Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Dathomirę (wojny klonów)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy bitwy, która rozegrała się podczas wojen klonów. Zobacz też: inne bitwy o tą planetę..Bitwa o Dathomirę to batalia, która rozegrała się na planecie Dathomira pomiędzy klanem Sióstr Nocy, a Konfederacją Niezależnych Systemów. Miała miejsce podczas wojen klonów i zakończyła się porażką Sióstr Nocy.

Wydarzenia

Preludium

Przygotować flotę! Godzina brutalnej zemsty przeciwko zdrajczyni Ventress właśnie wybiła! Lecimy na Dathomirę. Siać spustoszenie!
Generał Grievous przed wyruszeniem na Dathomirę.[2]

Hrabia Dooku, przebywający na Serenno, rozkazał generałowi Grievous zemścić się na Siostrach Nocy za zdradę. Cyborg wyruszył na Dathomirę wraz z armią droidów. Tymczasem do matki Talzin przybyła właśnie Asajj Ventress, która po nieudanym zamachu na Dooku chciała zostać Siostrą Nocy. Po odprawieniu odpowiednich rytuałów, Asajj została dołączona do klanu.

Początek bitwy

Przygotujcie się, moje Siostry. Na Dathomirę właśnie dotarła wojna!
— Matka Talzin podczas nalotu Separatystów.[2]

Po przybyciu na planetę, Grievous kazał zbombardować okolice pałacu Sióstr, co rozpoczęło desant wojsk Separatystów. Silne oddziały droidów, wspierane przez czołgi AAT, rozpoczęły przemarsz przez okoliczny las. Po dotarciu wojsk do Sióstr Nocy nastąpiła konfrontacja. Ventress rozkazała Siostrom wejść na drzewa, aby zaatakować droidy z góry i dołu, po czym dowodzony przez nią oddział zaczął zyskiwać przewagę. W tej sytuacji Grievous rozkazał wysłać na miejsce walk defoliator. Tymczasem matka Talzin udała się do Daki, aby uzyskać wsparcie dla Sióstr Nocy. Najstarsza Siostra wskrzesiła zmarłe towarzyszki, tworząc armię zombie. W tej chwili droidy wykorzystały defoliator i zmusiły Ventress oraz jej siły do odwrotu.

Atak Sióstr Nocy

Armia umarłych! Nareszcie mamy wsparcie.
— Asajj Ventress na widok armii zombie.[2]
Ventress kontra Grievous.

Korzystając z wsparcia umarłych Sióstr, Ventress poprowadziła kontratak na szeregi droidów. Wskrzeszone Dathomiranki rozszarpywały droidy, a pozostałe Siostry Nocy niszczyły czołgi. Po krótkim czasie zniszczono defoliator. Tymczasem Talzin za pomocą czarów zaczęła wpływać na hrabiego Dooku, stopniowo go zabijając.

Po dotarciu do okrętów desantowych i zniszczeniu wielu droidów, Ventress stanęła twarzą w twarz z ich dowódcą. Dathomiranka zaproponowała pojedynek, mający rozstrzygnąć całą bitwę. Po krótkiej walce Ventress odcięła Grievousowi jedną z prawych dłoni, pokonując go. Generał rozkazał droidom otwarcie ognia, łamiąc zawarty układ. W trakcie potyczki Ventress została ranna i uciekła.

Zakończenie bitwy

Grievousie. Musisz powstrzymać matkę Talzin, zanim mnie zabije! Podążaj za aurą tej wiedźmy. Ukazuje się jako zielona mgła. Śledź ją dokładnie i zabij Talzin. Szybko!
— Hrabia Dooku do Grievousa.[2]
Grievous zabija Dakę.

Podczas dalszej walki z Siostrami Nocy Grievous dostał rozkaz od hrabiego Dooku, nakazujący mu powstrzymanie Talzin, nim ta zabije hrabiego. Generał szybko dotarł do pałacu i po pokonaniu nielicznych Sióstr Nocy broniących kompleksu odnalazł Talzin i Dakę. Cyborg momentalnie zabił najstarszą Siostrę, przez co walczące zombie straciły swą moc i poległy. Droidy rozstrzelały pozostałe Dathomiranki. Dostrzegając niebezpieczeństwo, Talzin uciekła za pomocą czarów, rezygnując z wpływania na Dooku. Bitwa dobiegła końca.

Skutki

To już koniec, Siostro.
— Talzin do Ventress po bitwie o Dathomirę.[2]

Wszystkie Dathomiranki oprócz Ventress, Talzin i Merrin zginęły. Klan Sióstr Nocy rozpadł się i pozostał w tym stanie przez kilka lat. Po bitwie matka Talzin oznajmiła Ventress, że klan upadł i Asajj ma podążać własną drogą. Była komandor Separatystów uciekła z Dathomiry i stała się łowczynią nagród.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!