Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa na Zanbarze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Darth Maul walczący z MagnaGuardami.

Bitwa na Zanbarze była potyczką stoczoną na Zanbarze pomiędzy dowodzonymi przez generała Grievousa siłami Separatystów oraz broniącymi się siłami Mandalorianńskich super komandosów, wiernych Darthowi Maulowi.

Preludium

Mandalorianie uwolnili z więzienia na Stygeonie Dartha Maula i zabrali go do swej kryjówki na Zanbarze. Ucieczka Maula stanowiła część większego planu Sidiousa, liczył on bowiem, że poprzez niego dotrze do matki Talzin, którą chciał zniszczyć. Statek którym Maul został zabrany ze Stygeonu został namierzony przez siły Grievousa, któremu to Dooku polecił zaatakować Zanbar, zaznaczając przy tym, że Zabrak ma zostać zraniony, ale nie zabity.

Bitwa

Po przybyciu na miejsce Separatyści rozpoczeli desant używając swych najbardziej typowych jednostek, C-9979. Mandalorianie starali się odeprzeć desant swymi działami lotniczymi, jednak spora część jednostek zdołała wypuścić droidy-komandosy, super roboty bojowe oraz droidy niszczyciele. Przeciwko droidom walczyli Mandalorianie, obie strony ponosiły istotne straty. W walce walczył też osobiście Grievous ze swymi MagnaGuardami, walcząc bezpośrednio przeciwko Maulowi.

W walce na powierzchni zginęła większość walczących Mandalorian, straty po obu stronach wyrównały się jednak wraz z poderwaniem się do lotu pojazdów typu Kom'rk które zrzuciły ładunki na pole bitwy, eliminując działające droidy. Darth Maul ewakuował się z pola bitwy jedną z przybyłych maszyn, którą przybyła także Rook Kast.

Grievous, przed którym zbiegł Maul i który pozostał na powierzchni po odlocie sił przeciwnika niezwłocznie skontaktował się z Dooku, informując go, że siły obu stron poniosły ogromne straty. Dooku był zadowolony z przebiegu starcia, był bowiem zgodny z planem jego mistrza.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!