Ralph McQuarrie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ralph Angus McQuarrie
Data urodzenia: 13 czerwca 1929
Miejsce urodzenia: Gary, Indiana, USA
Data śmierci: 3 marca 2012
Narodowość: Amerykanin
Obywatelstwo: Amerykańskie
Wkład w uniwersum
Rysunki:



Ralph Angus McQuarrie (ur. 13 czerwca 1929, zm. 3 marca 2012) był amerykańskim grafikiem i projektantem wizualnym. Brał udział w tworzeniu oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen, oryginalnego serialu Battlestar Galactica oraz takich filmów jak E.T. i Kokon, za który został nagrodzony Oscarem.

Wczesne życie

McQuarrie urodził się w mieście Gary w stanie Indiana, a dorastał na farmie niedaleko Billings w Montanie. Służył w wojsku w czasie konfliktu koreańskiego, w czasie którego został postrzelony w głowę[1]. Po powrocie z wojny, przeprowadził się do Kalifornii i zaczął studiować w Art Center College w Pasadenie[1]. Początkowo pracował w firmie stomatologicznej, gdzie tworzył rysunki sprzętu i zębów[1]. W latach 60 był technicznym ilustratorem w firmie Boeing, gdzie stworzył schematy ręcznej obsługi samolotu 747 jumbo jet[1]. Później został ilustratorem animacji przy transmisjach z lotów kosmicznych programu Apollo dla stacji CBS News oraz firmy Reel Three[2]. W czasie pracy dla stacji poznał się z Halem Barwoodem, który zaproponował mu pracę nad swoim filmem[2], który tworzył z Matthew Robbinsem.

Kariera

Jeden z pierwszych szkiców do filmu The Star Wars, przedstawiający roboty C-3PO i R2-D2 na pustynnej planecie Tatooine.

Przyjaciel Hala i Mata, George Lucas, planował wówczas stworzenie filmu fantastycznego, który nie miał jeszcze własnego tytułu. Gdy zobaczył prace McQuarriego, spotkał się z nim dzięki Halowi. W czasie pierwszego spotkania Lucas przedstawił Ralphowi projekt filmu, nad którym pracował w roku 1972 o tytule Galaxy. Kilka lat później po nakręceniu filmu Amerykańskie graffiti w roku 1975, Lucas skontaktował się z artystą i zaproponował mu naszkicowanie kilku scen do scenariusza jego nowego filmu pt. The Star Wars[2].

Wkrótce McQuarrie zaczął szkicować bohaterów, łotrów oraz obcych do wizjonerskiego projektu Lucasa, nie wspominając o fantastycznych światach[2]. Artysta narysował wielu filmowych bohaterów: Darth Vadera, Chewbaccę, R2-D2 i C-3PO[3] oraz wiele grafik koncepcyjnych na podstawie scenariusza[2].

Zbroja Vadera oraz jego aparatura pozwalająca oddychać była pomysłem McQuarriego. Tak samo jedna z najbardziej znanych grafik koncepcyjnych do filmu, przedstawiająca dwa roboty na pustynnej planecie.[4] Pomagał też przekonać wytwórnie filmową 20th Century Fox do wyłożenia funduszy na film[4].

Po sukcesie The Star Wars, Ralph wziął udział przy pracy nad sequelami; Imperium kontratakuje i Powrotem Jedi. Twórczość McQuarriego miała tak silny wpływ na wygląd oryginalnej trylogii, że niektóre sceny z filmów są praktycznie identyczne do konceptów stworzonych przez artystę.

McQuarrie pracujący przy produkcji Imperium kontratakuje.

Christian Blauvelt z Entertainment Weekly wychwalał dzieła McQuarriego jako "pionierskie w estetycznym wyobrażeniu przyszłości" w przeciwieństwie do innych science-fiction, gdzie światy były prezentowane jako brudne, ziarniste i w stanie rozkładu. Opisał styl McQuarriego jako "silnie geometryczne przedmioty ujęte w stonowanych kolorach, kontrastują z płaską powierzchnią i celowo stoczonym tłem". Prace Ralpha wyglądają jakby były oparte na obrazach Salvadora Daliego czy serialu Flash Gordon z 1936 roku.[5]

McQuarrie wystąpił też w filmie Imperium kontratakuje jako generał Pharl McQuarrie. Można go ujrzeć na początku filmu w bazie Echo[1]. Jego postać doczekała się figurki od firmy Hasbro Inc. z okazji 30-lecia filmu Star Wars[1]. Ta sam firma wydała też serię figurek które oparte są na szkicach koncepcyjnych McQuarriego. Wśród postaci które wybrano są m.in. Han Solo, Boba Fett, Obi-Wan Kenobi i Yoda [6]

Poza wkładem w tworzenie sagi, Ralph tworzył również dla innych twórców filmowych. W filmach Stevena Spielberga; Bliskie spotkania trzeciego stopnia i E.T. odpowiada za projekt statków obcych. W 1985 roku za prace wykonane do filmu Kokon został nagrodzony Oscarem za efekty specjalne[7]. Pracował też nad serialem Battlestar Galactica z 1978, oraz filmami Poszukiwacze zaginionej Arki, Star Trek IV: Powrót do Domu oraz Bez baterii nie działa[4].

Emerytura i śmierć

Producent Rick McCallum zaproponował McQuarriemu ponownie powrót do tworzenia szkiców przy produkcji filmu Mroczne widmo. Ralph odrzucił ofertę z powodu niemożności podjęcia już tak dużego wyzwania. Zamiast niego wybrano animatora Douga Chianga, pracownika Industrial Light & Magic[5]. Prace artysty często trafiają na wystawy sztuki, w tym Star Wars: The Magic of Myth z 1999. Niektóre prace McQuarriego zostały wykorzystane później przy produkcji filmu Wojny klonów i serialu Wojny klonów (serial 3D). Widać to po planecie Orto Plutonia, która była wzorowana na szkicach planety Hoth, czy cytadeli na Teth opartej na wizji pałacu Jabby.[5][8]

Ralph McQuarrie zmarł 3 marca 2012 roku w swoim domu w Berkeley z powodu komplikacji choroby Parkinsona, na którą artysta cierpiał[1].

Na Star Wars Celebration VI pomiędzy 23-26 sierpnia 2012 w Orlando na Florydzie, odbyła się wystawa pt. The Art of Ralph McQuarrie, poświęcona całkowicie twórczości artysty. Na konwencie przedstawione też film, ukazujący wywiady z twórcami którzy mieli okazje współpracować z Ralphem.[9]

Książki o twórczości Ralpha McQuarriego

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
ilustracji Ralpha McQuarriego.

Przypisy

Linki zewnętrzne