Xandel Carivus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Carivus.jpg
Xandel Carivus
Data i miejsce śmierci: 11 ABY
Miejsce pochodzenia: Ord Cantrell
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Imperator
Xandel Carivus to mężczyzna pochodzący z Ord Cantrell. Jedna z kilku osób które wspólnie z Carnorem Jaxem przyczyniły się do uszkodzenia klonów imperatora Palpatine'a, tym samym doprowadzając do jego śmierci. Razem z trzynastoma innymi osobami należał do kierowanej przez Jaxa Imperialnej Rady Tymczasowej, próbującej przejąć kontrolę nad pogrążonym w chaosie Imperium Galaktycznym. Po kryjomu współpracował z tajemniczym wichrzycielem Nomem Anorem, który w wyniku zamętu jaki zapanował po śmierci Jaxa, pomógł wynieść Carivusa na stanowisko przywódcy Rady Tymczasowej. Bezpośrednio po tym wydarzeniu samozwańczo ogłosił się imperatorem. Po bardzo krótkim okresie swoich rządów, został zabity przez Imperialnego Gwardzistę Kira Kanosa, w odwecie za jego współudział w zamordowaniu Palpatine'a.

Biografia

Członek Rady Tymczasowej

W roku 11 ABY Xandel został namówiony przez Carnora Jaxa do udziału w spisku przeciw imperatorowi. Carivus zgodził się. Do Rady dołączyli też oficerowie imperialni w tym admirał Jeratai i generał Immodet. Jednocześnie sprzymierzył się z Nomem Amorem, by przejąć władzę nad Imperium. Po śmierci Carnora Jaxa dążył do zajęcia stanowiska przewodniczącego Rady. Po śmierci Burra Noyldsa został wybrany na przewodniczącego. O sukcesie poinformował Noma Amora.

Kilka dni później zostało zwołane kolejne posiedzenie Rady. Dotyczyło ono zamachów na członków Rady. W czasie zebrania D'Asta wyrzuciła Carivusowi, że jest za słaby, by rządzić Radą. Carivus zrobił więc głosowanie w sprawie odebrania mu stanowiska członka Rady. Za odebranie byli tylko D'Asta, Manos i Za. Po posiedzeniu Carivus zarzucił Amorowi, że ich plan lega w gruzach. Jednak ten odrzekł Xandelowi, by nie podważał jego autorytetu. Po chwili powiedział Carivusowi, że wkrótce będzie kolejny zamach.

Na nieszczęście Carivusa zamordowanym był generał Immodet. Carivus, by chronić Radę powołał swoją gwardię. Rozkazał swej gwardii, by aresztowali tych członków Rady, którzy nie byli ludźmi. Opór przy aresztowaniu stawił Ch'unkk, jednak szybko został rozstrzelany przez strażników Carivusa.

Jakiś czas później dyskutował z Mahd Windcaller na temat uwolnienia D'Asty, na co Carivus się nie zgodził. Zaraz potem zostali zaatakowani przez zabójców z Czarnego Słońca pod dowództwem klona Carivusa. Zamachowcy zostali jednak zabici przez gwardię Carivusa.

Jakiś czas po zamachu Carivus zastanawiał się nad tym, co mówił mu Nom Anor. Pomyślał, że skoro Czarne Słońce stworzyło jego klona, stwierdził, że jest ważniejszy niż sądził Amor. Postanowił rozwiązać Radę i sam rządzić Imperium, co wkrótce stało się jego największą pomyłką. O swej decyzji poinformował radę.

Imperator

Krotko po objęciu urzędu imperatora, z Carivusem skontaktował się admirał floty Carivusa. Powiedział Xandelowi o wiadomości od Rageza D'Asty, który zagroził odejściem od Imperium. Carivus rozkazał admirałowi, by zajął się flotą barona osobiście, po czym zakończył rozmowę. Wtedy przyszedł do niego Nom Amor. Carivus odrzekł mu, że nie potrzebuje jego pomocy. Wtedy ten odparł, że nie ma pojęcia o potędze, którą odrzuca. Rozmowę przerwał admirał, który poinformował Xandela o pojmaniu Kira Kanosa.

Po jakimś czasie Ord Cantell zaatakowała flota barona. Zrozpaczony Carivus zaczął wzywać Amora. Chwilę tę przerwała transmisja od D’Asty. Baron zarzucił mu, że miał czas na uwolnienie Feeny. Powiedział mu też, że jego los jest przypieczętowany. Carivus postanowił uwolnić córkę D’Asty.

Po jakimś czasie baron poprosił o audiencje, na co Carivus się zgodził. Chwilę później przyszedł do niego Nom Amor. Powiedział Carivusowi, że to ich ostatnie spotkanie. Powiedział jeszcze, że Kir Kanos po niego idzie. Po rozmowie przyszedł do niego D’Asta z córką, Mirith Sinn i Tavem Kennede. Po krótkiej rozmowie Carivus rozkazał aresztować całą czwórkę. W aresztowaniu przeszkodziło nagłe przybycie Kanosa. Carivus rozkazał zabić Kanosa i resztę. Uciekł z pola walki, jednak został zatrzymany przez Kira. Xandel próbował go przekupić, lecz ostatni gwardzista Palpatine’a zabił go bez wahania.

Źródła