Darth Maul: Syn Dathomiry, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Darth Maul: Syn Dathomiry, część 1
Darth Maul: Son of Dathomir 1
Scenariusz: Jeremy Barlow
Ilustracje: Juan Frigeri
Kolory: Wes Dzioba
Tusz: Mauro Vargas
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Chris Scalf
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
21 maja 2014
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Maul: Syn Dathomiry
Zeszyt/Tom: 1 z 4
Następny: Darth Maul: Syn Dathomiry, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność:
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 19 BBY[1]


Darth Maul: Syn Dathomiry, część 1 (org. Darth Maul: Son of Dathomir 1) to pierwszy zeszyt serii komiksowej wieńczącej historię Dartha Maula zapoczątkowaną w serialu Wojny klonów i opartej na scenariuszach niezrealizowanych odcinków. Komiks ukazał się w USA 21 maja 2014 roku nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics, chociaż pierwsze sześć stron ukazało się 3 maja z okazji Free Comic Book Day. Jest to pierwszy komiks wydawnictwa Dark Horse stanowiący część nowego kanonu.

W Polsce zeszyt zostanie wydany w albumie 31 stycznia 2024 roku w tłumaczeniu Jacka Drewnowskiego nakładem Egmont Polska.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Into the abyss! Darth Maul has constructed a vast criminal syndicate known as the Shadow Collective, gathering the galaxy's most feared crime lords. The Black Sun, the Pykes, and even the mighty Hutts have all fallen in line behind the dark warrior.

Building a base of operations on the corrupt planet of Mandalore, Maul plotted revenge against his many enemies. But Maul's lust for power and conquer has drawn a great enemy upon him-his former master, Darth Sidious.

Judging Maul a threat to his own designs, Sidious defeated his former apprentice, ruthlessly murdering Maul's brother Savage Opress and leaving Maul beaten, but, curiously, still alive...(Dark Horse Comics, 2014)

Tłumaczenie nieoficjalne
W otchłań! Darth Maul stworzył wielki syndykat przestępczy znany jako Kolektyw Cienia, gromadząc najgroźniejszych przestępców galaktyki. Czarne Słońce, Pykowie, a nawet potężni Huttowie podążyli za mrocznym wojownikiem.

Obrawszy za centrum operacji pogrążoną w korupcji Mandalorę, Maul planował zemstę na swych licznych wrogach. Jednak jego żądza siły i podbojów ściągnęła na niego uwagę jego dawnego mistrza, Dartha Sidiousa.

Postrzegając Maula jako zagrożenie dla własnych planów, Sidious pokonał niegdysiejszego uczenia, bezlitośnie pozbawiając życia jego brata, Savage'a Opressa i pozostawiając pokonanego Maula przy życiu.

Streszczenie

Darth Maul przetrzymywany jest w tajnym więzieniu Dartha Sidiousa na mroźnej planecie Stygeon, w celi strzeżonej przez droidy bojowe. Mówi odwiedzającemu go Sidiousowi, że zabicie go byłoby mądrą decyzją, jednak jego dawny mistrz wyjaśnia, że nie trzyma go przy życiu z litości. Maul wspomina, że w galaktyce wszystko ma swój cel i wszystko można zniszczyć, na co Sith przytakuje zauważając, że więzień pamięta dawne lekcje. W celi pojawia się wezwany przez Palpatine'a Dooku i obaj wychodzą, chcąc omówić ważne kwestie, pozostawiając wściekłego Maula samego.

Ucieczka z więzienia.

Sidious wspomina o zagrażających im siłach, które muszą zniszczyć, dodając w odpowiedzi na pytanie ucznia, że nie chodzi o Jedi, a o matkę Talzin. Hrabia zauważa, że według raportu Grievousa kobieta zginęła na Dathomirze, jednak jego mentor jest przekonany, że fakt, że Maul żyje, świadczy o czymś przeciwnym. Sith wspomina o swoich dawnych relacjach z Talzin, która przysłała mu młodego Maula. Mówi o głębokiej nienawiści jaką kobieta do niego żywi i konieczności pozbycia się jej. Sugeruje Dooku, by wybadał sprawę syndykatu Maula, którego postanowił wykorzystać jako przynętę na Talzin. Gdy hrabia sugeruje wysłanie armii droidów, Palpatine zaznacza, że to nie wystarczy i wiedźmę trzeba najpierw wyciągnąć z ukrycia.

Tymczasem dwoje Mandalorian zakrada się do więzienia i eliminuje dwa droidy BX. Almec kontaktuje się przez holokomunikator z Garem Saxonem, który informuje go, że Maul przetrzymywany jest na poziomie siódmym. Almec poleca im kontynuację zadania i wyznacza na miejsce zbiórki księżyc Zanbar.

Dooku odwiedza Maula w celi, informując, że Huttowie porzucili jego syndykat, choć pozostali wciąż są lojalni. Żąda zasobów i udziału we wpływach Kolektywu, a także ujawnienia informacji o jego przywódcach i bazach. Maul nazywa go Jedi i zdrajcą, zaznaczając, że na podstawie zasłyszanych opowieści oczekiwał czegoś więcej. Gdy Dooku ponawia pytanie, Maul odmawia jednak odpowiedzi i zostaje porażony błyskawicami. Hrabia wychodzi rzucając, że nie ma rzeczy, której nie może mu odebrać i liczy na owocną współpracę w przyszłości.

Mandalorianie powodują eksplozję na poziomie trzecim, o czym informuje hrabiego droid bojowy. Odgadując prawdziwy cel intruzów, wysyła droidy bojowe typu B2 i droideki w okolice celi Maula. Z pomocą ładunków wybuchowych i rakiet Mandalorianie odpierają jednak atak. Pomagają Maulowi opuścić celę i uciekają przed nową falą atakujących. Gdy uwolniony zaczyna powątpiewać w ich plan, za pomocą rakiety powodują wyłom w ścianie. Spuszczają się na linach do statku, który po chwili startuje, niszcząc droidy bojowe, które postanowiły zaniechać pościgu.

Flota Separatystów podąża za zbiegiem na Zanbar. Dooku informuje generała Grievousa o sytuacji, zalecając mu ostrożność, gdyż Maul z pewnością zgromadził wojska. Cyborg sugeruje, że hrabia powinien zabić wojownika, gdyż ten jest zbyt niebezpieczny, jednak Dooku przypomina mu, by nie kwestionował rozkazów jego mistrza. Przywódca Separatystów zaznacza, że Grievous ma jedynie nadwyrężyć siły zbiega i zranić jego dumę, by ten uciekł po pomoc.

W obozie Kolektywu na bagnistym Zanbarze Maul kontaktuje się z Almeciem, dziękując za ratunek. Ten zaznacza, że zwraca przysługę, podczas gdy jeden z Mandalorian zwraca Zabrakowi mroczny miecz odzyskany z Mandalory. Maul unosi miecz nad głową i oznajmia zgromadzonym, że czeka ich wojna, na którą długo czekali, co spotyka się z entuzjazmem Mandalorian. Po chwili zauważają oni okręty Separatystów, a Maul każe otworzyć ogień z dział. Droid taktyczny informuje Grievousa, że Kolektyw nie stanowi realnego zagrożenia dla statków, a generał każe kontynuować i wysłać na powierzchnie wszystkie jednostki, gdyż na podstawie swoich doświadczeń z Mandalorianami przewiduje ciężką walkę, przypominając droidowi, że to nie klony.

Maul walczy z Grievousem.

Grievous grozi Maulowi śmiercią i wysyła na niego swoich strażników, chcąc osłabić przeciwnika, ten jednak bez problemu niszczy wszystkie maszyny. Pewien Mandaloranin prowokuje cyborga, twierdząc, że jest zbyt tchórzliwy by samemu stanąć do walki, jednak ten w odpowiedzi zabija go. Wściekły Zabrak rzuca się na generała, mówiąc, że ten nie stanowi dla niego wyzwania. Grievous zauważa, że to bez znaczenia, bo jego siły są nieprzebrane, a Mandalorianie ponoszą druzgocące straty. Rozjuszony Maul wysyła do walki swe myśliwce, które bombardują pole bitwy. Jeden ze statków zabiera Zabraka z pola walki, a ten mówi Rook Kast, by zabrała go z Zanbara gdyż nie może znieść widoku miejsca starcia.

Grievous kontaktuje się z Dooku i informuje go o pomyślnym przebiegu zdarzeń. Na pytanie hrabiego odrzeka, że Kolektyw poniósł znaczne straty, jednak siły Separatystów także zostały nadwyrężone. Mężczyzna odpiera, że straty są akceptowalne, a Maul jest przekonany, że Dooku chce zniszczyć jego organizację, jednak nie może poznać ich prawdziwych intencji. Potwierdza też przypuszczenia cyborga, wyjaśniając, że chodzi o Talzin, którą ataki mają wywabić z ukrycia. Gdy generał docieka, czemu kobieta miałaby ryzykować dla Maula i co on właściwie dla niej znaczy, hrabia kończy dyskusje, stwierdzając, że wszystko wyjaśni się w odpowiedniej chwili.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Maul: Son of Dathomir 1.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2014, 21 maja USA --- Dark Horse Comics 22 stron Druk (miękka) 3,50 USD
2014, 1 października
(w wydaniu zbiorczym)
USA 978-1-61655-551-1 Dark Horse Comics 96 stron Druk (miękka) $16,99
2017, listopad
(w wydaniu zbiorczym)
USA 978-1-302-90846-1 Marvel Comics 136 stron Druk (miękka) $15,99
2024, 31 stycznia
(w wydaniu zbiorczym)
Polska 9788328164413 Egmont Polska 136 stron Druk (miękka) 54,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne

 Star Wars: Darth Maul—Son of Dathomir #1 w katalogu wydawnictwa Dark Horse Comics


1 - 2 - 3 - 4 - Wydanie zbiorcze