Tach/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Tach
Planeta pochodzenia: Kashyyyk
Występowanie: Kashyyyk
Środowisko: Leśne
Kolor skóry: Różowa
Kolor futra: Siwe
Kolor łusek: Brak
Kolor piór: Brak
Kolor oczu: Czarne



Tach to małe zwierzę zamieszkujące Krainę Cieni na planecie Kashyyyk. Można je było również spotkać w dolnych poziomach Taris, jednak wszystkie osobniki wyginęły tam po zbombardowaniu planety przez Dartha Malaka.

Charakterystyka

Były to niewielkie zwierzęta, które poruszały się na czterech łapach. Tylne odnóża służyły im głównie do przemieszczania się, lecz przednie były o wiele bardziej rozwinięte i posługiwały się nimi niemal jak ludzie rękami. Niemal całe ich ciało pokrywało ciemne siwe futro. Łapy nie były pokryte futrem i kontrastowały jasną karnacją z kolorem reszty ciała. Na głowie mieścił się mały pysk. Cała głowa zakończona była dwoma czubami uformowanymi z futra.

Tachy nie były pasożytnicze ani agresywne, chyba że poczuły zapach pewnego spreju. Wówczas atakowały źródło zapachu. Ta cecha była wykorzystywana przez kłusowników (m.in. przez Korporację Czerka).

Tachy żywiły się głównie roślinnością i robakami. Same natomiast były pokarmem dla katarnów. Ich gruczoły znajdujące się w mózgach posiadały niezwykłe właściwości. Po sproszkowaniu stanowiły silny stymulant oraz były ważnym składnikiem tarizjańskiego piwa.

Historia

W roku 3956 BBY na Kashyyyk przybył cierpiący na amnezję Revan. Spotkał on wtedy Derna, który przewodził grupie kłusowników Czerki. Jolee Bindo poprosił Jedi, żeby zrobił coś, aby ta grupa opuściła Krainę Cieni. Dern zgodził się opuścić ten teren, jeśli Revan zdobędzie dla niego kilka gruczołów tachów. Ten zgodził się to zrobić i zabił kilka z tych stworzeń dla kłusowników.

O takie same gruczoły poprosił Revana również Griff Vao, który chciał chciał ich użyć do uważenia piwa, które pomogłoby mu stanąć finansowo na nogi. Revan dostarczył dla niego te gruczoły.

Źródła