Nawara Ven

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Nawara Ven
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lek
Wzrost: 160 cm
Kolor oczu: Czerwone
Przynależność:
Profesja: Pilot
Nawara Ven (albo Nawar'aven - Srebrnousty w twi'leki) był adwokatem i pilotem Eskadry Łotrów, wywodzącym się z rasy Twi'leków.

Biografia

Przez lata Nawara pracował jako adwokat, ale jako Twi'lek był dyskryminowany w imperialnych sądach. Widząc, jak jego klienci są niesłusznie skazywani, postanowił przystąpić do sił zbrojnych Sojuszu Rebeliantów.

W roku 6 ABY trafił do Eskadry Łotrów, na nowo formowanej właśnie przez Wedge'a Antillesa. Brał udział w ataku na planetę Borleias i wielu późniejszych misjach Eskadry Łotrów. Stanowił część grupy wysłanej na powierzchnię Coruscant w roku 7 ABY, by unieszkodliwić generator pola ochronnego. Na powierzchni Centrum Imperialnego użył swoich umiejętności negocjacyjnych, by uratować Gavina Darklightera z rąk Asyr Sei'lar. Ruszył na powierzchnię Ryloth, by zdobyć Ryll Kor, potrzebny do przyrządzenia lekarstwa przeciw Wirusowi Krytos. Bronił Tycho Celchu podczas procesu, w którym był on oskarżony o przyczynienie się do śmierci Corrana Horna. Wkrótce potem brał udział w wyprawie przeciw Ysannie Isard na planecie Thyferra.

Nawara Ven

Nawara dwukrotnie był ranny, kiedy jego myśliwiec został zestrzelony. Po pierwszym razie wrócił do zdrowia, ale potem nie miał już takiego szczęścia. Kiedy przebywał poza maszyną, uderzył go mikrometeoryt. Ven stracił prawą nogę. Została co prawda zastąpiona protezą, ale Twi'lek już nigdy nie osiągnął sprawności wystarczającej, by usiąść za sterami X-winga. Otrzymał stanowiska oficera wykonawczego Eskadry Łotrów.

Po zakończeniu pościgu za admirałem Zsinjem ożenił się z Rhysati Ynr, towarzyszką z eskadry i założył rodzinę. Podczas wojny z Yuuzhan Vongami służył jako oficer na pokładzie Errant Venture, okrętu należącego do Boostera Terrika.

Ciekawostki

  • W polskim tłumaczeniu Eskadry Widm, Nawara Ven omyłkowo występuje jako postać płci żeńskiej.

Źródła