Bitwa o Boz Pity

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Bitwa o Boz Pity była jedną z bitew stoczonych w czasie trwania trzeciego roku wojen klonów, w 20 BBY. Zaliczana do kampanii, określanej jako Oblężenia Zewnętrznych Rubieży.

Wydarzenia

Preludium

Droid nosił w sobie zakodowane dane z trasy. Durge odstawił kolejnego agenta ledwie przed tygodniem... na Boz Pity... cmentarnym świecie![1]
Anakin Skywalker do Obi-Wana Kenobiego na pokładzie Interwencji.
Obi-Wan Kenobi nad pokonanym Xistem.

Obi-Wan nie dowierzał informacji, jakoby Anakinowi udało się uśmiercić Asajj Ventress, podczas jego pojedynku z Mroczną Jedi w dzielnicy przemysłowej na niższych poziomach Coruscant. Rozpoczął własne śledztwo, które zaprowadziło go na planetę Trigalis. Tam spotkał Aaylę Securę. Twi'lekanka poleciła mu skontaktowanie się z Xistem, miejscowym vigiem Czarnego Słońca i handlarzem informacjami. Kenobi dostał się do twierdzy Falleena, z którym wkrótce potem stoczył wygrany pojedynek. Pokonany Xist zgodził się udzielić mistrzowi Jedi kilku informacji. Choć, jak sam twierdził, również słyszał pogłoski o ocaleniu Ventress, nie dawał im większej wiary. Wyznał jednak, że hrabia Dooku zgodził się wysłać swojego najlepszego zabójcę za konkurentką viga, niejaką Dramą Korr. Miała to być zapłata Falleena za jego usługi wobec Konfederacji Niezależnych Systemów.

Obi-Wan wraz z Anakinem, przebywającym dotychczas na Naboo, udał się do układu Karthakk, gdzie miał pojawić się kosmiczny jacht należący do Korr. Gdy statek wyłonił się z nadprzestrzeni, czujniki myśliwców Jedi wykryły na nim obecność licznych droidów bojowych. Kenobi i Skywalker zestrzelili część z nich, po czym wylądowali w hangarze jachtu, by poszukać ocalałych pasażerów i członków załogi. Dostali się na pokład mostka, gdzie znaleźli martwą Dramę. W zaciśniętej dłoni trzymała detonator, który Anakin przypadkiem wyswobodził.

Obi-Wan spostrzegł to i odepchnął Mocą swego byłego ucznia. Niemniej, potężna eksplozja odrzuciła obu towarzyszy daleko od siebie. Wykorzystał to Durge, jeden z zaufanych dowódców Dooku. Zastawił on pułapkę na Kenobiego, świadom, iż ten poszukuje Ventress.

Wkroczenie Interwencji - zakończenie misji na Maramere.

Wywiązała się walka; Skywalker stanął naprzeciw Gen'Dajanina, zaś Obi-Wan udał się na poszukiwanie statku, dzięki któremu Durge dostał się na jacht. Odnalazł go w jednym z bocznych hangarów, zniszczył strzegące go maszyny Separatystów, po czym zabrał ze sobą głowę droida-pilota, zawierającą, jak sądził, dane na temat Asajj. W międzyczasie, Anakin pokonał rywala - zamknął go w kapsule ratunkowej, by następnie, dzięki potędze Mocy, wysyłać ją w kierunku słońca układu Karthakk.

Obaj Jedi musieli błyskawicznie opuścić statek, który groził wybuchem, po tym jak Durge umieścił na jego pokładzie pokaźną ilość ładunków wybuchowych. Wystartowali swoimi myśliwcami w przestrzeń kosmiczną, gdzie natknęli się na myśliwce typu Vulture. Z odsieczą przybyła im jednak Interwencja, niszczyciel typu Venator, dowodzony przez Baila Organę. Na jego pokładzie, Skywalker włamał się do pamięci zdobycznego droida-pilota. Odkrył, że Durge zaledwie standardowy tydzień wcześniej odstawił jednego z agentów Dooku na jednej z planet Zewnętrznych Rubieży, znanej jako Boz Pity.

Przed bitwą

Na szczęście mamy do dyspozycji kilka znamienitych umysłów zasiadających w Radzie Jedi...[2]
Mace Windu.
Intervention na Boz Pity.

Obi-Wan i Anakin, w oczekiwaniu na rozpoczęcie działań na Boz Pity, stoczyli ze sobą treningowy pojedynek na miecze świetlne. Wtedy to pojawił się Mace Windu, który jak dotąd, wraz z senatorem Organą, zajmował się ocenianiem postępów w potyczkach wojsk Republiki na Zewnętrznych Rubieżach. Wszyscy trzej udali się do sali taktycznej, gdzie zastali kilku innych mistrzów Jedi, między innymi członków najwyższej Rady.

Saesee Tiin, na prośbę Mace’a, zgodził się spenetrować układ Boz Pity. Jak się okazało, flota Separatystów utworzyła wokół planety blokadę, co mogło sugerować, że na jej powierzchni przebywa jeden z ważniejszych przywódców Konfederacji. Alpha stwierdził, iż Odd Ball, jeden z doświadczonych pilotów-klonów, z pewnością poradzi sobie z odnalezieniem jakiejkolwiek luki w siłach wroga, jednak Kenobi zaproponował inne rozwiązanie. Wiedział, że skanery Separatystów skierowane będą ku otwartej przestrzeni. Należało więc w taki sposób pokierować Interwencją, by ta po wyjściu z nadprzestrzeni, znalazła się bezpośrednio między Boz Pity a blokadą, co pozwoliłoby eskadrze Saesee'a zaatakować flotę nieprzyjaciela od strony planety, dając tym samym czas oddziałom dowodzonym przez Jedi na odkrycie przyczyny wzmożonej aktywności Konfederacji na powierzchni cmentarnego świata. Jako pilota zaproponował Anakina.

Skywalker pogrążył się w medytacji, podczas gdy Tiin przygotował swoich pilotów, zaś żołnierze-klony udali się do kapsuł ratunkowych. W końcu, Interwencja dotarła do układu Boz Pity, kiedy jednak jej hipernapęd zaczął się przegrzewać a czujniki odmówiły posłuszeństwa, niszczyciel zaczął lecieć całkowicie po omacku. Anakin w skupieniu wyprowadził okręt z nadprzestrzeni. Niestety, krążownik znalazł się zbyt blisko obszaru przyciągania planety, w wyniku czego Mace rozkazał myśliwcom Saesee'a natychmiast startować. Gdy maszyny Republiki związały ogniem jednostki tworzące blokadę Konfederacji, kapsuły z klonami na pokładzie zostały wystrzelone, a sama Interwencja rozbiła się na powierzchni Boz Pity. Niemniej, wszystkim udało się przeżyć katastrofę. Rozpoczęto przygotowania do bitwy.

Bitwa

Eskadra Złotych, czas na małą dywersję.[2]
Saesee Tiin.

Eskadra złotych iktotchiańskiego mistrza i niszczyciel typu Venator, Redoubt, pod dowództwem Denna Wessexa, skupiły na sobie uwagę wrogich siły w przestrzeni nad Boz Pity. Wkrótce, Alpha zameldował o zlokalizowaniu bazy Konfederacji przez zwiadowców z kapsuł ratunkowych. Niestety, planowany element zaskoczenia nie przyniósł im spodziewanych rezultatów, gdyż natychmiast zostali zaatakowani przez siły nieprzyjaciela. Jedi wraz z klonami i senatorem Organą przystąpili do ofensywy.

Bitwa.

A'Sharad Hett, Kit Fisto i inni mistrzowie rozpoczęli walkę z droidami bojowymi, co pozwoliło oddziałom Republiki zbliżyć się do głównego wejścia budowli Separatystów. Adi Gallia i Soon Bayts ruszyli, aby je zabezpieczyć. Wtedy na polu bitwy pojawił się generał Grievous, osławiony dowódca armii droidów i jedna z najważniejszych postaci w Konfederacji. Silnym uderzeniem odepchnął Gallię, po czym jednym szybkim ruchem skręcił kark Baytsa. Następnie, dzięki swoim zagrabionym mieczom świetlnym, zaczął rozprawiać się z klonami. W odpowiedzi, Windu nakazał żołnierzom przegrupować się, wraz z Anakinem dostrzegając zniknięcie Obi-Wana.

Kenobi udał się do wnętrza bazy, gdzie ujrzał Asajj Ventress w zbiorniku z bactą. Wtedy pojawił się Dooku, w obstawie dwóch droidów MagnaGuard. Obi-Wan wypomniał Tyranusowi, iż ten, zamiast nauczyć Dathomiriankę współczucia i opanowania, napełnił ją nienawiścią. Hrabia odparł, że była ona już nią przesiąknięta, zanim ją odnalazł na Rattataku. Stwierdził również, iż to właśnie nienawiść pozwoliła mrocznej Jedi przetrwać obrażenia, jakie zadał jej Skywalker podczas ich ostatniego pojedynku. W tym momencie, Asajj rozbiła Mocą zbiornik z bactą, po czym, namawiana dodatkowo przez Dooku, chwyciła za miecze, by raz na zawsze rozprawić się z Obi-Wanem - jedynym, jak to określiła, którego jeszcze nie zwyciężyła.

Generale Grievous, nie zabijesz już nikogo więcej!
No to spróbuj mnie powstrzymać... ale wiedz, że stworzono mnie, bym zniszczył twój rodzaj.[3]
Grievous w czasie walki z Adi Gallią.
Grievous zabijający Adi Gallię.

W międzyczasie, wojska Separatystów zaczęły zdobywać przewagę nad oddziałami Republiki. Gallia nakazała żołnierzom trwać na pozycji, lecz do walki włączył się Grievous i jego ochroniarze. Generał armii droidów zaczął wycinać w pień klony, raniąc także ciężko Alphę. Widząc to, Adi błyskawicznie stanęła z nim do walki. Kaleeshanin wysunął ze swego pancerza dodatkowe kończyny, którymi chwycił mistrzynię Jedi za gardło, a następnie przebił ją mieczami świetlnymi. Choć Mace nie był już w stanie pomóc przyjaciółce, posłużył się Mocą, aby zrzucić na cyborga platformę typu STAP, eliminując go z dalszej walki.

Podczas gdy Skywalker i Kit Fisto zajęli się poturbowanym przez Grievousa Alphą, potężna eksplozja wyrzuciła Obi-Wana z bazy Konfederacji. Młody rycerz podbiegł do mentora, pragnąc dowiedzieć się, co się wydarzyło. Zaledwie Kenobi zdołał podzielić się z nim informacją na temat obecności Dooku na planecie, w ślad za nim wyskoczyła żądna krwi Ventress. Zszokowany, ale i rozwścieczony młodzieniec rzucił się, by stawić jej czoła, jednak Obi-Wan odepchnął go od niej, posługując się Mocą. Wciąż wierzył, że w sercu mrocznej Jedi istnieje dobro, którego Tyranus nie zdołał wyplenić. Asajj wyśmiała go i zaatakowała, chcąc dobić przeciwnika, lecz Anakin zablokował jej cios. Mistrz Jedi spróbował przemówić Dathomiriance do rozsądku, niemniej ta odparła, iż jest lojalna jedynie wobec hrabiego

Tymczasem, uczeń Dartha Sidiousa rozkazał otaczającym go MagnaGuardom, by odszukały Grievousa i Ventress i przy okazji pozabijały wszystkie klony, na jakie się natkną. Jedi mieli paść łupem hrabiego. Wtedy pojawił się Mace, który stanął z Tyranusem do pojedynku na miecze świetlne. Przeszkodziły mu jednak droidy ochroniarze, mające za zadanie zatrzymać czarnoskórego mistrza na tyle długo, by Dooku zdołał bezpiecznie opuścić planetę.

Maszyny zlokalizowały ciężko rannego Kaleeshanina i zabrały go na jeden ze statków Separatystów. Kenobi dostrzegł próbę ucieczki hrabiego, informując o tym fakcie Asajj. W odpowiedzi, wojowniczka powaliła mężczyznę silnym kopnięciem, a następnie pobiegła w stronę swojego nauczyciela. On jednak wiedział, że nie uda jej się zdążyć na statek ewakuacyjny, zanim wojska Republiki ostatecznie się przegrupują. Ponadto, Dathomirianka nie mogła zostać jeńcem Republiki, ze względu na posiadane informacje o działaniach Konfederacji. Tyranus nakazał stojącemu obok droidowi MagnaGuard ją zastrzelić.

Zakończenie pojedynku Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera z Asajj Ventress.

Salwa, oddana przez robota, zwaliła Ventress z nóg, ale jej nie zabiła. Obi-Wan natychmiast podbiegł do rannej kobiety, czemu sprzeciwił się Skywalker, stwierdziwszy, iż najważniejszym celem bitwy jest schwytanie Dooku. Mentor poprosił Anakina o pomoc, próbując jednocześnie uświadomić mu, co mogłoby się stać, gdyby to Sith, a nie Qui-Gon Jinn, odnalazł go na Tatooine, w rezultacie czego młodzieniec stałby się osobą, którą mroczna Jedi była obecnie. W końcu, rycerz zgodził się przywołać jednostkę medyczną dla Asajj, gdy jednak dostrzegł, że ta próbuje zaatakować nieświadomego Kenobiego ostrym kawałkiem metalu, bez namysłu ciął ją przez plecy

Obi-Wan był zszokowany czynem byłego padawana, dopóki ten nie powiedział mu o zamiarze wojowniczki. Wyznał mentorowi, iż jego atakiem kierował strach przed śmiercią przyjaciela; orzekł, że tak długo jak mroczna Jedi pozostanie przy życiu, będzie się bał o swego mistrza. Nagle, Ventress ocknęła się, bardzo osłabiona i bliska śmierci. Nakazała Kenobiemu uważnie obserwować centrum galaktyki, gdzie wedle jej słów, miał kryć się klucz do zwycięstwa w wojnach klonów. Zanim zemdlała, przyznała rację znienawidzonemu dotąd wrogowi, wierzącemu w dobro, utajone w jej duszy

Wkrótce, na powierzchni Boz Pity wylądowały fregaty medyczne, na które zostali zabrani ranni żołnierze, między innymi Alpha, zaś Obi-Wan nakazał, aby ciało Asajj zostało zabrane na Coruscant, w celu pochówku. Chwilę później, wraz ze Skywalkerem i Macem odbył krótką rozmowę na temat zwycięskiej batalii. Gdy Anakin orzekł, iż nie odnieśli pełnego triumfu, Windu stwierdził, że najważniejszą bitwą jest zawsze ta ostatnia.

Następstwa

Daleko od Jedi, od wojny i hrabiego Dooku... Leć tak daleko, jak tylko możesz.[3]
Asajj Ventress.

Ventress jednak nie zginęła. Znajdując cię na pokładzie fregaty medycznej Jasny lot, spowolniła swoje funkcje życiowe, dzięki medytacji Sithów. Wpłynęła na umysły pilotów statku, by ci zmienili kurs i raz na zawsze uwolnili ją od wojen klonów.

Uczestnicy bitwy

Republika

Soon Bayts - pierwszy Jedi, poległy na Boz Pity.

Konfederacja

Ciekawostki

 • Chociaż Boz Pity znajdowała się w rejonie Środkowych Rubieży, bitwa o tę planetę zaliczana jest do kampanii, znanej jako oblężenia planet Zewnętrznych Rubieży. Prawdopodobnym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż Boz Pity znajduje się na granicy Środkowych i Zewnętrznych Rubieży.[4]
 • Mimo, iż zgodnie z komiksem Obsesja udział w bitwie brały również Adi Gallia i Asajj Ventress, w rezultacie zmian w ich biografiach dokonanych przez serial Wojny klonów, wszystkie sceny w których się pojawiły uznane zostały za niekanoniczne wobec Legend przez Leelanda Chee.[5].


Przypisy

 1. Obsesja 3
 2. 2,0 2,1 Obsesja 4
 3. 3,0 3,1 Obsesja 5
 4. The Essential Atlas
 5. Komentarz Lelanda Chee na Facebooku
  [...] Regarding Adi Gallia's death in "Revival," should we now assume that Obsession is entirely non-canon? Or at least, like for Even Piell's death in Coruscant Nights I, that the parts relating to her death are non-canon? [...]
  We treat just the parts related to the death and anything involving Asajj's fate as no longer canon. The broad strokes of what happens with Durge and a conflict happening on Boz Pity still apply. The series always trumps what happens in the EU, but we try to salvage what we can. ~ Leland Chee

Źródła