Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Korporacja Czerka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Logo korporacji Czerka

Korporacja Czerka jedna z największych korporacji Światów Środka.

Historia

Korporacja Czerka handlowała niewolnikami, plądrowała planety z zasobów naturalnych, wyżynają do cna tubylcze rasy. Mieli monopol na terenie połowy galaktyki. Robili wszystko by wypędzić ze swojego terenu innych- stosując wymuszenia i przekupując urzędników i dyplomatów. Sztucznie utrzymywali wysokie ceny na podstawowe towary takie jak pożywienie czy woda w odległych Koloniach. Gdy Korporacja połączyła się z Sithami sytuacja dla ludzi niepowiązanych z nimi znacznie pogorszyła się. Sithowie byli uwikłani w kosztowną wojnę z Republiką, potrzebowali zapasów, surowców i wyposażenia. Korporacja pomagała Stihom finansować prowadzenie wojny. Darth Malak przekazał korporacji Czerka prawa do wyłączności w handlu na terenie kontrolowanych przez Sithów.

Korriban

Biuro Czerki na Korribanie.

Na Korriban korporacja prowadziła wydobycia i była odpowiedzialna za przewóz i wsparcie dla Sithów. Biuro na tej planecie było administracyjna kwaterą główną w tym regionie.

Kashyyyk

Biuro Czerki na Kashyyyk.

Na Kashyyyk rzecznikiem korporacji Czerka był Janos Wertka. Korporacja przeprowadzała eksperymenty na różnych roślinach, które rosły na tej planecie. Uważali, że na tej planecie znajdowały się potencjalne lekarstwa. Osiągali zyski w zamian wspierając wodza Chuundara. W zamian za zdrowe okazy Wookieech dostawał broń. Na Kashyyyk korporacji pomagał również Rorworr, który sprzedał pewną ilość swoich towarzyszy, dostając za to uzbrojenie. Dowodziła tego umowa niewolnicza, znaleziona przez Revana, w której widniały szczegóły dotyczące wymiany broni za niewolników. Z umowy wynikało, że Rorworr chciał dokonać tego ponownie.

Tatooine

Korporacja Czerka była prawdopodobnie jedyną firmą, która zainteresowała się Tatooine. Biuro ich znajdowało się w centrum Anchorhead. Korporacja wystąpiła o pozwolenie o pracę na tej planecie, na podstawie bardzo obiecujących wyników badań geologicznych. Dane te były błędne. Możliwe, ze był to sabotaż ze strony konkurencji. Przez kilka lat prace wydobywczy miały się w jak najlepszym porządku. Jednak surowce okazały się skażone. Metale z Tatooine nie nadawały się do obróbki, gdyż bardzo szybko ulegało korozji. W Wydobyciu przeszkadzali Ludzie Pustyni, którzy regularnie atakowali piaskoczołgi korporacji i zabijali górników. Korporacja Czerka oferowała nagrody za ich głowy. Jednak, żeby móc opuścić granice miasta potrzebna była karta łowiecka. Korporacja nie pozwalała na wolną eksplorację ze względów prawnych. Korporacja dzięki karcie nie brała odpowiedzialności za śmierć górników na wydmach ale mogła śledzić osobników, którzy byli w jej posiadaniu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!