Zapraszamy do udziału w konkursie


Mandalor Oczyszczony

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Artus.jpg
Mandalor Oczyszczony
(Artus Lok)
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Przynależność:
Mandalor Oczyszczony, urodzony jako Artus Lok, stanowił część klanu Lok. Wraz z towarzyszami z klanu walczył w czasie wielkiej wojny galaktycznej. W ostatniej fazie konfliktu został przywódcą wszystkich mandaloriańskich klanów i pełnił tą funkcję także podczas zimnej wojny. Jako Mandalor stłumił bunt zwany schizmą konkwistadorów.

Biografia

Artus w stroju Mandalora.

W ostatnich latach wielkiej wojny pomiędzy imperium Sithów a Republiką Galaktyczną, mandaloriańskimi klanami dowodził Mandalor Mniejszy, który przyjął tytuł w roku 3667 BBY dzięki wsparciu Imperium. Jednakże w 3660 BBY będący marionetką Sithów Mandalor i jego flota poniosły porażkę na Drodze Hydiańskiej, wyłączając się z wojny.[1][2][3] Chcąc ponownie zjednoczyć klany i zdobyć na nowo poparcie, zorganizował Wielkie Łowy, turniej, w którym brali udział najlepsi łowcy nagród, najemnicy i wojownicy galaktyki. W turnieju tym uczestniczył Artus, który po zdobyciu tytułu czempiona wyznał na pojedynek Mandalora i pokonując go sam przyjął ów tytuł.[4] Podejrzewano, że rzucił on wyzwanie swemu poprzednikowi ponieważ, jak wielu innych Mandalorian, był niezadowolony z tego jak ten się zachowywał, nowy Mandalor nigdy jednak publicznie się na ten temat nie wypowiedział.

Mandalor Oczyszczony stopniowo zdobywał pełnię władzy i jednoczył klany. Stłumił bunt zwany Schizmą Konkwistadorów, na którego czele stał Jicoln Cadera. Buntownicy chcieli kontynuacji działań Canderousa Ordo, który popierał Republikę. Po podpisaniu traktatu z Coruscant i rozpoczęciu zimnej wojny, Mandalor posiadał całkowitą władzę nad Mandalorianami, z których część pracowała jako dobrze opłacani najemnicy Imperium.[4] W taki właśnie sposób Mandalorianie angażowali się w konflikt, wykonując konkretne zadania i misje, nie jak za jego poprzednika, jako duża siła frontowa. Uważnie obserwował on także działania obu stron, między innymi poprzez wysłanie Dao Stryver na misję związaną z heksami podczas której miała uważnie przyglądać się obu stronom konfliktu. Mandalor jako swego okrętu-bazy używał Spirit of Vengeance.

Przypisy

Źródła