Myśliwiec TIE/in/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

TIE Interceptor
Podstawowe dane
Producent: Sienar Fleet Systems
Model: TIE
Rodzaj: Myśliwiec przechwytujący
Specyfikacja techniczna
Długość: 9,6 m
Wysokość: 4,9 m
Silniki: Podwójny silnik jonowy SFS P-s5,6[źródło?]
Przyspieszenie maksymalne: 4240 G[źródło?]
Prędkość w atmosferze: 1250 km/h
Prędkość w kosmosie: 110-111 MGLT
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: 4 działa laserowe SFS L-s9,3
Kadłub:
Osłony: Brak
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: Brak
Ładowność: 75 kg
Przynależność: Imperium GalaktyczneMyśliwiec TIE/in, znany również jako TIE Interceptor, to myśliwiec przechwytujący typu TIE (w slangu żołnierskim nazywany „skosem"). Udoskonalona wersja TIE, przystosowana specjalnie do walki kołowej i przechwytywania maszyn szturmowych. Podczas prac projektowych znana jako TIE/x3.[źródło?]

Charakterystyka

T/I został zaprojektowany jako przeciwwaga dla zaskakująco skutecznych i sprawiających myśliwcom imperialnym dużo kłopotów X-wingów. Głównym jego zadaniem była walka z myśliwcami przewagi powietrznej. Zwrotniejszy i szybszy niż swój poprzednik podsiadał wzmocniony kadłub i szersze pole widzenia w kabinie. Podwójny silnik jonowy, który był napędem tej maszyny można było rozsynchronizować[źródło?], co pozwalało na wykonywanie wielu pozornie niemożliwych manewrów i zaskoczenie niejednego zbyt pewnego siebie pilota Rebelii. W większości sytuacji bojowych T/I uważany był za odpowiednik X-wingów. Nie był jednak tak wielozadaniowy, ale za to lepiej sprawdzał się w zadaniach wymagających walki z myśliwcami. Brak osłon był w stanie nadrobić prędkością i zwrotnością, a dzięki silnemu uzbrojeniu mógł zestrzelić Y-wingi lub B-wingi bez większych problemów.

T/I stosowane były często jako daleka eskorta dużych okrętów, a także osłona atakujących bombowców. Niektórzy ważniejsi dowódcy imperialni wywodzący się spośród pilotów myśliwskich często posiadali w swoich hangarach własnego dyspozycyjnego T/I, zazwyczaj wyposażonego w dodatkowe udogodnienia w rodzaju osłon lub hipernapędu (co jednak znacznie zwiększało wagę maszyny, obniżając przez to jej osiągi). Na T/I latał między innymi baron Soontir Fel.

Modele

  • AMT/ERTL
    • TIE Interceptor - model plastikowy

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.