Dyskusja szablonu:Czywiesz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Jeżeli chcesz zaproponować ciekawostkę, która Twoim zdaniem powinna zostać wyróżniona na stronie głównej biblioteki Ossus, możesz to zrobić na niniejszej stronie. Zgłoszona przez Ciebie ciekawostka musi jednak spełniać kilka wymogów, o których przeczytasz poniżej.

Zasady dodawania ciekawostek

  • Ciekawostkę powinien stanowić fakt na swój sposób niezwykły, zaskakujący, dotyczący nieznanego faktu związanego np. ze znaną postacią, miejscem, wydarzeniem, lub też stanowiącego zachętę do odkrycia nieznanego zagadnienia ze świata z Gwiezdnych wojen. Chociaż nie ma dokładnych wytycznych co do tego, co stanowi ciekawostkę, a co nie, należy zastanowić się, czy będzie ona w ten sposób traktowana przez czytelników.
  • Ciekawostkami nie powinny być zwykłe spoilery (chociażby informacje dotyczące samego faktu czyjejś śmierci). Taka informacja może jedynie zepsuć komuś przyjemność zapoznawania się ze źródłami.
  • Wygląd ciekawostki musi mieć formę dokończenia pytania zaczynającego się od Czy wiesz, że.... Przed właściwym tekstem ciekawostki należy umieścić "*...". Zdanie musi być zakończone znakiem zapytania. Link odnoszący się do hasła, z którego pochodzi ciekawostka oraz w którym znajduje się więcej informacji na dany temat, należy pogrubić. Ciekawostki dodajemy zgodnie z poniższym przykładem:
    • *...'''[[Wyzwolenie Naboo]]''' miało miejsce w [[4 ABY]] i oznaczało kres panowania [[Imperium Galaktyczne|Imperium]] na [[Naboo|tej planecie]]?
  • Jedna ciekawostka może zostać wykorzystana tylko raz. Jeśli chcesz się upewnić, czy Twoja ciekawostka nie pojawiła się już na stronie głównej, zajrzyj do archiwum.
  • Linkowań i pogrubień w ciekawostkach należy używać z umiarem.
  • Należy unikać ciekawostek zawierających czerwone linki. Jeżeli jednak czerwony link odnosi się do pobocznego hasła w ciekawostce (to znaczy, że ciekawostka nie została z niego zaczerpnięta i nie jest w nim rozwijana) lub wiesz, że stosowne hasło wkrótce powstanie, możesz umieścić ją w tej sekcji. Nie nadużywaj jednak tej możliwości.
  • Ciekawostka ma stanowić jedynie zachętę do szerszego zapoznania się z tematem, w związku z czym musi pojawić się i być rozwinięta w linkowanym haśle (lub hasłach).
  • Informacja w haśle, na podstawie której została sformułowana ciekawostka, powinna być opatrzona odpowiednimi przypisami, w celu umożliwienia jej weryfikacji.

Proponowane ciekawostki

Tutaj umieszczamy ciekawostki w których wszystkie linki prowadzą do konkretnych stron (nie są czerwone). Prosimy o precyzyjne formułowanie zdań i wybieranie takich ciekawostek, do których czytelnik może sobie znaleźć źródło i szerszy opis w konkretnych hasłach (do których linki są w sformułowanym zdaniu).


Proponowane ciekawostki (wymagające uzupełnienia czerwonych linków)

Proponowane ciekawostki (brak ciekawostki i rozwinięcia w hasłach)

Tutaj znajdują się ciekawostki, które spełniają wymogi, jednakże nie znajdują się w linkowanych artykułach i nie zostają w nich rozwinięte.


Do weryfikacji

Ciekawostki, które należy zweryfikować w oparciu o materiały źródłowe. Aby przywrócić ciekawostkę do głosowania, należy wskazać w dyskusji jej źródło i uzupełnić odpowiednie hasła o informacje zawarte w ciekawostce oraz poprzeć je przypisami.