Sate Pestage/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Sate Pestage
Data i miejsce śmierci: 5 ABY
Miejsce pochodzenia: Coruscant[1]
Rasa: Człowiek[2]
Wzrost: 175 cm[2]
Kolor oczu: Brązowe[2]
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Sate Pestage był wielkim wezyrem Imperium i bliskim współpracownikiem imperatora Palpatine'a. Był u jego boku już w czasach, gdy Palpatine pełnił funkcję senatora Naboo. Po jego śmierci był sukcesorem władzy.

Biografia

Kilka lat przed bitwą o Naboo Sate Pestage pełnił funkcję doradcy u boku Palpatine'a, gdy ten był senatorem, razem z m.in. Kinmanem Dorianem. Pestage pomagał tuszować nielegalne działania i posunięcia Palpatine'a na Naboo w czasach, gdy planetą władał król Veruna. Wraz z senatorem brał udział w szczycie na Eriadu, gdzie był świadkiem zamachu na Dyrektoriat Federacji Handlowej.

Podczas gdy Palpatine był Wielkim Kanclerzem, Pestage sprawował kontrolę nad jego terminarzem wykonawczym. Gdy Palpatine został imperatorem, Sate Pestage został mianowany wielkim wezyrem. Zajmował się wszystkim - od zarządzania kalendarzem imperatora do próbowania jego potraw w celu wykrycia ewentualnych trucizn. Z zamian za tak ścisłą współpracę i oddanie, Palpatine dał przyjacielowi do zarządzania gromadę gwiezdną bogatych światów, znanych jako Hegemonia Ciutrica.

W czasach bitwy o Hoth, Imperium Galaktycznym rządził tak naprawdę Sate Pestage. Palpatine zrzekł się różnych podstawowych obowiązków, gdyż był zbyt pochłonięty studiami nad ciemną stroną Mocy, by chcieć i móc sprawować kontrolę nad swoim dziełem. To Sate odpowiadał za jedność Imperium.

Sate Pestage.

Właśnie z tego powodu kilka lat później, gdy imperator zginął nad Endorem, wielu widziało w Pestage'u jego następcę. On sam wkrótce zasiadł na tronie. W oczach wielu nie był jednak zbyt wpływowy ani charyzmatyczny, aby zostać dobrym wodzem. Pałac Imperialny roił się od jego wrogów - największymi z nich byli członkowie dawnego komitetu doradczego Palpatine'a, którzy tworzyli trybunał zwany Wewnętrznym Kręgiem Władzy. Od samego początku wszyscy z nich obmyślali plany obalenia nowego władcy. Sate nie pozostawał dłużny i także robił wszystko, aby ograniczyć zasięg ich działań.

Niejaka Ysanna Isard - przywódczyni Wywiadu Imperium - postanowiła odgrywać rolę neutralnego mediatora pomiędzy obiema stronami. Miała jednak zupełnie inne zamiary - chciała wyeliminować obie grupy i sama zasiąść na tronie. To właśnie ona wykorzystała inwazję Nowej Republiki na Brentaal by sprawić, aby w oczach innych Pestage wyglądał na nieudolnego i nieefektywnego.

Pestage zdawał sobie sprawę, że jego władza jest niepewna. Jego kryjówka na Tatooine, stworzona lata wcześniej - Baza Eidolon - została zniszczona przez Eskadrę Łotrów. Także Coruscant była coraz bardziej niegościnna. Spotkał się więc z Leią Organą na planecie Axxila i zaproponował układ - jeśli pozwolą mu zachować jego 25 światów w Hegemonii, odda Coruscant w ręce Nowej Republiki.

Do realizacji planu nigdy nie doszło, bowiem Wewnętrzny Krąg Władzy Imperium wydał nakaz aresztowana Pestage'a. Uciekł, ale mimo to został zaaresztowany na Ciutric. Nowa Republika planowała go odbić, ale nic z tego nie wyszło. Ostatecznie Pestage'a zabił imperialny admirał Delak Krennel.

Przypisy

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.