Bitwa o Kalamar (22 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy bitwy w roku 22 BBY. Zobacz też: inne bitwy o Kalamar.
Bitwa o Kalamar
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce Kalamar
Wynik Zwycięstwo Republiki.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Kit Fisto Nieznany
Siły
Straty
Niewielkie Większość droidów i wojownikówBitwa o Kalamar to jedna z wielu bitew wojen klonów. Odbyła się w roku 22 BBY. Była to bitwa podwodna.

Przebieg

Gdy Quarreńska Liga Izolacjonistyczna przystąpiła do Separatystów, automatycznie wypowiedziała wojnę Radzie Kalamarian, która była zaprzyjaźniona z Republiką. Gdy dowiedzieli się o tym kanclerz Palpatine i Rada Jedi, natychmiast wysłali na Kalamar batalion klonów, przystosowanych do walk podwodnych, pod dowództwem mistrza Jedi, Kita Fisto.

Po dotarciu do systemu, jednostki Republiki nie napotkały oporu ze strony sił powietrznych Separatystów. Gdy osiadły na powierzchni kalamariańskiego oceanu, natychmiast wydano rozkaz do ataku. Kiedy do wody wskoczyły pierwsze oddziały klonów, z baz Separatystów wyłoniły się odpowiednio zaadaptowane do walki w środowisku wodnym droidy bojowe. Rozpoczęła się walka. Klony, wspomagane przez Kita, uzyskały przewagę, dlatego odziały Quarrenów wezwały do walki olbrzymie samobieżne działo, przypominające kraba. Miało ono na celu wyeliminowanie wciąż lądujących posiłków Republiki. Jednakże, mistrz Fisto użył Mocy, dzięki której uformował wielki pęcherz powietrza, który pchnął wprost na machinę, unieszkodliwiając ją niemal całkowicie. W tym momencie, podwodna kawaleria Kalamarian, dosiadająca stworzeń zwanych keelkanami, zepchnęła działo w głąb szczeliny na dnie oceanu. Kawaleria, za pomocą swych energetycznych kopii, zaczęła skutecznie rozprawiać się z droidami.

Gdy zakończenie bitwy było już tylko kwestią czasu, Fisto udał się na poszukiwanie dowódcy Separatystów. Gdy penetrował ocean, natknął się na kolonię stworzeń morskich o nazwie Moappa. Fisto był zdziwiony umiejętnościami tych stworzeń. Niespodziewanie, żyjątka zaatakowały Nautolanina. Udało mu się jednak obronić, jednocześnie poznając słabe strony swych przeciwników. Gdy wracał na pole bitwy napotkał dowódcę Separatystów. W krótkim pojedynku Jedi pokonał go. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Źródła