Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


The Hidden Enemy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: przerobić tekst streszczenia na czas teraźniejszy.

HiddenEnemy.jpg
The Hidden Enemy
Serial: Wojny klonów (The Clone Wars)
Sezon: 1
Odcinek: 16
Scenariusz: Drew Greenberg
Reżyseria: Steve Melching
Data premiery w USA: 6 lutego 2009
Data premiery w Polsce: 17 maja 2009
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 22 BBY[1]
Poprzedni: Trespass
Następny: Blue Shadow Virus


The Hidden Enemy (Ukryty wróg) to szesnasty odcinek serialu Wojny klonów. Jest także chronologicznie drugim odcinkiem serialu. Został wyemitowany 6 lutego 2009 w amerykańskim Cartoon Network. W Polsce został poraz pierwszy pokazany 17 maja 2009 na TVP1 w ramach cyklu Młoda godzina o 9:50. Jest to pierwszy odcinek, którego akcja rozgrywa się jeszcze przed wydarzeniami przedstawionymi w w pilocie kinowym serialu.

Opis

Oryginalny

Anakin and Obi-Wan discover evidence of a traitor amongst their ranks while attempting to lead Republic forces to liberate the planet of Christophsis from a Separatist siege.

Tłumaczenie

Podczas próby sprowadzenia sił Republiki w celu uwolnienia planety Christophsis obleganej przez armię Separatystów, Anakin i Obi-Wan odkrywają, że w ich szeregach jest zdrajca.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
The Hidden Enemy
A planet under siege! Separatist forces
mercilessly batter the beautiful and
elegant world of Christophsis. Unable to
defend themselves any longer, the people
of Christophsis call upon the Jedi for
assistance. Hoping to save lives and
prevent further destruction, Obi-Wan
Kenobi and Anakin Skywalker plan a
daring ambush that can turn the tide in
the fight for this crucial star system.... 
Wersja polska
Wojny klonów
Ukryty wróg
Oblężenie kolejnej planety! Siły
Separatystów bezlitośnie uderzyły w piękny
i elegancki świat Christophsis. Waleczni,
lecz niezdolni do samodzielnej obrony
mieszkańcy postanowili poprosić o pomoc
Jedi. Z nadzieją, iż to zapobiegnie dalszym
zniszczeniom, Obi-Wan Kenobi i Anakin
Skywalker planują odważną zasadzkę,
która może znacząco zmienić bieg wydarzeń
w walce o ten ważny system...

Prawda oświeca umysł, ale nie zawsze przynosi szczęście twemu sercu.[2]

W 22 BBY wojska Konfederacji Niezależnych Systemów pod dowództwem generała Whorma Loathsoma dokonały inwazji na planetę Christophsis, będącą niezwykle ważnym systemem. Mieszkańcy planety podjęli próbę oporu, ale nie mogli wiele zdziałać w skutek miażdżącej przewagi armii Separatystów. Christophsianie w zaistniałej sytuacji postanowili prosić o pomoc rycerzy Jedi. Wielki Kanclerz Palpatine oraz Najwyższa Rada Jedi dowiedzieli się o tym natychmiast postanowili, że należy tam wysłać wojska Republiki. Na jej czele stanęli Obi-Wan Kenobi oraz Anakin Skywalker.

W skład armii Republiki wchodził znany 212 Batalion Szturmowy komandora Cody'ego oraz oddział specjalny kapitana Rexa. Wojskami Separatystów dowodził zasłużony i ceniony w sztabie Separatystów generał Whorm Loathsom. Gdy flota republikańska wleciała do układu Christophsis, od razu została zaatakowana przez setki statków i myśliwców Konfederacji. Natychmiast do walki z nimi wyruszyły myśliwce V-19 pod dowództwem klona o imieniu Odd Ball.

Flotą klonów dowodził pułkownik Wullf Yularen. Po dłuższej walce w powietrzu padł rozkaz do lądowania wojsk naziemnych. Gdy transportowce i kanonierki LAAT zbliżyły się do powierzchni planety wpadły w ogień dział naziemnych. Duża liczba statków republikańskich uległa zniszczeniu, ale niektórym udało się wylądować. Klony natychmiast po osiągnięciu wyznaczonych stref utworzyły pozycje strzeleckie, a generałowie Kenobi i Skywalker ruszyli do ataku.

Po zakończonej potyczce klony założyły bazę wojsk republiki, a Jedi wysłali mały oddział sierżanta Slicka na rekonesans i znalezienie dogodnej pozycji do przygotowania zasadzki na zbliżające się oddziały Separatystów.

Zasadzka

Kenobi, komandor Cody i Slick ze swoimi ludźmi zajęli stanowiska w południowej wieży, a Skywalker i kapitan Rex ze resztą klonów obstawili bliźniaczą wieżę północną. Obi-Wan ze swoimi ludźmi przygotował samopowtarzalne działka laserowe i oczekiwał przemarszu droidów bojowych B1 i czołgów AAT przez plac znajdujący się u pod nurza budynków. Niespodziewanie oddziały Separatystów rozdzieliły się na trzy kolumny i rozpoczęły podejście pod budynki zajmowane przez wojska republiki. Jedi domyślili się że coś poszło niezgodnie z planem i w tym samym momencie przez drzwi do wind na pietrze zajmowanym przez ludzi Kenobiego wbiegły droidy separatystów. Skywalker natychmiast wezwał znajdującą się w okolicy kanonierkę LAAT wspierającą operację, a sam z Rexem i resztą klonów zjechał na likach wystrzelonych z blasterów do sąsiedniej wieży. Połączone oddziały wycofały się na dach budynku skąd zostały ewakuowane. Tuż przed odlotem jeden z klonów wyrwał droidowi taktycznemu głowę, mając nadzieję że uda się w bazie uzyskać z niej jakieś dane.

Poszukiwania zdrajcy

Komandor Cody i kapitan Rex po przybyciu do koszarów Republiki podłączyli głowę droida taktycznego do komputera. Znalezione rozkazy potwierdziły tylko przypuszczenia Jedi o zdradzie, jednak główna jednostka spaliła się nim wyjawiła więcej informacji. Obi-Wan stwierdził że należy udać się do kwatery dowodzenia Separatystów by ujawnić kto naprawdę jest szpiegiem. Nim jednak wyruszył wraz z Anakinem, polecił Cody'emu i Rexowi utrzymanie ich misji w tajemnicy i zlokalizowanie w bazie zdrajcy.

Gdy rycerze Jedi opuścili pomieszczenie, komandor zauważył że ktoś podsłuchiwał całą rozmowę przez włączony komunikator. Rex zauważył kogoś w korytarzu, jednak tajemniczy klon zaczął uciekać. Cody i Rex ścigali zbiega aż do kantyny, gdzie jednak wtopił się w tłum. Nie mogąc nic zdziałać oboje powrócili do centrum komunikacyjnego i razem z R2-D2 zaczęli sprawdzać wysyłane komunikaty. Odkryli że co pewien czas z bazy były wysyłane wiadomości. Znalezione ślady prowadziły do jednostki sierżanta Slicka. Komandor i kapitan poszli przesłuchać podejrzanych o szpiegostwo żołnierzy.

Pułapka

Tymczasem pod osłoną nocy Obi-Wan i Anakin Skywalker udali się na śmigaczach BARC do kwatery dowodzenia Separatystów. Jedi wiedzieli że są obserwowani przez droidy bojowe i słusznie doszli do wniosku, że wciągani są w pułapkę. Wewnątrz bazy Konfederacji Jedi zostali przywitani przez Asajj Ventress, która zainicjowała pojedynek na miecze świetlne. Pierwszy zaatakował Skywalker, a następnie Kenobi. Wysłannica hrabiego Dooku równocześnie pojedynkowała się z Jedi, w międzyczasie używając mocy do rzucania w nich kawałkami gruzu. Ventress jednak była zmuszona do ciągłego cofania się. W pewnej chwili zaprzestała walki i usiadła na podłodze. Gdy Kenobi i Skywalker ruszyli do ataku Asajj włączyła swoje miecze skierowane w ziemię i spowodowała zawalenie się piętra pod nogami Jedi.

Rycerze nie odnieśli jednak żadnych obrażeń i podążyli za Ventress, która niespodziewanie zeskoczyła z budynku. Gdy Jedi zbliżyli się do krawędzi, ujrzeli główne siły inwazyjne Separatystów, lądujące właśnie w mieście. W tym momencie pojawiła się Asajj na głowie wielkiego droida Octuptarra. Wobec zaistniałej sytuacji, Jedi wskoczyli na maszynę i odcięli jej kończyny. Spadając, Kenobi i Skywalker przechwycili lecące STAPy i udali się do bazy Republiki. Wysłanniczka Dooku wylądowała bezpiecznie na ziemi i wydała generałowi Loathsomowi rozkaz do wymarszu do miasta, a sama wsiadła na pokład statku mając w zamiarze spełnienie planu swego mistrza - zwrócenia przeciwko Zakonowi Jedi Jabbę Hutta.

Pojmanie zdrajcy

Komandor Cody i kapitan Rex udali się do koszar Slicka chcąc przesłuchać jego ludzi. Sierżant Slick nalegał, aby dowódcy pozwolili porozmawiać mu na osobności ze swoją jednostką, jednak przełożeni odmówili. Każdy żołnierz musiał po kolei zeznać co robił po powrocie z akcji do bazy. Jester nerwowo stwierdził, że czyścił swoją broń, Punch i Sketch zeznali że poszli po jedzenie do kantyny, a Gus przyznał się swoim towarzyszom że został ranny i przebywał w ambulatorium. Chopper miał również znajdować się w kantynie, jednak jego zaznania podważył Jester. Będąc pod silną presją klon wyznał, iż ukrył się w jednym z korytarzy i składał naszyjnik z palców droidów (było to surowo zabronione). Wszyscy uznali, że to właśnie Chopper był zdrajcą, Slick nawet stwierdził, że Jedi po powrocie zajmą się tym dochodzeniem. Chopper jednak nie wytrzymał i zaczął wyrzucać dowódcy swojej jednostki, gdzie się podziewał po powrocie i zeznał nawet, że widział Slicka jak zmierza do centrum komunikacyjnego. Wiarygodność Slicka podważył na końcu Cody, stwierdzając fakt, sierżant nie mógł wiedzieć o misji Jedi, chyba że podsłuchał wtedy całą rozmowę na korytarzu. W tym momencie Slick zaatakował komandora i Choppera, a następnie uciekł z pomieszczenia.

Cody i Rex wyruszyli za szpiegiem, wciąż nie mogąc uwierzyć, iż to on współpracował z Separatystami. Obaj śledzili sygnał Slicka aż do platformy lądowiskowej jednak zamiast niego znaleźli detonator termiczny. W tym momencie seria eksplozji zniszczyła część lądowiska, maszyny AT-TE i magazyn amunicji. Teren zabezpieczyli ludzie Slicka, a Cody i Rex podążyli za kolaborantem Konfederacji do centrum dowodzenia. Cody specjalnie zostawił swój blaster na stole, podczas gdy Rex udał, że wychodzi sprawdzić resztę wyjść. Niespodziewanie z szybu wentylacyjnego wyszedł Slick i zabrał leżącą bron ze stołu. Nie wiedział on jednak, iż był to tylko podstęp i blaster był pozostawiony bez zasilacza. Między klonami wywiązała się walka wręcz, podczas której Slick wyznał, że Ventress zaoferowała mu nie tylko pieniądze, lecz także wolność. W tej chwili Cody powalił szpiega potężnym ciosem. Gdy Jedi powrócili do bazy i dowiedzieli się o zaistniałej sytuacji, byli niezwykle rozczarowani postawą sierżanta, który został umieszczony w celi. Pomimo zniszczenie większości ciężkiego sprzętu Anakin stwierdził, że bitwa się jeszcze nie skończyła.

Bohaterowie

Miejsca

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski dubbing

Linki zewnętrzne

Recenzje

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
The Hidden Enemy.

Ciekawostki

  • Gdy pojawia się sentencja, lektor odczytuje słowa Prawda daje zrozumienie, lecz nie zawsze szczęście.
  • Odcinek ten dzieje się przed kinowym filmem Wojny klonów.
  • W oryginalnym scenariuszu sekwencja otwierająca przewidywała też pokazanie klonów ustawiających własne droidy bojowe o pieszczotliwej nazwie Bestia. Ich wygląd miał nieco przypominać kopułkowate droidy z Nowej nadziei. Ostatecznie zdecydowano jednak, żeby nie burzyć wyraźnego podziału tej wojny jako konfliktu klony kontra droidy, więc tę scenę całkowicie wycięto.
  • Z powodu zmian montażowych, słychać jak Obi-Wan nazywa Cody'ego zarówno "komandorem" jak i "kapitanem". To dlatego, że drugie zdanie miało pierwotnie być skierowane do Rexa.
  • Początkowo sierżant Slick miał mieć rude włosy, ale po pierwszych testach postanowiono jednak skorzystać ze standardowego koloru włosów, ponieważ dzięki temu mniej się on rzuca w oczy i nie jest go tak łatwo o coś podejrzewać.
  • Pilot Hawk początkowo miał się znaleźć w filmie Wojny Klonów, przywołany przez Anakina podczas ucieczki z klasztoru B'omarr na Teth, ale tę scenę wycięto z filmu. Dzięki temu w pewnym sensie uratowano Hawkowi życie, ponieważ w filmie kanonierka ratownicza miała być zniszczona przez droida-sępa.
  • Sketch ma na brwi wytatuowaną literę S w Aurebeshu.
  • W chronologii odcinków serialu, ten odcinek znajduje się na drugiej pozycji.

Przypisy

  1. Chronicling The Clone Wars
  2. Truth enlightens the mind, but won't always bring happiness to your heart.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Ambush - 2: Rising Malevolence - 3: Shadow of Malevolence - 4: Destroy Malevolence - 5: Rookies
6: Downfall of a Droid - 7: Duel of the Droids - 8: Bombad Jedi - 9: Cloak of Darkness - 10: Lair of Grievous
11: Dooku Captured - 12: The Gungan General - 13: Jedi Crash - 14: Defenders of Peace - 15: Trespass
16: The Hidden Enemy - 17: Blue Shadow Virus - 18: Mystery of a Thousand Moons - 19: Storm Over Ryloth
20: Innocents of Ryloth - 21: Liberty on Ryloth - 22: Hostage Crisis

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Holocron Heist - 24: Cargo of Doom - 25: Children of the Force - 26: Senate Spy
27: Landing at Point Rain - 28: Weapons Factory - 29: Legacy of Terror - 30: Brain Invaders - 31: Grievous Intrigue
32: The Deserter - 33: Lightsaber Lost - 34: The Mandalore Plot - 35: Voyage of Temptation - 36: Duchess of Mandalore
37: Senate Murders - 38: Cat and Mouse - 39: Bounty Hunters - 40: The Zillo Beast - 41: The Zillo Beast Strikes Back
42: Death Trap - 43: R2 Come Home - 44: Lethal Thrackdown


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Clone Cadets - 46: ARC Troopers - 47: Supply Lines - 48: Sphere of Influence
49: Corruption - 50: The Academy - 51: Assassin - 52: Evil Plans - 53: Hunt for Ziro - 54: Heroes on Both Sides
55: Pursuit of Peace - 56: Nightsisters - 57: Monster - 58: Witches of the Mist - 59: Overlords - 60: Altar of Mortis
61: Ghosts of Mortis - 62: The Citadel - 63: Counterattack - 64: Citadel Rescue - 65: Padawan Lost - 66: Wookiee Hunt


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Water War - 68: Gungan Attack - 69: Prisoners - 70: Shadow Warrior - 71: Mercy Mission
72: Nomad Droids - 73: Darkness on Umbara - 74: The General - 75: Plan of Dissent - 76: Carnage of Krell - 77: Kidnapped
78: Slaves of the Republic - 79: Escape from Kadavo - 80: A Friend in Need - 81: Deception - 82: Friends and Enemies
83: The Box - 84: Crisis on Naboo - 85: Massacre - 86: Bounty - 87: Brothers - 88: Revenge


Sezon piąty: 89: Revival - 90: A War on Two Fronts - 91: Front Runners - 92: The Soft War - 93: Tipping Points
94: The Gathering - 95: A Test of Strength - 96: Bound for Rescue - 97: A Necessary Bond - 98: Secret Weapons
99: A Sunny Day in the Void - 100: Missing in Action - 101: Point of No Return - 102: Eminence - 103: Shades of Reason
104: The Lawless - 105: Sabotage - 106: The Jedi Who Knew Too Much - 107: To Catch a Jedi - 108: The Wrong Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: The Unknown - 110: Conspiracy - 111: Fugitive - 112: Orders - 113: An Old Friend
114: The Rise of Clovis - 115: Crisis at the Heart - 116: The Disappeared, Part I - 117: The Disappeared, Part II
118: The Lost One - 119: Voices - 120: Destiny - 121: Sacrifice


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: The Bad Batch - 127: A Distant Echo - 128: On the Wings of Keeradaks
129: Unfinished Business - 130: Gone with a Trace - 131: Deal No Deal - 132: Dangerous Debt - 133: Together Again
134: Old Friends Not Forgotten - 135: The Phantom Apprentice - 136: Shattered - 137: Victory and Death
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch Out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: Star Wars The Clone Wars

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!