Boz Pity

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Boz Pity
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże[1]
Sektor: Halla[1]
Układ: Boz Pity[1]
Pozycja w układzie: 2 (Orbita zsynchronizowana z Mourn)[1]
Gwiazda: Cama Coll[1]
Księżyce: 0[1]
Współrzędne: S-9[1]
Długość dnia: 55 standardowych godzin[1]
Długość roku: 778 lokalnych dni[1]
Geografia
Typ: Planeta sklaista
Średnica: 10 432 km[1]
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Równiny, pagórki, urwiska, wyżyny
Społeczeństwo i inne
Ludność: Gargantelle
Boz Pity była jedną z planet tworzących układ Boz Pity, który leżał w sektorze Halla na Środkowych Rubieżach. Był to pozbawiony naturalnych satelitów skalisty świat, który znajdował się na tej samej, zsynchronizowanej orbicie co Mourn. Boz Pity obiegała swoją gwiazdę, Cama Coll, jako drugie z kolei ciało niebieskie, licząc od centrum układu. Wywodziła się stamtąd rasa Gargantelle.

Charakterystyka

Demografia

Początkowo Boz Pity zamieszkana była przez rasę olbrzymich istot zwanych Gargantelle. Te jednak zostały wybite w czasie Okresu Ductavis, a planeta od tego czas pozostawała zamieszkała.[1]

Flora i krajobraz

Czytałem, że to jakiś rodzaj planety-cmentarza.[2]
Anakin Skywalker na Boz Pity.

Powierzchnia Boz Pity łączyła w sobie równiny i wyżyny, porośniętymi niewielkimi trawami. Gdzieniegdzie zdarzały się również urwiska. Na planecie znajdowały się ogromne szkielety jej pierwotnych, wymarłych mieszkańców. Flora planety była bardzo uboga.

Historia

Panowanie Gargantelle

Wiele tysiącleci przed bitwą o Yavin, na Boz Pity wyewoluowała jej rdzenna rasa, która przejęła kontrolę nad planetą. Z czasem przyciągnęli oni uwagę Huttów, którzy planowali włączyć ich w szereg podległych im ras. Jednak ani siedem prób inwazji, ani też cztery próby dyplomacji nie przyniosły mieszkańcom Nal Hutta efektów. Ci, rozgoryczeni oporem mieszkańców Boz Pity, zwrócili swoją uwagę na znajdującą się na tej samej orbicie planetę Mourn. Tam nimbański oddział odnalazł armię elektrycznych kalifów, droidów bojowych pozostawionych tam przez sułtana Nastuonodona ponad dziesięć tysięcy lat wcześniej, które następnie zostały skierowane na Boz Pity. W ciągu trwającej dziesięć lat akcji, droidy wymordowały wszystkich mieszkańców planety, która przez lata pozostała niezamieszkała.[1]

Wojny klonów

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Boz Pity.

Pięć miesięcy przed zakończeniem wojen klonów na Boz Pity funkcjonowała baza Separatystów. Z powodu obecności głównych przywódców Konfederacji, wokół planety utworzono silną blokadę.

Zwiadowcy z kapsuł ratunkowych zlokalizowali już bazę Separatystów, tuż za następnym wzniesieniem. Zostali jednak zaatakowani. Straciliśmy więc element zaskoczenia.[2]
— Raport żołnierza ARC Alpha-17 w początkowej fazie bitwy.

Po jakimś czasie na planetę dotarł oddział WAR, co rozpoczęło bitwę. Niszczyciel typu Venator Intervention wylądował awaryjnie na powierzchni Boz Pity, podczas gdy myśliwce podjęły walkę z flotą Separatystów. Podczas zaciętych walk ranna (i uznana za martwą) została komandor Asajj Ventress. Ciężkie obrażenia odniósł również generał Grievous, a po stronie Republiki – Alpha-17. Adi Gallia i Soon Bayts ponieśli śmierć. Siły Separatystów wycofały się (wśród uciekających znajdował się hrabia Dooku), a Boz Pity znalazło się pod panowaniem Republiki. Na planecie WAR założyła swoją bazę.

W ostatnich dniach wojen klonów w republikańskiej bazie na Boz Pity zabrakło dowódcy. Na zastępstwo skierowano Quinlana Vosa. Nie stacjonował on tam jednak długo, gdyż wkrótce został wysłany na Kashyyyk, gdzie toczyła się bitwa.

Przypisy

Źródła