Darth Malgus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy Sitha żyjącego w czasie wielkiej wojny galaktycznej. Artykuły o podobnej nazwie to: Darth Malus.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Darth Malgus
(Veradun)
Data i miejsce narodzin: 3701 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 3641 BBY[2]
Miejsce pochodzenia: Dromund Kaas[3]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 223,5 cm[4]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Żółte
Przynależność:
Darth Malgus to lord Sithów w odrodzonym Imperium Sithów, uczeń Vindicana i mistrz Darth Karrid. Urodził się w stolicy Imperium, na planecie Dromund Kaas jako Veradun. Gdy Imperium Sithów, po blisko czternastu stuleciach przygotowań, ujawniło się i zaatakowało Republikę, rozpoczynając wielką wojnę galaktyczną, Veradun służył jako wojownik Sithów prowadząc żołnierzy na pierwszej linii frontu. W czasie wojny współpracował z licznymi najemnikami i łowcami nagród. Często zabierał też głos w sprawach politycznych, nawołując do reform i zmian, co nie przysporzyło mu sojuszników. W czasie wojny został tytułowany lordem Sithów, przyjmując imię "Malgusa" i tytuł "Dartha". Było to tuż przed niespodziewanym atakiem na kluczową dla Republiki planetę Alderaan, który, choć pozornie miał okazać się wielkim zwycięstwem, zakończył się porażką i okaleczeniem Malgusa. W czasie jednej z kampanii Malgus poznał Twi'lekankę Eleenę Daru, która została nie jego niewolnicą, lecz towarzyszką życia, którą traktował niemalże jak żonę. Wkrótce jednak, w roku 3653 BBY, gdy Imperium nieoczekiwanie zaproponowało Republice rozmowy pokojowe, Malgus poprowadził przygotowywany w sekrecie atak na stolicę Republiki, Coruscant. Dzięki podstępowi, sprowadził na planetę Sithów i poprowadził brutalny atak na świątynię Jedi, zabijając mistrza Vena Zallowa, niszcząc mainframe siatki obrony planetarnej i doprowadzając do śmierci sześciu członków Najwyższej Rady Jedi. Świątynia została zniszczona, co pozwoliło flocie Sithów zaatakować planetę, doprowadzając do jej okupacji i wymuszenia podpisania krzywdzącego dla Republiki traktatu pokojowego. Po jego podpisaniu, Malgus wycofał się z polityki i poprowadził część wojsk ku Nieznanym Regionom, zdobywając nowe terytoria dla Imperium.

Biografia

Wczesne życie

Veradun, przyszły lord Sithów.

Veradun urodził się na planecie Dromund Kaas, która była stolicą odrodzonego po upadku w wielkiej wojnie nadprzestrzennej Imperium Sithów. Wkroczył na ścieżki ciemnej strony Mocy jako wojownik Sithów. Gdy w roku 3681 BBY Imperium ujawniło się galaktyce i zaatakowało Republikę, rozpoczynając wielką wojnę, Veradun został jednym z dowódców wojsk, prowadząc żołnierzy z pierwszej linii frontu. W czasie swych kampanii wielokrotnie współpracował z licznymi najemnikami i łowcami nagród, w tym Mandalorianami, a także biegle poznał wiele języków. Był także aktywny politycznie. Wielokrotnie zabierał głos, nawiązując do reform i zmian w polityce Imperium, jednakże spotkał się ze stanowczym sprzeciwem pozostałych Sithów. W czasie jednej ze swych wypraw wojennych, Veradun poznał niebiesko skórą Twi'lekankę Eleenę Daru. Sith obdarzył ją uczuciem i zamiast uczynić ją swą niewolnicą, wybrał ją na swą kochankę i towarzyszkę życia, traktując ją jak żonę.[3]

Bitwa o Korriban

Malgus i jego mistrz walczą z Jedi.

W 3681 roku przed bitwą o Yavin 4, Malgus i jego mistrz, Vindican ujawnili się rycerzom Jedi, atakując ich stację kosmiczną nad planetą Korriban. Po tym, jak myśliwce rozpoczęły atak, oni niespodziewanie wylądowali frachtowcem w wystrzelonym otworze. Rozpoczęła się walka. Jego mistrz walczył z Kao Cen Darachem, a Malgus z Satele Shan. Kobieta uciekła, a Kao zginął, jednak przed śmiercią zdołał przeszyć bok Vindicana. Malgus pochwycił miecz mistrza i zniszczył Jedi. Chwilę później dobił swojego sithańskiego mentora.

Atak na Alderaan

- We współczesnej historii Sithów, Darth Malgus wyróżnia się jako osobliwość.
— Informacja o Malgusie w bazie The HoloNet[3][5]
Malgus używa błyskawic Mocy przeciwko jednemu z żołnierzy.

W trakcie wojny zasługi Veraduna dla imperatora i jego sprawy zostały docenione, dzięki czemu Sith został wyniesiony do rangi lorda. Już jako Darth Malgus miał przeprowadzić niespodziewaną inwazję, która miała ponownie przechylić szalę zwycięstwa na stronę Imperium, a zarazem stać się pierwszą z całej serii zaskakujących i nieprzewidywalnych ataków, które stały się z czasem jego znakiem rozpoznawczym. Malgus sprowokował flotę Republiki, odciągając ją z dala od Światów Środka, podczas gdy sam, wraz z tysiącami żołnierzy, droidów bojowych i Sithów, przeprowadził atak na Alderaan, słabą militarnie, lecz ważną politycznie planetę Republiki. Siły Dartha Malgusa szybko rozprawiły się z nielicznymi obrońcami planety, a Sithowie zniszczyli jedno z miast, biorąc do niewoli rodzinę królewską. Po zwycięskiej walce, Malgus, współpracująca z nim mandaloriańska łowczyni nagród Shae Vizla oraz oddziały Imperium przemieszczały się ku kolejnemu celowi przez jeden z alderaańskich lasów. Jednakże Sithowie nie byli świadomi, że na planecie stacjonują grupki żołnierzy Republiki oraz oddziałów specjalnych, które dochodziły do siebie po ciężkich walkach lub oczekiwały na rozkazy.

Lord Sithów walczy z Shan.

Gdy część oddziałów prowadzona przez Malgusa zagłębiła się w las, nagle została zaatakowana przez członków elitarnej drużyny Havoc. Rozpoczynając ostrzał i rzucając na pole walki granaty, jej członkowie zniszczyli część droidów i stanęli do walki z Sithami. Widząc co się dzieje, Malgus chwycił jednego z żołnierzy Mocą, przyciągnął go do siebie i przebił go szkarłatną klingą swego miecza świetlnego. Dowódca oddziału, Jace Malcom, otworzył w jego kierunku ogień, wystrzeliwując trzy pociski. Mężczyzna odbił mieczem i uniknął dwóch pierwszych, jednak trzeci wybuchł przed nim, powodując oparzenia na części twarzy. Wtedy dowódca oddziału ruszył prosto na niego, odpychając na boki pozostałych Sithów. Malgus jednak nie pozwolił mu się zbliżyć, rażąc go z ręki błyskawicami ciemnej strony. Początkowo żołnierz opierał się jego sile, próbując dobyć wibroostrza i zadać cios, jednak po chwili błyskawice odrzuciły go od lorda Sithów i ogłuszyły. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę wojsk Malgusa. Sithowie zabijali kolejnych żołnierzy, dziesiątkując walczących. Gdy lord Sithów dobijał jednego z rannych żołnierzy wbijając w niego z wściekłością klingę miecza, zobaczył, że dwóch Sithów ciągnie Malcoma, podczas gdy trzeci przygotowywał się do egzekucji.

Malgus siłuje się z żołnierzem trzymającym granat.

Nagle na polu bitwy pojawiła się młoda Jedi, Satele Shan, zabijając trzech Sithów i pobliskie droidy. Żołnierze wraz z dowódcą przystąpili do kontrataku. Widząc Malgusa, kobieta uruchomiła oba błękitne ostrza swego podwójnego miecza i ruszyła ku lordowi Sithów. Rozpoczął się pojedynek. Po krótkiej wymianie ciosów Sith naparł z całą siłą na Satele, która z trudem blokowała jego cios, jednak po chwili negocjatorka Jedi użyła Mocy by wyrwać pobliskie drzewo i ściągnąć je na Malgusa. Ten odskoczył, lecz po chwili walka znów rozgorzała na powalonym drzewie. Po krótkiej walce lord użył pchnięcia Mocą, odrzucając Shan, jednak ta wykonała wspierany Mocą skok i wylądowała za jego plecami. Jednakże w tej samej chwili, Sith rozciął rękojeść jej miecza na pół. Pchnął ostrze by zadać ostateczny cios, lecz kobieta powstrzymała ostrze Mocą, absorbując jego energię.

Ranny Sith tuż przed uderzeniem fali Mocy.

Nagle na Malgusa uderzył Malcom, odpychając go od Satele. Po chwili mężczyzna odzyskał równowagę i zaczął siłować się z żołnierzem, lecz zobaczył, że ten uaktywnił trzymany w dłoni granat ogłuszający. Obaj zostali odrzuceni siłą eksplozji. Malgus został ciężko poparzony i poraniony na twarzy i klatce piersiowej, a jego przeciwnik stracił przytomność. Po chwili Shan pchnęła Sitha na pobliską ścianę skalną, a następnie, uwalniając potężną falę Mocy, wbiła go w nią i zniszczyła skałę. Veradun został ciężko ranny, a siły imperialne przegrały bitwę, choć Republika poniosła ciężkie straty. Wkrótce na planetę przybyła zwiedziona przez lorda Sithów flota Republiki, a jej żołnierze oswobodzili rodzinę królewską i odbili planetę.[6]

Splądrowanie Coruscant

Rośliśmy w siłę, podczas gdy wy odpoczywaliście w kolebce swej potęgi, wierząc, że wasi ludzie są bezpieczni... że mają ochronę. Powierzono wam poprowadzenie Republiki, jednakże zostaliście zwiedzeni, bo ciemna strona Mocy zasłoniła wam prawdę. Byliście pewni, że żadna potęga wam się nie oprze, a teraz... powróciliśmy.
— Darth Malgus podczas ataku na świątynię.[7][8]
Sith i jego towarzyszka otoczeni przez ochronę świątyni.

W roku 3653 BBY Imperium Sithów złożyło Republice nieoczekiwaną propozycję pokoju. Wyczerpana blisko trzydziestoletnim konfliktem zbrojnym Republika postanowiła przyjąć ofertę. Podczas gdy część Jedi i członków Senatu wyruszyła na Alderaan, gdzie miały odbyć się rozmowy, Sithowie planowali w tajemnicy ostateczne uderzenie, które miało zapewnić im podpisanie traktatu pokojowego na korzystnych dla Imperium warunkach. Darth Malgus i jego kochanka, Eleena Daru przedostali się niezauważeni na powierzchnię Coruscant, stolicy Republiki. Grupa podległych mu Sithów ukrytych na pokładzie skradzionego krążownika Republiki również zbliżała się w kierunku planety. Darth Malgus, który po wydarzeniach na Alderaanie musiał nosić na części twarzy maskę umożliwiającą oddychanie, razem z twi'lekańską towarzyszką udał się do dzielnicy, w której znajdowała się świątynia Jedi, a w niej mainframe siatki obrony planetarnej. Mężczyzna otrzymał zakodowaną transmisję - Sithowie ukryci na statku mieli pojawić się za dziewięćdziesiąt sekund.

Darth Malgus i Eleena Daru otoczeni przez Jedi.

Sith zbliżył się do świątyni, podążając ścieżką ku głównej bramie. Mijał ustawione wzdłuż niej posągi starożytnych Jedi: Odana-Urra, Ooroo czy Arci Jetha. Malgus wiedział, że większość mistrzów Jedi uczestniczy w negocjacjach na Alderaanie lub walczy na jednym z wielu frontów, lecz świątynia nie była bezbronna. Lord zauważył stojących przy bramie trzech strażników z karabinami blasterowymi i wyczuł Mocą dwóch kolejnych czających się po lewej. Mężczyzna wyśmiał w duchu poczucie bezpieczeństwa przyglądających mu się żołnierzy. Sprawdził chronometr wskazujący 53 sekundy do przybycia wsparcia i zobaczył, że żołnierze wyraźnie zaniepokojeni kontaktują się z centralą. Jeden z nich kazał mu się zatrzymać. Przepełniony nienawiścią i ciemną stroną Sith, mruknął bardziej do siebie niż do nich, że nigdy się nie zatrzyma i szedł dalej. Wyczuł kiełkujący w nich strach. Polecił Eleenie by nic nie robiła zostawiając ich jego mieczowi. Gdy żołnierze otoczyli go i ponownie kazali się zatrzymać, Malgus sięgnął po miecz świetlny, ciął nim mężczyznę naprzeciw i strażnika po lewej, pchając trzeciego z nich na ścianę świątyni. Widząc strach dwóch pozostałych, użył Mocy i rzucił w nich swym mieczem, który zabił ich i wrócił do jego dłoni. Sith przypiął go do pasa, sprawdził czas i wkroczył wraz z Eleeną do głównego hallu konstrukcji. Nad głową usłyszał dźwięk plecaka odrzutowego Shae Vizli, która wdarła się na wyższy poziom budowli. Malgus wyczuwał czających się przed nich, po bokach i na balkonach kilkusetmetrowego hallu Jedi.

Darth Malgus walczy z Venem Zallowem.

Sześciu Jedi wyruszyło mu na przeciw, lecz Malgusa najbardziej zaintrygował siódmy z nich, który właśnie zszedł ze schodów. Dzięki raportom wywiadu oraz jego pewności siebie, rozpoznał przeciwnika, który odrzucił kaptur: mistrza Jedi, Vena Zallowa. Mistrz i siedmiu rycerzy otoczyło lorda Sithów, podczas gdy na górze gromadziło się coraz więcej padawanów i rycerzy bacznie obserwujących jego poczynania. Eleena przyległa do Malgusa plecami, a Sith, wpatrując się prosto w oczy Zallowowi kontynuował w myślach odliczanie. Choć Jedi i Sith wiedzieli co się stanie, zatrzymali się dwa metry od siebie utrzymując kontakt wzrokowy. W pewnym momencie odliczanie na chronometrze doszło do zera, a urządzenie zapiszczało. Dźwięk wyrwał rycerzy z marazmu, cofnęli się i włączyli miecze świetlne. Jednakże Malgus i Zallow cały czas stali niewzruszenie, co lord Sithów docenił skinięciem głowy. Jedi cofali się coraz bardziej, gdy w pobliżu cisze przerwał szum silników. Sith, znając przebieg ataku z wizualizacji komputerowej, nie poruszył się, nie odwracając się nawet na chwilę, gdy krążownik Republiki wbił się w ścianę świątyni i żłobiąc wyrwę w posadzce i niszcząc kolumnadę sunął ku Malgusowi. Statek zatrzymał się tuż za jego plecami, a wokół rozległy się okrzyki przerażenia. Rozbrzmiały alarmy. Nagle wewnątrz pojazdu rozbrzmiała niewielka eksplozja, a właz opadł na podłogę. Zallow stracił pewność siebie, a po chwili wewnątrz statku pojawiło się blisko pięćdziesiąt szkarłatnych kling. Darth Malgus odrzucił kaptur i ruszył do walki.

Lord Sithów opuszcza zgliszcza świątyni.

Wszyscy Jedi zeskoczyli do głównego halu i ruszyli prosto na nacierających Sithów. Rozpoczęła się bitwa. Jedi i Sithowie zaczęli walkę na miecze świetlne. Malgus kazał uzbrojonej w blastery towarzyszce strzelać z ukrycia. Malgus zabijał Jedi tnąc ich mieczem, rzucając o kolumny czy rażąc błyskawicami Mocy. Gdy Zallow odrzucił Mocą Eleenę, wściekły Sith wykonał potężny, wspierany Mocą skok i lądując między strażnikami, zniszczył posadzkę i zabił ich. Towarzyszący Venowi astrodroid T7-O1 ostrzegł go na chwilę przed wściekłym atakiem Dartha Malgusa. Obaj godni siebie przeciwnicy rozpoczęli pojedynek używając Mocy i mieczy świetlnych. Mężczyzna kopnął Jedi, lecz ten po chwili wylądował pozbawiając życia dwóch Sithów. Lord Malgus rzucił w niego mieczem świetlnym, lecz Jedi wzbił się w powietrze by go uniknąć. Sith wykorzystał to, i zanim Jedi opadł, Sith pchnął go na pobliskie gruzy. Sith wykonał skok i przywołując miecz świetlny wbił go w posadzkę chwilę po tym, jak odskoczył z niej Jedi. Zallow wylądował za plecami Malgusa i ruszył ku niemu. Po krótkiej wymianie ciosów Jedi uderzył przeciwnika rękojeścią miecza, odpychając go, jednak mężczyzna wykorzystał odpowiedni moment i przebił Jedi mieczem. W międzyczasie zginęło sześciu członków Rady Jedi, a mainframe obrony został zniszczony wraz ze świątynią. Malgus opuścił zgliszcza budowli i narzucił na głowę kaptur, obserwując jak flota Imperium kierowana przez lorda Angrala ostrzeliwuje i bombarduje powierzchnię planety, na której rozpoczęła się okupacja.[7][9]

Dalsze losy

Darth Malgus, zdobywca, odkrywca, dyplomata.

Wkrótce został podpisany krzywdzący dla Republiki traktat z Coruscant, kończący wielką wojnę. Na jego mocy, Republika musiała wycofać swoje wojska ze znacznej liczby planet, które weszły w skład terytoriów Imperium Sithów. Malgus, który był już dostatecznie zasłużony, by walczyć o pozycję w Mrocznej Radzie, wycofał się jednak z polityki, by poprowadzić wojska Imperium w Nieznane Regiony i zdobywać dla Imperium kolejne planety. W tym okresie utrzymywał przyjazne stosunki z nowym przywódcą Mandalorian, Mandalorem Oczyszczonym.[3]

Ciekawostki

 • Darth Malgus po raz pierwszy pojawił się w zwiastunie gry sieciowej The Old Republic, zatytułowanym Deceived, w którym pełnił także funkcję narratora, dubbingowany przez Jamiego Glovera. Dopiero kilka miesięcy później zdradzono jego imię, a także zapowiedziano powieść autorstwa Paula S. Kempa, pod tym samym tytułem co zwiastun, która przedstawi szerszą historię lorda Sithów. Wkrótce ukazał się także kolejny zwiastun, którego akcja rozgrywała się kilka lat wcześniej, pokazujący dlaczego Sith musiał nosić maskę.
 • W biografii Dartha Malgusa w bazie The HoloNet znajduje się kilka zapisków w aurebeshu:
 • Malgus to nazwa jednego z systemów gwiezdnych w grze Mass Effect 2.
 • Postać Malgusa, pojawiająca się we wszystkich trzech filmowych zwiastunach oraz na licznych grafikach promocyjnych, włącznie z okładką gry jest swego rodzaju symbolem promującym grę The Old Republic. Na rynku kolekcjonerskim pojawiło się kilka gadżetów przedstawiających Malgusa. W 2011 roku do edycji kolekcjonerskiej gry dodano figurkę Sitha od firmy Gentle Giant. W 2012 pojawiły się kolejne produkty - na przełomie roku, w kolejnej fali produktów LEGO, wraz z zestawem 9500 - Sith Fury-class Interceptor pojawiła się figurka Malgusa. Znana z produkcji figurek w skali 3¼ firma Hasbro Inc. w tym samym roku wypuściła podobiznę lorda Sithów w serii VINTAGE. W październiku pojawiła się ekskluzywna, wyceniona na 26800 zł[10] statua w skali 1:1, mierzącą ponad dwa metry. Producentem tego unikatowego gadżetu jest firma Sideshow Toys. Natomiast na rok 2013 zapowiedziano 50-centymetrową statuetkę tego samego producenta.

Przypisy

 1. The Old Republic Encyclopedia
 2. The Old Republic
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Biografia Dartha Malgusa w bazie The HoloNet
 4. Wymiary figury Dartha Malgusa wykonanej w skali 1:1 na stronie Sideshow Collectibles
 5. In the modern history of the Sith Empire, Darth Malgus stands out as a curiosity.
 6. Hope
 7. 7,0 7,1 Deceived
 8. We grew stronger while you rested in your cradle of power, believing your people were safe... protected. You were trusted to lead the Republic but you were deceived, as our powers over the dark side had blinded you. You assumed no force could challenge you and now... finally, we have returned.
 9. The Old Republic: Deceived
 10. Aliensgroup.pl

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dartha Malgusa.