Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Transportowiec bojowy typu Kom'rk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Komrk.jpg
Transportowiec bojowy typu Kom'rk
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Transportowiec bojowy typu Kom'rk
Producent: MandalMotors
Rodzaj: Transportowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 52 – 68 m
Wysokość: 13 m (dla wariantu długiego na 52 m)
Uzbrojenie: 4 działka laserowe (dwa skierowane do przodu, dwa do tyłu)
Różne
Załoga: 4 osoby
Przynależność: Straż ŚmierciTransportowiec bojowy typu Kom'rk był produkowaną przez MandalMotors maszyną, używaną w czasie wojen klonów przez Straż Śmierci. Przywódca tej organizacji, Pre Vizsla, posiadał jeden egzemplarz, zwany Gauntletem.

Opis

Maszyny te produkowane były przez część firmy MandalMotors, nieposłuszną rządom Nowych Mandalorian. Powstały specjalnie dla Straży Śmierci, która to chętnie ich używała. Wyposażona w działka laserowe maszyna wymagała czterech osób do obsługi i występowała w rożnych wielkościach. Mniejsze maszyny mierzyły ponad pięćdziesiąt dwa metry długości, niemal tyle samo szerokości i wysokie były na ciut ponad trzynaście metrów. Większe egzemplarze mierzyły sześćdziesiąt osiem metrów długości. Jednym z istotnych elementów wyposazenia tych maszyn były specjalne przedziały w których podróżowali Mandalorianie, gotowi w każdej chwili opuścić pokład statku. Gdy była taka potrzeba, dolne wrota się otwierały i przedział z siedziskami zajmowanymi przez Mandalorian był opuszczany, Ci zaś przy pomocy plecaków rakietowych dokonywali desantu.

Historia

Maszyny tego typu używane były przez Straż Śmierci, miedzy innymi w ich kryjówce na powierzchni Concordii, stacjonowały także na zewnątrz obozu jaki Straż założyła na planecie Carlac. Jednostka tego typu odzyskano kapsułę ratunkowa w której dryfowali ledwie żywi Darth Maul i Savage Opress. Niedługo później jednostki tego typu brały udział w misjach na Mustafar i Nal Hutta a także w ataku na pałac Jabby na Tatooine.

Maszyny te brały także udział w bitwie o Sundari, co najmniej jedna została zniszczona przez rakiety wystrzelone przez super komandosów, inną jednostką jednak Obi-Wan Kenobi zdołał opuścić miasto i planetę, dzięki pomocy Bo-Katan Kryze. Rook Kasti Gar Saxon udali się taką maszyną na Stygeon gdzie odbili Maula z więzienia, szereg tych maszyn uczestniczył także w stoczonej niewiele później bitwie na Zanbarze.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!