Ewoki/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ewoki
Planeta macierzysta: Endor
Język: Ewocki
Wzrost: 100 cm
Kolor oczu: Różne
Kolor futra/włosów: Brązowe
Zdolności: Umiejętność polowania
Ewoki to niskie inteligentne istoty, żyjące na lesistym księżycu Endor. Mieszkały tam w nadrzewnych wioskach. Istoty mimo niezbyt bystrego wzroku miały bardzo dobrze rozwinięte organy powonienia, które pozwalały im wyczuwać nawet najsłabsze zapachy.

Ewoki mimo swojego małego wzrostu byli doskonałymi myśliwymi. Żywią się jednak głównie grzybami, owocami i jadalnymi roślinami. Podczas polowań ich zmysły są wyostrzone do granic możliwości, przez co są bardzo płochliwe i podejrzliwe. Przeczuwają niebezpieczeństwo, na długo zanim rzeczywiście im ono zagrozi.

Ewoki mieszkały w nadrzewnych wioskach, budowały domy z gliny, sitowia i drewna na wysokości ok. 30 metrów nad ziemią. Sąsiednie domy połączone były systemem zwisających mostów, co pozwalało na szybkie przedostawanie się do innych obszarów.

Wierzenia i kultura

Wysokie na nierzadko 300 metrów drzewa były ważnym elementem kulturowym Ewoków. Ewoki były istotami ciekawskimi, przyjaznymi i towarzyskimi. Wielką rolę w ich codziennym życiu odgrywały taniec i muzyka. Istoty poprzez granie na wielkich bębnach porozumiewają się z innymi wioskami. Bębny służą także do przekazywania najświeższych informacji. Mimo tych skomplikowanych obyczajów, były istotami prymitywnymi. Nosiły kaptury zdobione kośćmi i piórami zwierząt, co pełniło rolę ozdoby. Ewoki uczyły się bardzo szybko, nawet w kontakcie z bardzo skomplikowanymi urządzeniami - przystosowują je do swoich potrzeb metodą prób i błędów. Jednak sami nie potrafili wytwarzać skomplikowanych urządzeń - przykładowo - używali do walki łuków lub proc.

Dom Ewoków.

Ewoki bardzo szybko przyswajały sobie inne języki. Od czasu bitwy o Endor, gdy zaczęły spotykać się z wieloma istotami spoza ich rasy wykształciły nowy język zwany ewokańskim basikiem.

Wojownicy Ewoków byli całkowicie lojalni przywódcom klanów. Co było widać także w ich religii, podkreślającej znaczenie domu i rodziny, a także drzew, które uważały za pewnego rodzaju strażników - długowieczne istoty inteligentne. Kiedy Ewoki doszły do wniosku, iż żołnierze Imperium zagrażały ich wioskom, zgodziły się pomóc rebeliantom w walce ze szturmowcami.

Religia była bardzo ważna, a wioskowy szaman cieszył się szacunkiem nie mniejszym niż wódz. To właśnie szaman był odpowiedzialny za interpretowanie różnych znaków, dzięki czemu mógł nawet wpłynąć na decyzje wodza. Ewoki oddawały cześć energii życia - analogicznej do Mocy.

Ciekawostki

  • W grze Battlefront II Ewoki są uzbrojone w włócznie do rzucania i kamienie.
  • Nazwę Ewok utworzono z liter słowa Wookiee.
  • W początkowych wersjach Powrotu Jedi bitwę z wojskami Imperium mieli toczyć Wookiee. Później stwierdzono, że lepiej pokazać wojowników gorzej znających się na technice.
  • Ewoki porozumiewały się głównie w języku kałmuckim (to mowa osiadłego nad Wołgą mongolskiego ludu Kałmuków), kilka dialogów wypowiedzianych jest również w języku tagalskim, używanym na Filipinach.[1]

Przypisy

  1. Sekrety Nauki

Źródła

Zobacz przedstawicieli
rasy Ewoków.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ewoków.