Siły Specjalne Republiki

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Siły Specjalne Republiki.

Siły Specjalne Republiki (Republic Special Forces) to elitarne oddziały bojowe utworzone z żołnierzy Republiki Galaktycznej na początku zimnej wojny. Jedną z ich współtwórców była generał Elin Garza.

Historia

Żołnierz SSR na Ord Mantell.

Siły Specjalne Republiki wywodzą się bezpośrednio z armii Republiki walczącej w czasie wielkiej wojny galaktycznej pomiędzy Republiką, a Imperium Sithów, trwającej w latach 3681 BBY - 3653 BBY. W czasie jej trwania żołnierze Republiki byli wraz z członkami Zakonu Jedi główną armią tego państwa. W 3653 BBY wojna zakończyła się traktatem na Coruscant. Skutkiem tego był między innymi podział galaktyki na dwie strefy wpływów. Republika została poważnie osłabiona, a Jedi, którzy zostali obarczeni winą za porażkę i nie otrzymali zgody na odbudowę swojej świątyni na Coruscant, osiedli na planecie Tython żołnierze pozostali jedyną siłą wojskową Republiki. W między czasie wybuchła tak zwana zimna wojna, czyli lokalne konflikty na planetach Zewnętrznych Rubieży, pomiędzy lojalistami obu państw. Mniej więcej w tym okresie doskonale przeszkoleni żołnierze zostali przekształceni w elitarną organizację bojową zwaną Siłami Specjalnymi Republiki. Ich zadaniem było utrzymywanie porządku i pokoju na planetach należących do Republiki, a także interwencje zbrojne w innych światach.

Charakterystyka

Siły Specjalne Republiki w akcji.

Żołnierze Sił Specjalnych byli doskonale przeszkoleni. Walcząc w kilkuosobowych oddziałach potrafili walczyć równie skutecznie na otwartej przestrzeni, jak i wewnątrz budynków. Do oddziałów należeli zarówno mężczyźni, jak i kobiety zgłaszający się jako ochotnicy do armii. Dzięki swoim umiejętnościom żołnierze SSR cieszyli się szacunkiem zarówno władz Republiki, jak i rycerzy Jedi.

Sprzęt i wyposażenie

Żołnierze z mieczami przeciwko wojownikowi Sithów.

Siły Specjalne Republiki posiadały najnowocześniejszy sprzęt opracowywany specjalnie dla nich przez techników i inżynierów Republiki. Używane przez nich karabiny blasterowe były tak innowacyjne, a zarazem wymagające umiejętności w użyciu, że tylko najlepiej przeszkoleni żołnierze potrafili się nimi posługiwać. Ponadto bronie były wielofunkcyjne. Dzięki możliwości dodawania lub odejmowania poszczególnych modułów, jeden karabin można było w kilka chwil zamienić w snajperkę lub potężną broń o dużej sile rażenia. Pozwalało to na ograniczenie do minimum ekwipunku żołnierzy, którzy nie musieli nosić ze sobą kilku sztuk broni. Ich zbroje, równie nowoczesne, były bardzo trwałe i odporne, a zarazem nie utrudniały poruszania się i walki. Ponadto były one zaprojektowane odpowiednio do środowiska walki i przystosowane między innymi do działań w lesie, w mrozie, czy na bagnach. Ponadto część żołnierzy była szkolona w walce krótkodystansowej i wyposażona w miecze zdolne zablokować cios miecza świetlnego.Do znanych pojazdów wykorzystywanych przez SSR należą Republic Troop Transport i okręt desantowy typu BT-7 Thunderclap

Znane jednostki

Ciekawostki

Jeden z wielu wariantów zbroi.

Pod względem wyglądu zbroi żołnierze Sił Specjalnych Republiki upodobnieni są do klonów i szturmowców. Jednakże w przeciwieństwie do nich żołnierze SSR nie byli poddawani żadnych modyfikacjom genetycznym, ani tak zwanemu "praniu mózgu".

Zobacz także

Źródła

Klasy z gry The Old Republic

Klasy postaci