Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Ord Mantell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: stronę internetową.
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ord Mantell.png
Ord Mantell
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Bright Jewel
Układ: Bright Jewel
Pozycja w układzie: 2
Gwiazda: Bright Jewel
Księżyce: 15
Współrzędne: L-7
Długość dnia: 26 standardowych godzin
Długość roku: 334 lokalne dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 14 050 km
Atmosfera: Mieszanka tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Góry
  • Równiny
  • Morza
  • Wulkaniczne wyspy
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Ludność: 4 miliardy
Przynależność:
Ord Mantell to planeta położona w sektorze Bright Jewel, w sercu Środkowych Rubieży.

Historia

Początki kolonizacji

Ulice Wolport.

Ord Mantell zostało zasiedlone przez koreliańskich kolonizatorów około 12000 BBY. Świat służył Republice jako baza wypadowa dla żołnierzy. Pomimo iż leżała na uboczu obok niej przebiegały ważne szlaki handlowe. Wraz ze spadkiem strategicznej roli planety, zaczęła kwitnąć działalność piratów, łowców nagród i przemytników. Sprzyjało to szczególnie tym ostatnim, którzy handlowali bronią z sąsiednim, ogarniętym wojną, Anobis.

Zimna wojna

Baza Separatystów.

Jakiś czas po zakończeniu wielkiej wojny galaktycznej na planecie wybuchła wojna domowa. Starcia odbywały się między siłami skorumpowanego rządu wspieranymi przez Siły Specjalne Republiki, a ruchem separatystów, żądającymi wyodrębnienia na planecie osobnego państwa. Separatyści uzyskali poparcie Imperium Sithów.

Początkowo rząd zwrócił się o pomoc do gangsterskich karteli. Kiedy to nie pomogło na planetę przybyły Siły Specjalne Republiki. Nieznany jest czas trwania ani ostateczny wynik konfliktu, wiadomo tylko, że znacznie spustoszyła ona powierzchnię planety. Ord Mantell była również jednym z najdelikatniejszych etapów zimnej wojny, grożącym załamaniem coraz bardziej kruchego ładu coruscańskiego, utrzymującego się podpisanego tam traktatu w 3653 BBY, i doprowadzeniem do totalnej wojny między obydwoma supermocarstwami (tym bardziej, że feralna planeta znajdowała się w bliskim sąsiedztwie południowej granicy Imperium).

Stara Republika

Baza Republiki.

Pomiędzy 1004 BBY, a 1002 BBY na planecie doszło do jednej z wielu bitew nowych wojen Sithów. Na Ord Mantell starły się siły Republiki wspieranej przez Jedi, a Bractwem Ciemności Sithów. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Jedi.

W 22 BBY planeta brała czynny udział w zawodach sportowych. Reprezentacja planety w Limmie uczestniczyła w Galaktycznym Pucharze.

Czasy Imperium

W czasach galaktycznej wojny domowej Ord Mantell przestała być oazą dla wyjętych spod prawa mieszkańców galaktyki. Stało się tak za sprawą przesunięcia w pobliże systemu jednej ze stacji paliwowych imperialnej floty. W okolicach planety zaczęły kręcić się Gwiezdne Niszczyciele Imperium. Czasem oddziały szturmowców pojawiały się w różnych miastach, lecz nie niepokoiły mieszkańców.

Jedną przygodę związaną z Ord Mantell miał Han Solo. Kiedy przebywał w pobliżu został ostrzeżony przez swojego przyjaciela Druba McKnuba o ścigających Solo, łowcach nagród. Han umknął jednak Skorrowi, który prowadził pościg. Leia Organa i Luke Skywalker, przyjaciele przemytnika zostali jednak schwytani przez łowcę na krótko przed bitwą o Hoth. Han ostatecznie uwolnił przyjaciół z rąk swoich prześladowców.

Jakiś czas później, w tym samym roku rebeliantom brakowało pieniędzy. Dzięki zgromadzonym przez ród Organa funduszom mogli kontynuować walkę. Pieniądze transportowano do bazy na Ord Mantell. Plan omal się nie powiódł przez łowcę, goniącego Hana, który nazywał się Cypher Bos.

Nieco później Skywalker, Solo i Chewbacca zostali schwytani przez Skorra, Bosska i Dengara na Ord Mantell. Pracowali oni dla Boby Fetta. Mandalorianin zamknął ich w opuszczonym domku na peryferiach planety. Trio uciekło jednak ze swojego więzienia.

Czasy Nowej Republiki

W 8 ABY planeta została włączona do Nowej Republiki. Założono tu jedno ze skrzydeł myśliwskich X-wingów. Rok później planetę zaatakował wielki admirał Thrawn, by wytrącić Nową Republikę z równowagi podczas jego marszu na Coruscant.

Demografia

Siły Specjalne Republiki na wiejskich terenach Ord Mantell.

Najważniejszym miastem na planecie było Wolport. Dzięki temu, że nie patrolowało go Imperium kwitnęły tu interesy głównie kantyn. Wiele takich miejsc jak Wolport stało się wielkimi ośrodkami turystycznymi, odwiedzanymi przez miliard turystów rocznie. Poza tym większą część planety zajmowały tereny rolnicze z nisko rozwiniętą technologią. Jednak nawet w miastach, rzadko oznaczano adresami inne miejsca niż kasyna i kantyny. Niewtajemniczeni nie powinni się tam zapuszczać.

Krajobraz

Większą część planety pokrywały łańcuchy górskie, rozległe równiny i wulkaniczne wyspy. Równiny w większości były jałowe przez odpady kopalniane. Ord Mantell zawsze chciało dorównać technologicznie Światom Jądra, jednak kłóciło się to z ogromnymi kopalniami węgla, który wykorzystywano jako paliwo w miastach.

Bankowość

Ord Mantell słynęło w całej galaktyce z wyjątkowo łagodnego prawa bankowego. Prawie każdy mógł założyć konto bez zbędnych pytań. Póki klienci płacili za podatki i usługi, ani banki, ani władze nie przejmowały się zbytnio właścicielami kont.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Miejsca na Ord Mantell.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!