Pojedynek na Mustafarze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Pojedynek na Mustafarze
Miejsce Mustafar
Data 19 BBY
Przyczyny Misja Dartha Vadera
Wynik Obi-Wan wygrywa. Vader traci nogi i rękę; płonie w lawie.
Uczestnicy
Darth Vader Obi-Wan Kenobi
Broń
Ofiary
Brak BrakPojedynek na Mustafarze odbył się w roku 19 BBY pomiędzy Anakinem Skywalkerem i jego dawnym mistrzem, Obi-Wanem Kenobim. Zakończył się zwycięstwem Kenobiego, który nie dobił Skywalkera, a zostawił go na pewną śmierć. Anakinowi udało się jednak przeżyć, ale został trwale okaleczony.

Historia

Przyczyny

"Kiedy skończysz w Świątyni, wykonasz drugie zadanie: odwiedzisz przywódców separatystów w ich tajnym bunkrze na Mustafar. Gdy zabijesz ich wszystkich, Sithowie znowu będą władać galaktyką i nastanie pokój..."[1]
— Darth Sidious do swojego nowego ucznia, Vadera.

Po zniszczeniu Świątyni Jedi na Coruscant, Darth Vader odleciał na Mustafar. Nakazał to mu jego mistrz Sithów - Darth Sidious. Anakin zabił wszystkich przywódców Separatystów w bazie na Mustafarze: Nute'a Gunraya, Rune'a Haako, Shu Mai, Wata Tambora i innych. Wtedy zobaczył statek swojej żony, Padmé. Wyszedł jej na spotkanie. Skywalker pokłócił się z żoną. On pragnął większej władzy i potęgi, a ona chciała tylko się ukryć i wychować dziecko. Gdy ze statku wyszedł Obi-Wan, Anakin wpadł w szał. Złapał żonę za gardło chwytem Mocy i próbował ją udusić.

Przebieg walki

"Nie zmuszaj mnie, żebym cię zabił, Obi-Wanie. Jeżeli nie jesteś za mną, jesteś przeciwko mnie."
"Tylko Sithowie wierzą w prawdy absolutne, Anakinie. A prawda nigdy nie jest czarno-biała."[1]
Pojedynek na miecze świetlne.

Obi-Wan włączył miecz świetlny, a potem zrobił to jego były padawan. Anakin zaatakował Obi-Wana, lecz Kenobi uskoczył. Zablokował następny cios. Pojedynek trwał kilka minut na platformie lądowniczej, po czym przeniósł się do bazy separatystów. Po dłuższej walce, obaj Jedi stracili miecze świetlne. Zaczęli walczyć za pomocą kopniaków i ciosów, lecz Obi-Wan wezwał broń za pomocą Mocy. Anakin zrobił to samo, by uchronić się od przecięcia mieczem. Przy kolejnych wymianach ciosów Jedi i Sith zniszczyli komputer, który tworzył ochronne pole zewnętrznych instalacji.

Walka przeniosła się na stację rafinerii. Jedi i Sith szybko przeszli na koniec platformy, lecz złamała się ona i runęła w rzekę lawy. Gdy przełamana rafineria dotarła do lawospadu, Obi-Wan wyskoczył z pomocą Mocy na platformę, która przewoziła surowce. Wyglądało na to, że Vader zginął, ale zaraz się pojawił u boku Kenobiego, stojąc na robocie zwiadowczym. Znowu zaczęli walczyć na miecze świetlne. Podczas tego pojedynku Skywalker wskoczył na platformę swojego dawnego mistrza. Obi-Wan wyskoczył w górę i wylądował na żwirowym zboczu. Anakin wciąż stał na platformie. Kierowany arogancją i żądzą zwycięstwa wyskoczył, by dosięgnąć Kenobiego, lecz Obi-Wan był szybszy. Odciął mieczem obie nogi Vadera i lewą rękę, po czym Skywalker spadł w pobliże rzeki lawy. Anakin zaczął się palić od wysokiej temperatury. W końcu ogień spalił jego ubranie, włosy, skórę i niektóre narządy wewnętrzne.

Skutki

"Obi-Wan...?"
"Byłeś Wybrańcem! Przepowiedziano, że zniszczysz Sithów, a nie dołączysz do nich! Miałeś przywrócić równowagę Mocy, a nie zostawić ją w ciemności!"
"Nienawidzę cię!"
"Byłeś moim bratem, Anakinie. Kochałem cię, ale nie mogłem cię uratować."[1]
Vader trawiony przez ogień.

Obi-Wan nie chciał mordować Anakina, więc zostawił go, myśląc, że Vader nie przeżyje z powodu poparzeń. Kenobi poszedł po Padmé i odleciał z Mustafar. Wkrótce jednak na planetę przybył Imperator, który wyczuł, że coś złego dzieje się z jego nowym uczniem. Z pomocą klonów zabrał ciało Anakina na Coruscant. Zawiózł go do Centrum Rekonstrukcji Chirurgicznej imienia Imperatora Palpatine'a, gdzie Anakin dostał nowy strój - został hybrydą maszyny i człowieka. Vader stracił częściowo swoją moc - przez utratę kończyn nie mógł wzywać Błyskawic Mocy, a przez niewygodną zbroję musiał zmienić styl walki mieczem świetlnym.

Ciekawostki

  • Pojedynek na Mustafarze został pierwszy raz wspomniany w adaptacji książkowej Powrotu Jedi. W powieści duch Obi-Wana opowiada Luke'owi Skywalkerowi, jak próbował nawrócić Anakina z powrotem na jasną stronę. Ten jednak zaatakował go i rozpoczęła się walka. Pojedynek zakończył się, gdy Skywalker wpadł do jeziora lawy i tego, co z niego zostało nie można było już nazwać człowiekiem.
  • Pojedynek ten został również wspomniany w kilku innych pozycjach powstałych przed Zemstą Sithów, jak na przykład w książce Cienie Imperium.

Przypisy

Źródła