Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Warwick Davis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
WarwickDavis.jpg
Warwick Davis
Data urodzenia: 3 lutego 1970
Miejsce urodzenia: Epsom, Anglia, Wielka Brytania
Narodowość: Angielska
Obywatelstwo: Angielskie
Wzrost: 107 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor włosów: Czarne
Wkład w uniwersum
Role:Warwick Davis (ur. 2 lutego 1970) to angielski aktor. W Gwiezdnych wojnach wcielił się głównie w postać Wicketa i innych ról drugoplanowych.

Biografia

Początki kariery

Warwick Davis podczas kręcenia Powrotu Jedi.

Warwick Davis urodził się 2 lutego 1970 roku w miejscowości Epsom w Anglii. W roku 1981, kiedy Warwick miał 11 lat, jego babcia usłyszała w radiu, że poszukiwane są osoby o wzroście poniżej 120 cm do gry w nowym filmie George'a Lucasa, Powrót Jedi, trzeciej części sagi Gwiezdnych wojen. Postanowił wziąć on udział w castingu i udało mu się dostać mniej niż drugoplanową rolę. George Lucas widząc jednak nieprzeciętny talent aktora, postanowił wcielić go w postać Wicketa, którego rola była już bardziej znacząca. Davis przyznał się później, że grając tę rolę inspirował się zachowaniem swojego psa. Po niesamowitym sukcesie filmu, Lucas postanowił nakręcić dwa filmy na zlecenie telewizji ABC, w których Warwick także zagrał rolę Wicketa. Tym sposobem pojawił się ponownie na ekranie w 1984 w filmie Przygoda wśród Ewoków i rok później w Ewoki: Bitwa o Endor. Również w 1985 roku Davis partnerował Davidowi Bowie w filmie fantasy Labirynt.

Kolejne role

Warwick Davis i Jake Lloyd na planie Mrocznego widma.

W 1987 roku został zaproszony do Londynu, gdzie razem z George'em Lucasem i Ronem Howardem omawiali warunki powstania filmu Willow dla wytwórni Elstree Studios, w którym zagrać miał główną rolę. Po raz pierwszy miał okazję, aby zagrać z odsłoniętą twarzą. Premiera odbyła się w obecności księcia Karola i księżnej Diany, co było dla niego niesamowitym zaszczytem. Następnie grał w kilku serialach dla telewizji BBC oraz po raz pierwszy wcielił się postać "złego charakteru" w filmie Karzeł. W 1991 poślubił Samanthę Burroughs, po czym tego samego roku urodził się jego pierwszy syn Lloyd. W roku 1996 zagrał postać Grildriga w Podróżach Guliwera. W 1997 na świat przyszła jego córka, Annabelle. Niedługo później George Lucas zaplanował nakręcenie prequelowej trylogii do Gwiezdnych wojen. Postanowił obsadzić go w pierwszej części, o tytule Mroczne widmo, gdzie zagrać miał aż trzy role drugoplanowe. W roku 1999 ukazał się na ekranach kina w roli W. Walda, Weazela i jednego z przechodniów. Następnie od 2001 roku brał udział w serii ekranizacji na podstawie powieści J.K. Rowling, Harry Potter. Wcielił się w rolę profesora Filiusa Flitwicka oraz kasjera w Banku Gringotta. W kolejnych częściach kontynuował odtwarzanie postaci profesora Flitwicka. W 2003 urodził się mu także drugi syn, Harrison. W 2005 zagrał główną postać w bestsellerowym filmie o tytule Autostopem przez galaktykę. Kiedy do kin wchodziły kolejne części Gwiezdnych wojen, postanowił także w nich zagrać. W 2015 w Przebudzeniu Mocy wcielił się w drugoplanową rolę Wollivana, a w 2016 w Łotrze 1 dostał rolę Weeteefa Cyu-Bee'a. W roku 2017 użyczył swojego głosu postaci Rukha w trzecim sezonie serialu Rebelianci. Tego samego roku wcielił się również w rolę Wodibina w Ostatnim Jedi, a jego udział w nagraniach zapowiedziano także w kwestii kolejnego spin-offu - Hana Solo. W 2019 roku powrócił do roli Ewoka Wicketa w filmie Skywalker. Odrodzenie w którym zagrał również Wizzicha Mozzera.

Ciekawostki

  • Imiona niemal wszystkich zagranych przez Davisa postaci zaczynały się na literę W. Jedynym wyjątkiem jest Rukh, któremu aktor podkładał głos.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!