dyrektorka Wywiadu Imperialnego
Ysanna Isard była osobą, która najpierw przez kilka lat sprawowała pieczę nad Wywiadem Imperialnym, by ostatecznie niedługo po bitwie o Endor na kilka lat przejąć władzę nad większością Imperium Galaktycznego. Była córką jednego z najbliższych doradców Wielkiego Kanclerza, a później także Imperatora Palpatine'a, Armanda Isarda. Z czasem został on też szefem Wywiadu Imperialnego. Ysanna już w młodym wieku została włączona przez swojego ojca w struktury Wywiadu, doskonale wywiązując się z poleconych jej zadań. Była przy tym bardzo ambitna, do tego stopnia, że jej ojciec uznał ją za zagrożenie dla własnej pozycji. W początkowym okresie galaktycznej wojny domowej Armand postanowił pozbyć się swojej córki. Wysłał ją na w jego zamierzeniu samobójczą misję na planetę Darkknell. Ysanna jednak nie tylko nie zginęła, ale przy okazji wykonywania zadania zdobyła dowody na kontakty ojca z Sojuszem Rebeliantów. Po powrocie do Centrum Imperialnego przekazała te dowody Imperatorowi, który skazał ojca Ysanny na śmierć za podejrzenie o zdradę stanu.

W nagrodę za bezgraniczną lojalność, Palpatine mianował ją w miejsce ojca Dyrektorką Wywiadu Imperialnego. Isard stała tym samym jedną z ważniejszych osób w strukturach Imperium, odpowiadając przed samym Imperatorem. Oprócz standardowych zadań wywiadowczych, podległe jej struktury służyły też do wzmacniania jej osobistych wpływów. Mocno konkurowała o wpływy przy Imperatorze z jego najbliższymi współpracownikami, takimi jak np. Sate Pestage czy osobista Ręka Imperatora, Mara Jade. Mimo to władca galaktyki cenił Ysannę, wtajemniczając ją w wiele spraw m.in o ukrytym na Coruscant super niszczycielu Lusankya. Isard zrobiła z okrętu swoje własne więzienie, torturując i przetrzymując w nim ważnych więźniów.

Po śmierci Palpatine'a i Dartha Vadera nad Endorem, władzę nad osłabionym Imperium przejął Wewnętrzny Krąg Władzy, pod kierownictwem Pestage'a. Dyrektorka Wywiadu bardzo szybko zaczęła spiskować przeciwko członkom Kręgu, chcąc objąć samodzielną władzę nad Imperium. W wyniku zręcznych manipulacji doprowadziła najpierw do zamordowania Pestage'a, a później także i większości członków Kręgu władzy. Przez prawie dwa najbliższe lata sprawowała władzę nad większością sił Imperium. W roku 6 ABY kiedy to Nowa Republika zdobyła Coruscant, Isard ukrywa się na Lusankyi. Stamtąd chciała skompromitować Nową Republikę, doprowadzając do wybuchu na planecie zarazy, spowodowanej działaniami wirusa z Krytos. Poniósłszy porażkę w tej kwestii, ewakuowała się z planety na pokładzie Lusankyi. Przejęła siłą władzę na Thyferze produkującej bactę. Niedługo potem, w wyniku kompromitującej dla niej kampanii została pokonana przez siły Rebeliantów, ze słynną Eskadrą Łotrów na czele. W międzyczasie utraciła zarówno Lusankyę, jak i resztki władzy jaką miała nad słabnącym Imperium.

Spreparowawszy swoją śmierć, Isard ukrywała się przez kilka lat, szykując swoją zemstę na członkach Eskadry Łotrów. Ujawniła się ponownie krótko po klęsce kontrofensywy Thrawna, kiedy to w wyniku jej intryg siły Nowej Republiki zostały uwikłane w ciężkie walki z imperialnym admirałem Delakiem Krennelem i jego Hegemonią Ciutrica. W tym czasie Isard z małym oddziałem sabotażowym wdarła się do stoczni Nowej Republiki na planecie Bilbringi, chcąc odzyskać remontowaną tam Lusankyę. Akcja jednak się nie powiodła, a była Dyrektorka Wywiadu została zastrzelona przez funkcjonariuszkę wywiadu Nowej Republiki, Iellę Wessiri.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ysanny Isard.
To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.